ویندوز دیفندر یکی از قوی ترین آنتی ویروس های دنیاست!
نرم افزار و سیستم عامل

ویندوز دیفندر یکی از قوی ترین آنتی ویروس های دنیاست!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با وجود آنتی ویروس های مختلف شرکت مایکروسافت آنتی ویروس ویندوز دیفندر (Windows Defender) را مخصوص ویندوز ۱۰ منتشر کرده و با وجود این آنتی ویروس بومی ویندوز دیگر کاربران ویندوز ۱۰ نیازی به نصب آنتی ویروس جدید ندارند. اما سوال برخی از کاربران این است که آیا با وجود آنتی ویروس ویندوز (ویندوز دیفندر) باز هم نیازی به نصب آنتی ویروس جانبی وجود دارد؟

آیا ویندوز دیفندر به اندازه کافی امن است و همچون آنتی ویروس های معروف ESET، نود ۳۲، کسپراسکی و مک آفی توانایی کافی جهت شناسایی ویروسها و بدافزارها را دارد؟ پاسخ به این سوال را در ادامه دریافت خواهید کرد.

نرم افزار ضدویروس Windows Defender که آنتی ویروس مخصوص مایکروسافت در ویندوز ۱۰ می باشد پیش از این با نام ضدجاسوس‌افزار مایکروسافت (Microsoft AntiSpyware) شناخته می شد. این نرم افزار امنیتی در نسخه های مختلف ویندوز ارائه شده بود که کار آن جلوگیری از فعالیت جاسوس‌افزارها و حذف و قرنطینه کردن آنها بوده است.

این نرم افزار پس از مدتی فعالیت در نسخه ۱۰ ویندوز به ویندوز دیفندر تغییر نام پیدا کرد. در نسخه جدید آن یعنی Windows Defender کارایی آن تغییر پیدا کرده و توانایی های آن نیز افزایش پیدا کرد. این برنامه به یک آنتی ویروس مخصوص ویندوز تبدیل شد که توانایی اسکن فایلهای مختلف و شناسایی انواع ویروس، بدافزار و فایل های مخرب را دارا می باشد. 

اما در خصوص امنیت ویندوز دیفندر باید گفت که به نظر مایکروسافت ویندوز دیفندر یکی از قدرتمندترین آنتی ویروس های جهان می باشد و توانایی رقابت با ضدویروس های معروفی همچون کسپرسکی (Kaspersky)، نود ۳۲ (Nod32) و مک آفی (McAffe) را دارد. در ادامه توضیحاتی در خصوص این ادعای مایکروسافت بیان خواهد شد.

آنتی ویروس ویندوز 10

گفته شده شرکت مایکروسافت برای افزایش امنیت ویندوز تلاش های فراوانی انجام داده و با شرکتهای امنیتی مختلف روی امنیت ویندوز در حال کار می باشند تا از بهترین روشهای امنیتی جهت افزایش امنیت ویندوز استفاده نماید. به همین جهت طبق نظر مایکروسافت آنتی ویروس ویندوز دیفندر توانایی تشخیص جدیدترین ویروسها و بدافزارهای رایانه ای را دارد و طبق آزمایشی مشخص شده نرخ شناسایی تهدیدهای امنیتی توسط این آنتی ویروس بیش از ۹۰ درصد می باشد.

در توضیح این ادعا مسئول امنیتی مایکروسافت چنین پاسخ داده است:

ویندوز دیفندر ضدویروس مخصوص ویندوز است و یکی از بهترین آنتی ویروس های دنیا می باشد. ما Windows Defender را با بهترین روشهای امنیتی آزمایش کرده ایم و در این آزمایش به بهترین نتیجه رسیده ایم. ویندوز دیفندر طوری طراحی شده است ویندوز ۱۰ همیشه امن باشد و این آنتی ویروس ویندوز را از جانب بدافزارها و فایل های مخرب محافظت نماید. آزمایش های ما نشان گر این است که ویندوز دیفندر قابل رقابت با بهترین و قوی ترین نرم افزارهای امنیتی می باشد. 

به گفته مایکروسافت اگرچه ویندوز دیفندر امنیت بالایی دارد و توانایی شناسایی پیچیده ترین ویروس ها را نیز دارد اما با این حال کاربران می توانند در صورت عدم تمایل از این برنامه با نصب آنتی ویروس های جانبی از آنها استفاده نمایند. مایکروسافت با همکاری های صورت گرفته با شرکتهای ارائه دهنده آنتی ویروس توانسته بالاترین سازگاری آنتی ویروس های جانبی را با ویندوز به دست آورد.

ضدویروس Windows Defender بر خلاف دیگر آنتی ویروس ها آپدیت روزانه و هفتگی ندارد و بروزرسانی های آن از طریق ویندوز انجام می شود. به این صورت که پس از هر بار بروزرسانی ویندوز ۱۰ ویندوز دیفندر نیز بروزرسانی شده و جدیدترین آپدیت روی آن نصب می شود. بنابراین با با استفاده از ویندوز دیفندر دیگر نیازی به نصب آپدیت های مداون نخواهید داشت.

آنتی ویروس ویندوز دیفندر

برای بررسی کارایی ویندوز دیفندر یکی از موسسات امنیتی این آنتی ویروس را آزمایش کرده است. در این آزمایش کارایی ویندوز دیفندر در خصوص شناسایی بدافزارها، کرم ها، ویروس ها، باج افزارها و فایل های مخرب بررسی شده است و بر همین اساس به این آنتی ویروس نمره داده شده است.

در این آزمایش که به وسیله AV-Test انجام شده است آنتی ویروس Windows Defender نمره پایینی کسب کرده است اما برخلاف نمره ارائه شده برای آن توانسته درصد بالایی از بدافزارها را شناسایی نماید. در این آزمایش ویندوز دیفندر توانسته ۹۵ درصد از بدافزارها را شناسایی نموده و ۸۵ درصد از حمله های zero-day را نیز دفع نماید. این آزمایش روی دیگر آنتی ویروس های مطرح دنیا نیز انجام شد و آنتی ویروس کسپرسکی توانست به ترتیب ۱۰۰ و ۹۹ درصد بدافزارها و حمله های zero-day را شناسایی نماید.

با توجه به این آزمایش و عملکرد مناسب ویندوز دیفندر می توان گفت که این آنتی ویروس در سطح آنتی ویروس های مطرح و برتر دنیا می باشد و توانایی شناسایی بالایی در کشف بدافزارها دارد. با توجه به داخلی بودن ویندوز دیفندر و این رایگان بودن آن برای ویندوز ۱۰ می توان گفت که برای بسیاری از کاربران مناسب می باشد.

در پایان باید گفت که با توجه به نتیجه این آزمایش و عملکرد مناسب ویندوز دیفندر همچنین ویژگی های نظیر رایگان بودن و عدم نیاز به نصب آن، به نظر می رسد استفاده از Windows Defender برای کاربران خانگی بسیار مناسب است. اما باید گفت که برای کاربران حرفه ای و کسانی که با فایل های مختلف سروکار داشته و در خطر ویروس و بدافزارها هستند بهتر است علاوه بر ویندوز دیفندر از یک آنتی ویروس قوی نیز در کنار آن استفاده نمایند.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)