ساخت مرورگر جدید Fenix توسط موزیلا
نرم افزار و سیستم عامل

ساخت مرورگر جدید Fenix توسط موزیلا

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شرکت موزیلا سازنده مرورگر معروف فایرفاکس پروژه ساخت مرورگری جدید به نام فنیکس را آغاز کرده و خبرها حاکی از آن است که این مرورگر برای پلتفرم اندروید ساخته شده و نوجوانان را هدف گرفته است. به نظر می رسد در آینده ای نه چندان دور سازنده فایرفاکس از مرورگر جدید خود یعنی فنیکس رونمایی خواهد کرد.

همه افرادی که با اینترنت سر و کار دارند و از مرورگرهای وب استفاده می کنند نام فایرفاکس و موزیلا را شنیده اند و می دانند که مرورگر معروف فایرفاکس توسط شرکت موزیلا توسعه داده شده است. این موضوع خیلی هم اهمیت ندارد زیرا فایرفاکس چند سالی می شود که در فضای وب وجود دارد و افراد مختلف از آن استفاده می کنند.

خبر مهم این است که موزیلا پس از چند سال تصمیم به ساخت مرورگری جدید برای اندروید کرده که قشر خاصی از کاربران وب را هدف قرار داده است. زیرا در توضیحات ارائه شده توسط این شرکت گفته شده فنیکس تنها مرورگری مخصوص والدین نیست به این معنی که این مرورگر جوانان را درگیر خود خواهد کرد.

افزایش تجربه کاربری Fenix نسبت به Firefox 

در تصاویر منتشر شده از فنیکس توسط موزیلا تفاوت گرافیکی زیادی با فایرفاکس در آن وجود دارد و بکلی مکان عناصر مرورگر در صفحه تغییر پیدا کرده است و بسیار کاربرپسند تر شده است. همچنین موزیلا به دنبال روشی برای ایده آل کردن این مرورگر و اجزای آن می باشد تا با این کار بتواند سرعت اجرای صفحات و سرعت کلی مرورگر را بهبود بخشد.

معمولا مرورگر های اندروید از موتور اندروید WebView برای تجزیه و تحلیل صفحات وب استفاده می کنند اما در فنیکس به این صورت نیست و این مرورگر در حال ساخت از موتور اختصاصی GeckoView که مخصوص موزیلا می باشد استفاده می کند. این نکات بیانگر این است که شرکت موزیلا قصد دارد مرورگر جدید خود را طوری طراحی کند که برای کاربران جذاب باشد و در کنار مرورگرهای معروفی همچون گوگل کروم توان رقابت داشته باشد.

مرورگر معروف موزیلا فایرفاکس که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد توانست جایگزین خوبی برای مرورگر قدیمی و ناامن اینترنت اکسپلورر باشد و در روزهای ابتدایی انتشار توانست جای خود را در وب باز کند و تعداد نصب فراوانی را از آن خود کرد. اما پس از چند سال و با انتشار مرورگر گوگل کروم وضعیت کمی تغییر کرد و کاربران وب آرام آرام کروم را جایگزین فایرفاکس کردند. به نظر می رسید علت اصلی این تغییر کیفیت و سرعت بالای کروم نسبت به فایرفاکس بود.

حالا هم پس از گذشت چند سال از آن اتفاق موزیلا قصد دارد مرورگر جدیدش فنیکس به عاقبت فایرفاکس دچار نشود و بتواند در کنار مرورگرهای محبوب به رقابت بپردازد. البته هنوز اطلاعات زیادی از فنیکس در دسترس نیست و به نظر می رسد این شرکت به تازگی توسعه مرورگر جدید خود را آغاز کرده و هنوز راه زیادی تا انتشار اولین نسخه فنیکس باقی مانده است.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)