سرویس Google Play Protect چیست و چطور امنیت گوشی اندرویدی را حفظ می کند؟
موبایل

سرویس Google Play Protect چیست و چطور امنیت گوشی اندرویدی را حفظ می کند؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

سرویس Google Play Protect یا سپر ایمنی گوگل پلی که مربوط به مارکت گوگل پلی بوده و در گوشی های اندرویدی فعالیت می کند مجموعه ای امنیتی جهت امن نگه داشتن گوشی اندرویدی در برابر اپلیکیشن های مخرب و جاسوس افزارها می باشد. این سرویس در گوشی های دارای گوگل پلی نصب می باشد و به طور مداوم دستگاه اندرویدی را اسکن کرده و اپلیکیشن های مضر را حذف می کند. علاوه بر این سپر ایمنی گوگل پلی نحوه عملکرد برنامه ها را نیز بررسی کرده و از سالم بودن اپ اطمینان حاصل می کند.

گوگل طی سالیان فعالیت خود دائما سطحی از امنیت و ایمنی را در سرویس های خود به به کاربران ارائه داده که سرویس گوگل پلی نیز یکی از آنها می باشد. در حال حاضر میلیون ها کاربر از سیستم عامل اندروید استفاده می کنند که سازنده آن گوگل بوده و مرجع رسمی اپلیکیشن های آن نیز گوگل پلی استور (Google Play Store) می باشد. این فروشگاه اندرویدی دارای اپلیکیشن های اندرویدی مختلف می باشد که به طور رسمی منتشر شده است. این سرویس امنیت خود را به واسطه سپر ایمنی خود یعنی Google Play Protect بدست آورده است و این امنیت را به کاربران خود نیز ارائه می دهد.

اما در خصوص عملکرد Google Play Protect باید گفت که این سرویس به طور ضمنی در اپلیکیشن گوگل پلی وجود دارد و به طور خودکار کل گوشی را اسکن کرده و برنامه های مخرب و مضر را شناسایی می کند.

شناسایی و حذف خودکار برنامه های مخرب

در صورتی که برنامه ای جاسوس یا مخرب شناسایی شود به شما هشدار داده و در بعضی موارد آن برنامه را به طور خودکار حذف می کند. همچون حذف برنامه تلگرام طلایی از گوگل پلی به علت جاسوسی که چند هفته پیش به صورت خودکار رخ داده بود.

سپر ایمنی گوگل پلی

سپر ایمنی گوگل همچنین برنامه های نصب شده روی گوشی و برنامه هایی که قصد نصب آنها را دارید نیز اسکن و بررسی می نماید و برنامه هایی که عملکردی غیر طبیعی داشته باشند شناسایی می شوند. فعالیت این سرویس تنها در گوشی های اندرویدی نیست و این فروشگاه گوگل پلی نیز از این سرویس امنیت دریافت می کند.

اسکن میلیونها اپلیکیشن اندروید

این سرویس به طور مداوم میلیون ها اپلیکیشن موجود در گوگل پلی استور را بررسی می کند و برنامه های مضر را از این فروشگاه حذف می نماید. همه توسعه دهندگان و سازندگان اپلیکیشن های اندروید جهت انتشار برنامه خود در گوگل پلی ابتدا باید از سد گوگل پلی پروتکت عبور کنند. این سپر ایمنی ابتدا برنامه مورد نظر را بررسی می کند و اگر مشکلی در آن وجود نداشته باشد امکان انتشار آن فراهم خواهد شد.

البته باید توجه داشت که سپر ایمنی گوگل پلی تنها در خصوص اپلیکیشن های موجود در فروشگاه پلی استور کارآیی دارد. بنابراین در صورتی که از سایت های جانبی اپلیکیشن دانلود کنید و آن برنامه در گوگل پلی وجود نداشته باشد عملا امکان اسکن کردن آن وجود ندارد. پس به هیچ عنوان از سایت های غیررسمی و ناشناخته اپلیکیشن دانلود نکنید؛ زیرا ممکن است باعث ویروسی شدن گوشی شود.

گوگل پلی پروتکت علاوه بر امنیت اپلیکیشن ها امنیت سایت ها را نیز بررسی کرده و جستجوی امنی را برای شما در اینترنت فراهم می کند. به این صورت که اگر شما به وسیله مرورگر گوگل کروم در اینترنت فعالیت کرده و وب سایت های مختلف را باز کنید گوگل پلی پروتکت وضعیت سایت را بررسی می کند و اگر دارای مشکل باشد ابتدا به شما هشدار می دهد تا وارد آن سایت نشوید. بنابراین به وسیله گوگل پلی پروتکل امنیت گوشی اندرویدی شما در اینترنت نیز تا حدودی فراهم می شود.

پیدا کردن گوشی با سرویس گوگل پلی پروتکت

یک ویژگی جالب گوگل پلی پروتکت قابلیت پیدا کردن گوشی شما می باشد. در صورتی که گوشی اندرودی خود را گم کرده باشید، به کمک گوگل پلی پروتکت می توانید محل گوشی خود را ردیابی کرده و آن را پیدا کنید. ویژگی Find My Device در برنامه گوگل پلی این امکان را فراهم می کند و در صورت فعال کردن آن می توانید این ویژگی استفاده نموده و گوشی خود را پیدا کنید. حتی امکان تماس با گوشی، قفل کردن آن و حذف اطلاعات داخل آن نیز برای شما و از راه دور وجود دارد.

حفظ امنیت گوشی با Google Play Protect

در نهایت سپر ایمنی گوگل پلی پس از اسکن کردن دستگاه گزارشی از فعالیت های خود به شما ارائه می دهد و با مشاهده آن می توانید از وضعیت فعالیت این سرویس آگاه شده و بفهمید که چه زمانی گوشی شما اسکن شده آیا اپلیکیشن مخربی کشف شده است یا خیر.

غیرفعال کردن سپر ایمنی گوگل پلی

دیگر ویژگی خوب در این سرویس امکان غیرفعال سازی آن می باشد. در صورتی که شما تمایل دارید اپلیکیشنی را که توسط گوگل پلی مخرب تشخیص داده شده نصب کنید می توانید با غیرفعال کردن گوگل پلی پروتکت برنامه مورد نظر را نصب نمایید. همچون نصب مجدد برنامه های تلگرام طلایی و هاتگرام برای این کار لازم است سپر ایمنی گوگل پلی غیرفعال شود. اما باید توجه داشته باشید که غیرفعال کردن این سرویس امکان فعالیت برنامه های مخرب و مضر در گوشی شما را فراهم می کند. بنابراین بهتر است این کار را انجام ندهید.

با تمام این اوصاف باید بدانید که گوگل پلی استور و سپر ایمنی آن اگرچه به ادعای گوگل امنیت بالایی دارد و بسیاری از اپلیکیشن های ناامن را حذف نموده است اما باید بدانید که گوگل پلی و برنامه های داخل آن به طور کامل امن نیستند و بعضا در آن اپلیکیشن های ناامن نیز منتشر می شود. اما به هر حال  فعال بودن آن بهتر از نبود آن می باشد.

منبع: superfamilyprotector.com

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)