لیست ۵۰۰ سایت ایرانی با ترافیک نیم‌بها منسوخ است
دنیای وب

لیست ۵۰۰ سایت ایرانی با ترافیک نیم‌بها منسوخ است

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

طرح اینترنت غیرحجمی که جدیدا شروع به کار کرده با گلایه‌هایی از جانب مشترکین و کاربران اینترنت مواجه شده است و این کاربران در محاسبه ترافیک داخلی و خارجی گله دارند. شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت (ISP) حجم اینترنت با مصرف منصفانه را بر اساس ترافیک داخلی اعلام می‌کنند در حالی که تنها ۵۰۰ سایت به عنوان سایت ایرانی تلقی شده است و ترافیک آنها نیم بها محاسبه می شود.

در این طرح جدید خبر هزینه استفاده از سایت‌های ایرانی نیم بها بوده و نصف هزینه استفاده از سایت‌های بین‌المللی یا خارجی می باشد. اما جالب این است که تنها ۵۰۰ سایت ایرانی در این قالب گنجانده شده و ترافیک آنها نیم‌بها می باشد. حال آنکه هزاران سایت ایرانی وجود دارد که باید در این طرح گنجانده شوند.

همین نارضایتی ها باعث شد وزیر ارتباطات مکانیزم محاسبه ترافیک نیم بها را تغییر دهد. طی این تغییر دیگر لیست ۵۰۰ سایت پربازدید ایرانی دارای ترافیک نیم‌بها منسوخ شده و تمام سایت های ایرانی باید ترافیک نیم بها داشته باشند.

وزیر ارتباطات طی مصاحبه ای اظهار داشته که بر اساس مصوبه ۲۶۶ اینترنت غیرحجمی باید ترافیک تمام سایت های داخلی به صورت نیم‌بها محاسبه شود و معرفی ۵۰۰ سایت پربازدید آن هم به صورت منتخب دیگر کاربردی ندارد.

بنابراین دیگر از این پس مکانیزم ۵۰۰ سایت برتر ایرانی از نظر وزارت ارتباطات منسوخ شده و شرکت‌های اینترنتی موظف هستند که ترافیک همه سایت‌های ایرانی که میزبانی داخل کشور را دارند به صورت نیم‌بها محاسبه کنند.

این مسئول مربوطه شرکت‌های اینترنتی را ملزم به رعایت مصوبه اینترنت غیرحجمی کرد و گفت که این شرکتها باید تمام سایت‌هایی که در ایران میزبانی می شوند را شکل نیم‌بها محاسبه کنند و این سایت ها را نیز اطلاع‌رسانی نمایند. در ادامه ایشان از ایجاد یک سامانه جهت ثبت سایت های ایرانی خبر دارد تا دیگر مشکلی در طرح ترافیک نیم‌بها وجود نداشته باشد.

سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات پورتالی جهت ثبت سایت های ایرانی با میزبانی داخل راه‌اندازی کرده است تا از این طریق به راحتی بتوان سایت های داخلی را شناسایی کرده و دارندگان محتوا و سایت بتوانند با ثبت سایت و IP خود در این سامانه از ترافیک نیم بها بهره مند شوند.

پرتال مذکور که وزیر ارتباطات آن را معرفی کرده «سامانه ثبت دامنه های اینترنتی با میزبانی داخلی» می باشد که در آدرس «http://icip.ito.gov.ir» قابل دسترسی برای کاربران و تولیدکنندگان محتوای داخلی است.

ترافیک نیم بهای سایت های ایرانی

کاربران می توانند جهت ثبت سایت در لیست سایت های نیم بها از طریق این سامانه اقدام کنند. این کاربران می‌توانند با ثبت نام در سامانه و معرفی سایت و آدرس IP سایت خود در لیست سایت‌های دارای ترافیک نیم‌بها قرار بگیرند.

در ادامه آذری جهرمی کرد که برخی شرکت‌های اینترنتی قیمت پیش فرض را روی سرویس داخلی قرار داده اند که باعث شده برخی تصور کنند که اینترنت گران شده و ترافیک بین المللی دو برابر ترافیک داخلی حساب می شود. در حالی که چنین نیست و سازمان تنظیم مقررات نیز به این شرکت ها تذکرات لازم را داده است. این شرکتها باید سرویس های مصرف منصفانه را بر اساس اینترنت بین‌المللی اعلام کنند تا ترافیک داخل نیز نیم‌بها محاسبه شود.

طی نظرسنجی‌هایی که توسط شرکتهای اینترنتی انجام شده حدود ۷۰ درصد کاربران اینترنت از طرح های غیر حجمی رضایت داشته و از آن استفاده می کنند. البته برخی کاربران نیز نیاز به سرعت بالا و حجم پایین دارند که برای آنها نیز طرح‌هایی پیش بینی شده است که در حال بررسی می باشد.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)