اپلیکیشن کیبورد اندروید اطلاعات ۳۱ میلیون کاربر را افشا کرد
موبایل

اپلیکیشن کیبورد اندروید اطلاعات ۳۱ میلیون کاربر را افشا کرد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از اپلیکیشن های معروف اندروید اپلیکیشن کیبورد است که تقریبا در تمام گوشی های اندرویدی نصب شده است. اما اخیرا خبر از سرقت اطلاعات کاربران توسط این اپلیکیشن آمده است و مشخص شده اطالعات نزدیک به ۳۱ میلیون کاربر توسط اپلیکیشن کیبورد AI.type سرقت شده است. 

یکی از مراکز امنیت سایبری که به طور مداوم وضعیت امنیت اپلیکیشن های اندرویدی را بررسی طبق اعلام کرده اطلاعات خصوصی و شخصی بیش از ۳۱ میلیون کاربر استفاده کننده از اپلیکیشن آی تایپ (AI.type) توسط این برنامه به سرقت رفته و در اینترنت منتشر شده است. همچنین گفته شده حجم زیادی از این اطلاعات گذرواژه های کاربران آن بوده است.

در ادامه این گزارش آمده است که مقدار زیادی از این اطلاعات مربوط به رمز عبور کاربران بوده است که حجم آن بیش از ۵۰۰ گیگابایت می باشد که این حجم از اطلاعات به خاطر عدم رعایت نکات امنیتی و ذخیره سازی ناایمن در پایگاه داده های این اپلیکیشن در اینترنت پخش شده است.

سرقت اطلاعات خصوصی کاربران توسط اپلیکیشن کیبورد AI.type

اطلاعات سرقت شده از این برنامه بطور کلی اطلاعات شخصی و خصوصی کاربران بوده است که به خاطر ایمن نبودن این برنامه سرقت شده است. اطلاعات به سرقت رفته عبارتند از: اطلاعات شخصی نظیر نام کاربر، تاریخ تولد، آدرس ایمیل، شماره تلفن، پیامک های گوشی، نام و اطلاعات گوشی بوده است. همچنین تصاویر ذخیره شده توسط کاربر در گالری نیز توسط این برنامه سرقت شده است. 

اپلیکیشن اندرویدی مذکور که اپلیکیشن کیبورد اندروید می باشد از سال ۲۰۱۰ میلادی در فروشگاههای آنلاین اپلیکیشن همچون گوگل پلی منتشر شده است که تا کنون بیش از ۴۰ میلیون مرتبه از Play Store دانلود و نصب شده است. ادعای این برنامه از همان ابتدا حفظ حریم خصوصی و امنیت اطلاعات بوده است این دو را دغدغه اصلی خود می دانست. همچنین در روش کار این برنامه گفته می شد که پیامهای نوشته شده در این کیبورد بصورت رمزنگاری شده ارسال و نگهداری می شود که امکان هک کردن آن وجود ندارد.

همچنین در خصوص فروشگاه آنلاین گوگل پلی نیز باید گفت که این فروشگاه نیز ادعا داشت که یک میلیون اپلیکین ناامن حذف شده است. اما به نظر می رسد چنین نیست و هنوز هم اپلیکیشن های ناامنی در گوگل پلی وجود دارند.

اپلیکیشن کیبورد

ناامنی اپلیکیشن های Google Play Store

در بخش دیگری از گزارش آمده است که علاوه بر به سرقت رفتن اطلاعات کاربران که تعداد آنها ۳۱ میلیون نفر بوده است؛ بخش دیگری از داده های کاربران نیز در معرض خطر قرار گرفته است. این بخش از داده ها که مربوط به ۷۰۰ هزار کاربر بوده است حاوی اطلاعات شخصی کاربران بوده که در معرض خطر و افشا قرار گرفته است.

کاربران گوشی های اندروید باید بدانند که دانلود و نصب بسیاری از اپلیکیشن ها به معنی افشای اطلاعات شخصی و خصوصی خود در اینترنت می باشد. این موضوع ناشی از ماهیت سیستم عامل اندروید و اپلیکینش های آن می باشد.چندی پیش خبری منتشر شد که طبق آن مشخص شد حدود ۹۰ درصد اپلیکیشن های گوگل پلی اطلاعات کاربران را سرقت می کنند. لازم است قبل از نصب برنامه ها از هویت آن اطلاع پیدا کرد و در صورت نصب شدن این برنامه ها تا حد امکان از قرار دادن اطلاعات شخصی و خصوصی در آنها خودداری نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)