امکان هک شدن موبایل از طریق حفره امنیتی بلوتوث
شبکه و امنیت

امکان هک شدن موبایل از طریق حفره امنیتی بلوتوث

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اخیرا متخصصان و محققان فعال در حوزه امنیت سایبری از کشف یک حفره امنیتی در بلوتوث دستگاه ها خبر داده اند. این آسیب پذیری موجود به هکرها و نفوذگران امکان نفوذ به گوشی و دستگاه کاربر را می دهد. گفته شده آسیب پذیری مورد نظر در گوشی های هوشمند، لپ تاپ و رایانه ها و تمام دستگاه های هوشمندی که از بلوتوث استفاده می کنند وجود دارد.

 متخصصان حوادث رایانه ای پس از بررسی های مختلف روی بلوتوث (Bluetooth) دستگاه های الکترونیکی و تلفن های همراه به این نتیجه رسیده اند که دستگاه های مذکور امکان هکر شدن به وسیله بلوتوث را دارند. طبق این گزارش دستگاه های استفاده کننده از بلوتوث دارای مشکلات امنیتی جدی هستند که برای هکرها و مهاجمان امکان حمله و آسیب زدن به دستگاه کاربر را فراهم می کند.

گفته شده این امکان در گوشی های تلفن همراه اندروید و iOS نیز وجود دارد و این خطر برای تمام مدل های این گوشی ها از طریق ارتباطات بلوتوثی وجود دارد. این مشکل که از طریق بلوتوث دستگاه ایجاد می شود به مهاجم امکان دسترسی به اطلاعات گوشی و کارت SD را می دهد.

اما در خصوص محل این حفره باید گفت که این مشکل در رمزگذاری داده رخ می دهد و به نظر می رسد زمانی که دستگاه ها در حال تبادل اطلاعات رمزنگاری شده بین یکدیگر هستند مشکلی بوجود می آید که باعث می شود یک هکر بتواند بصورت ناشناس و بدون اطلاعات طرفین وارد این ارتباط شده و اطلاعات در حال ارسال را مشاهده نماید. در حقیقت هکر این فرصت را دارد که اطلاعات خصوصی کاربران را در اتصال بلوتوثی دریافت نماید.

بلوتوث موبایل

طی این گزارش گفته شده مشکل امنیتی مذکور حتی زمانی که از کدهای امنیتی بلوتوث جهت احراز هویت کاربران نیز استفاده شود پابرجا بوده و امکان جاسوسی از دستگاه ها وجود خواهد داشت. مشخص شده همه دستگاه‌های الکترونیکی که دارای بلوتوث هستند و گوشی ها و تبلت هایی که داری بلوتوث می باشند چنین مشکلی را دارند. برای کاهش احتمال حملات بلوتوثی لازم است نکات افزایش امنیت بلوتوث گوشی موبایل را رعایت نمایید.

اما این تمام ماجرا نیست و این حفره امنیتی یا به عبارت دیگر آسیب پذیری بلوتوثی به هکرها فرصت جاسوسی در دستگاه های کاربران را می دهد. با استفاده از این آسیب پذیری مهاجمان می توانند گوشی قربانی را از راه دور کنترل کرده و اطلاعات موجود در دستگاه را مشاهده کنند. این مشکل نقض آشکار حریم خصوصی بوده و باعث می شود اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران به دست هکرها بیافتد.

نگرانی‌های بسیاری در خصوص این مشکل امنیتی بوجود آمده و پژوهشگران امنیت سایبری در کل دنیا به دنبال حل این آسیب پذیری می باشند. این حفره امنیتی به شرکت های سازنده دستگاه ها و توسعه دهنده ها ابلاغ شده و تلاش ها برای حل آن ادامه دارد. این متخصصان به کاربران توصیه کرده اند برای در امان ماندن از هک و سرقت اطلاعات به روزرسانی های امنیتی را به طور مداوم نصب نمایند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)