انواع روش‌های فشرده‌سازی تصویر
برنامه نویسی

انواع روش‌های فشرده‌سازی تصویر

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

فشرده سازی تصویر یکی از روشهای کاهش حجم آن می باشد و برای ذخیره‌سازی عکس ها از این روش استفاده می شود تا حجم اطلاعات و حافظه مصرفی تا جای ممکن کاهش پیدا کند. برای انجام این کار دو روش بااتلاف و بدون اتلاف کیفیت تصویر وجود دارد که به وسیله الگوریتم های مختلف رایانه ای انجام می شود. در ادامه برخی از روشهای فشرده سازی تصاویر را ذکر خواهیم کرد.

در روشهای فشرده اگر بخواهیم درصد فشرده سازی بیشتر باشد باید قبول کنیم که بخش‌هایی از اطلاعات و داده‌های موجود در تصویر کنار گذاشته شود و به عبارت دیگر حذف شود. در این صورت مشاهده می شود که تصویر فشرده شده تا حدودی کیفیت خود را از دست داده است. اما در روشهای بدون اتلاف چنین نیست و کیفیت تصویر تغییری نمی کند اما در عوض مقدار فشرده سازی و کاهش حجم فایل در این روشها پایین تر می باشد.

در روش فشرده سازی تصویر میزان کنار گذاشتن یا حذف بخشهای از تصویر به وسیله ضریب یا نسبت فشرده‌سازی معین می شود. هرچه این ضریب بیشتر باشد مقدار فشرده سازی و مقدار حذف اطلاعات بیشتر خواهد بود و در نهایت کیفیت تصویر نیز بیشتر کاهش می یابد. اما باید گفت که در این روش ذخیره‌سازی و انتقال داده ها بسیار راحت تر بوده و عملیات فشرده سازی تصویر سریع تر انجام می شود.

امروزه برای فشرده‌سازی عکس روشهای مختلفی وجود دارد که بسیار پیشرفته هستند. فشرده‌سازی تصویر از اصلی مهم پیروی می کند و آن این است که چشم انسان فاصله بین دو نقطه کوچک در تصویر را تقریبا یکسان می بیند. بر همین اساس در روشهای مختلف فشرده سازی از این اصل استفاده کرده و طیف خاصی از رنگ ها که توسط چشم انسان قابل تشخیص نمی باشد را حذف می کنند.

روشهای فشرده سازی تصویر

اما پس از توضیحات ابتدایی برویم سر اصل موضوع یعنی روشهای فشرده سازی تصویر. به طور کلی ۵ روش فشرده سازی تصویر (JPEG، MPEG، MP3، MPEG2، MPEG) مد نظر ما می باشد که یک یک آنها را ذکر کرده و توضیح می دهیم. 

روش JPEG 
این فرمت مخفف عبارت JOINT PHOTOGRAPHIC EXPERT GROUP و به معنی «گروه مشترک کارشناسان گرافیک» است. از این نام برای نوعی فشرده سازی تصویر نیز استفاده شده است. روش JPEG اولین و البته ساده ترین روش فشرده سازی تصویر می باشد که جهت فشرده‌سازی تصاویر گرافیکی استفاده ایجاد شده است.

روشهای فشرده سازی تصویر

از این روش همچنین جهت فشرده‌سازی تصاویر متحرک نیز استفاده شد. برای دستیابی به این هدف تصاویر مورد نظر فریم به فریم فشرده می‌شدند. اما برای حل این مشکل روش دیگری به نام MOTION JPEG به معنی «JPEG متحرک» ابداع شد که از آن جهت ارتباط دادن تصاویر فریم شده به هم و ساخت یک عکس متحرک استفاده شد.

روش MPEG
نام فرمت MPEG مخفف عبارت MOVING PICTURE EXOERT GROUP و به معنی «گروه کارشناسان تصویر متحرک» می باشد. روش مذکور در ابتدا آن داده های تصویری را با سرعت حدود ۵ مگابیت در ثانیه انتقال می داد که در نهایت منجر به ایجاد تصاویر ویدئویی می‌شد. با این روش از فشرده سازی تصاویر امکان ذخیره سازی تصاویر متحرک برای ۷۰ دقیقه و به اندازه ۶۵۰ مگابایت فراهم بود. در روش MPEG بیت‌ (Bit) های داده به صورت سریالی ارسال می‌شوند که در کنار آنها بیت‌های کنترل و هماهنگ‌کننده نیز ارسال می شوند که مکان و نوع جاگذاری بیت‌های اطلاعاتی را برای ثبت اطلاعات صدا و تصویر تعیین می کند. البته روش کار کمی پیچیده تر از این است که توسط رایانه انجام می شود.

روش MPEG2
در این روش که MPEG2 نام دارد از ضریب فشرده‌سازی بالاتری نسبت به روشهای پیشین استفاده می شود. در این روش امکان بررسی داده ها ۱۵ مگابیت در ثانیه وجود دارد و از آن در DVD ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که در روش MPEG2 هر فریم (Frame) تصویر شامل چندین سطر از اطلاعات دیجیتالی می باشد که با روشهای پیشرفته جایگذاری می شوند.

روش MPEG-4
از این روش در تجهیزاتی استفاده می شود که با انتقال کند یا سریع اطلاعات فعالیت می کنند. در این روش توانایی جبران خطا و ارائه کیفیت بالای تصویر وجود دارد. موضوع جبران خطا در مورد رایانه، تلفن همراه و شبکه اهمیت بالایی دارد که در این روش مدنظر گرفته شده است. به عنوان مثال در شبکه های کامپیوتری تصویر مورد نظر باید برای کاربران دارای مودم کند یا سریع به خوبی نمایش داده شود. در این صورت استفاده از روش MPEG-4 مناسب می باشد. همچنین از این روش در دوربین‌های تلویزیونی نیز استفاده می شود.

روش MPEG-4 کاربرد فراوان دارد که نمونه آن در فیلم صحنه بازی تنیس است. در این حالت می توان صحنه را به دو مولفه بازیکن و زمین بازی تقسیم کرد که در آن زمین بازی دائما ثابت می باشد و در تمام تصاویر تکرار می شود. اما بازیکن همواره در حال حرکت می باشد. در این روش پهنای باند اشغالی بسیار کاهش می یابد و با روشهای پیشرفته حجم فایل ها کاهش می یابد.

لازم به ذکر است که علاوه بر این روشها اخیرا روش جدیدی توسط شرکت گوگل ابداع شده که می تواند حجم تصاویر را تا حد زیادی کاهش دهد. گفته می شود استفاده از این روش کاربران شاهد کاهش ۳۵ درصدی حجم تصویر خواهند بود.

منبع: همشهری آنلاین

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)