تعداد کاربران ویندوز ۱.۵ میلیارد نفر است
نرم افزار و سیستم عامل

تعداد کاربران ویندوز ۱.۵ میلیارد نفر است

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

ویندوز، ابداع شرکت مایکروسافت که در تمام کشورهای دنیا وجود داشته و به همه سیستم های رایانه ای نفوذ کرده است اکنون حدود ۱.۵ میلیارد کاربر دارد. گفته شده تعداد کل کاربران ویندوزهای مایکروسافت نظیر ویندوز XP، ویندوز ۷، ویندوز ۱۰ و ... به ۱.۵ میلیارد نفر کاربر می رسد. تمام این کاربران از سیستم عامل ویندوز روی رایانه خود استفاده می کنند.

اولین نسخه از سیستم‌عامل ویندوز (Windows) با عنوان «ویندوز ۳٫۰» و در سال ۱۹۸۵ وارد بازار شد. پس از آن نسخه های مختلفی نظیر ویندوز ۹۵، ویندوز ۹۸، ویندوز ۲۰۰۰، ویندوز ایکس پی (XP)، ویندوز ویستا، ویندوز ۷، ویندوز ۸، ویندوز فون، و در نهایت آخرین نسخه از آن با عنوان ویندوز  ۱۰ وارد بازار شد. طی این مدت کاربران بسیاری از ویندوزهای مایکروسافت استفاده کردند و ویندوز را به عنوان سیستم عامل محبوب خود روی رایانه نصب نمودند.

اکنون پس از گذشت سال ها از انتشار اولین نسخه از ویندوز و به تبع آن انتشار نسخه های مختلف ویندوز شاهد رشد چشمگیر این محصول مایکروسافت هستیم. رشدی که میزان آن بسیار بالا و به مقدار بیش از یک میلیارد نفر می باشد. در بین ویندوز های مایکروسافت دو نسخه ۷ و ۱۰ بیشترین کاربر را به خود اختصاص داده اند. در ابتدا ویندوز ۷ بیشترین تعداد نصب را به خود اختصاص داده بود و برخی نظر داشتند که انتشار ویندوز ۷ باعث ایجاد انقلابی در صنعت ویندوز شد.

نسخه های مختلف Windows

پس از آن ویندوز دو نسخه ۸ و ۸.۱ از ویندوز به بازار عرضه شدند که به دلیل مشکلات مختلف با استقبال کاربران مواجه نشد. مایکرسافت نیز به جای حل مشکل آنها دست به ساخت ویندوز جدیدی زد تا بتواند مجددا انقلاب جدیدی در عرصه ویندوز انجام دهد. این انقلاب ویندوز ۱۰ نام گرفت که در ابتدا کاربران حاضر به مهاجرت از نسخه ۷ به نسخه ۱۰ را نداشتند. اما رفته رفته با رونمایی از امکانات جذاب نسخه جدید و همچنین تبلیغات فراوان مایکروسافت بالاخره تعداد کاربران ویندوز ۱۰ از ویندوز ۷ پیشی گرفت و ویندوز ۱۰ تبدیل به برترین و محبوب ترین ویندوز مایکروسافت شد.

سیستم عامل ویندوز

با توجه به این محبوبیت و همچنین رشد مداوم تعداد کاربران آن به نظر می رسد این تعداد نصب ویندوز توسط کاربران طبیعی باشد. لازم به ذکر است که از میان ۱.۵ میلیارد کاربر ویندوز حدود ۷۰۰ هزار نصب مربوط به ویندوز ۱۰ می باشد. حدود ۶۰۰ هزار کاربر نیز مربوط به ویندوز ۷ می باشند. باقی مانده کاربران از دیگر نسخه های ویندوز استفاده می کنند.

اما باید گفت که این موفقیت مایکروسافت در محبوبیت ویندوز در حالی است که سیستم عامل های دیگر نظیر سیستم عامل لینوکس (Linux) و مک (Mac) نیز وجود دارد و ویندوز مایکروسافت توانسته در میان این سیستم عامل ها محبوبیت بالایی کسب کرده و آنها را شکست دهد.

علت محبوبیت ویندوزهای مایکروسافت

از جمله مهم ترین مزایای سیستم عامل ویندوز یادگیری و استفاده آسان از آن می باشد که توسط تمام کاربران قابل انجام است. همچنین دارا بودن نرم‌افزارهای مختلف، قابلیت نصب روی بسیاری از رایانه هابا سخت افزارهای مختلف و ... از جمله دلایل اصلی محبوبیت این سیستم عامل در میان کاربران می باشد. البته این محبوبیت در دستگاه های رایانه ای می باشد و مایکروسافت در بخش گوشی های همراه اصلا موفق نبوده و تعطیلی ویندوز فون مایکروسافت بیانگر این موضوع می باشد.

در بخش موبایل دو سیستم عامل اندروید و iOS محبوب ترین سیستم عامل ها هستند که هر یک تعداد کاربران بسیاری به خود اختصاص داده اند. سیستم عامل اندروید با حدود دو میلیارد و سیستم عامل iOS با حدود یک میلیارد کاربر محبوب ترین سیستم عامل های موبایلی در جهان می باشند. اما با توجه به رشد استفاده از گوشی های تلفن همراه و محبوبیت سیستم عامل آنها به نظر می رسد در آینده استفاده از رایانه کمتر شده و به تبع آن کاربران ویندوز نیز کاهش یابند.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)