افزایش حملات سایبری و بدافزارها در سال ۲۰۱۹
شبکه و امنیت

افزایش حملات سایبری و بدافزارها در سال ۲۰۱۹

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از شرکتهای توسعه دهنده آنتی ویروس از گسترش حملات سایبری و هجوم بدافزارها در سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داد و در ادامه متذکر شد که در این سال بدافزارهای خطرناکی فضای مجازی و اینترنت را اشغال خواهند کرد. در این صورت این سال بدترین سال برای امنیت سایبری خواهد بود و کاربران اینترنت امنیت خود را از دست خواهند دارد.

شرکت مکافی (Maccoffee) یکی از بزرگترین توسعه دهندگان آنتی ویروس در دنیا می باشد که آنتی ویروس معروف آن را همه می شناسند. این شرکت اخیرا گزارشی در خصوص حملات سایبری ارائه داده و در آن از افزایش بدافزارهای خطرناک رایانه ای و حملات تروجان‌ها در سال ۲۰۱۹ خبر داده است.

با توجه به این که حملات سایبری افزایش یافته و به دنبال آن سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران نیز بسیار رخ داده برخی از هکرها و نفوذگران برای دستیابی به اهداف خود از بدافزارهای مختلف بهره گیری می کنند و با استفاده از آنها حساب کاربری افراد را هک کرده و دستگاه‌های الکترونیکی متصل به اینترنت را رسد می کنند تا از این طریق بتوانند از اطلاعات کاربران جاسوسی نمایند.

طبق آمار بدست آمده حملات سایبری در دو سال گذشته افزایش بی سابقه ای داشته به طوری که این حملات به اوج خود رسیده است. با توجه به این افزایش روزافزون افراد و شرکت‌های مختلف در کشورهای دنیا هدف این حملات قرار گرفته و دچار آسیب‌های جدی می شوند. گفته شده اصلی ترین عامل تحدید فضای سایبری جهانی حملات سایبری، بدافزارهای اینترنتی، باج‌افزار و حملات دی داس (DDOS) می باشد که چندین سال است کاربران اینترنت را در معرض خطر قرار داده است. این عوامل باعث سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران شده و بعضا باعث افشای این اطلاعات خصوصی در اینترنت شده است.

بدافزار، حمله DDOS، باج افزار؛ عمده ترین خطرات

تاکنون حملات سایبری و بدافزاری مختلفی در دنیا رخ داده است که برخی از آنها در تاریخ بی سابقه بوده است. به عنوان مثال یکی از بزرگترین حملات سایبری و سرقت اطلاعات رخ داده مربوط به سرقت و افشای ۷۰۰ میلیون پسورد در اینترنت بوده است. طی این حملات کاربران زیادی با آن درگیر شده و اطلاعات خود را از دست داده اند. اما باید گفت که این تازه اول ماجرا می باشد و طبق جدیدترین اخبار منتشر شده از سوی محققان امنیتی بین المللی هجوم هکرها و بدافزارها در سال ۲۰۱۹ میلادی به اوج خود خواهد رسید و این حملات بسیار چشمگیر خواهد بود.

حملات سایبری

در کنار این اخبار شرکت مک‌آفی نیز به عنوان یکی از بزرگترین توسعه دهندگان آنتی‌ویروس (Antivirus) در دنیا خبر از حملات سنگین بدافزارها در سال جدید دارد. این شرکت گزارش داده که در سال جاری حملات سایبری به طرز عجیبی افزایش پیدا خواهد کرد و به تبع آن کاربران بسیاری نیز قربانی آن خواهند بود. حملات DDOS، حملات فیشینگ، باج افزار، بدافزار، ویروس، کرم های رایانه ای و ... برخی از تهدیدات جدی کاربران در فضای مجازی خواهد بود.

افزایش اپلیکیشن های بدافزار استخراج ارز دیجیتال

کارشناسان مک‌آفی نظر دارند که علت اصلی افزایش حملات سایبری علاوه بر گسترش اینترنت افزایش تعداد گجت های متصل به اینترنت می باشد که هوشمند می باشند و در بسیاری از منازل وجود دارند. همچون ساعت، اسپیکر، تلوزیون، تلفن هوشمند. در این گزارش آمده است که علاوه بر افزایش کمیت حملات کیفیت آنها نیز افزایش خواهد یافت و قدرت تروجان ها جهت دسترسی به حساب‌های بانکی و کارت‌های اعتباری نیز افزایش قابل توجهی خواهد داشت. البته با توجه به پیشرفت فضای وب و اینترنت چنین چیزی طبیعی به نظر می رسد.

علاوه بر این تعداد بدافزارهای مربوط به اپلیکیشن های استخراج ارز دیجیتال نیز افزایش خواهد داشت. با توجه به ماهیت ارزهای دیجیتال و ارزش بالای آنها به نظر می رسد این فضای برای کلاهبرداری و سرقت ارز بسیار مناسب می باشد و هکرها و مجرمان سایبری جهت کسب درآمد و سرقت پول وارد این فضا خواهد شد تا از طریق ارزهای دیجیتال برای خود درآمد کسب نمایند.

شرکت Maccoffee سال ۲۰۱۹ را بدترین سال برای کاربران اینترنت معرفی کرده و عنوان «حضور بدافزارها در همه جا» را برای این سال انتخاب کرده است. با توجه به این موضوع باید هنگام استفاده از اینترنت و دستگاه های اینترنت توجه کافی را داشت تا قربانی اینگونه حملات سایبری و بدافزارها قرار نگیرید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)