حمله هکرهای ایرانی به شرکت‌های عربستان و آمریکا
شبکه و امنیت

حمله هکرهای ایرانی به شرکت‌های عربستان و آمریکا

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

هکرهای ایرانی جزء برترین هکرهای دنیا هستند و رتبه چهارم سریع ترین هکرهای دنیا را به خود اختصاص داده اند. بر همین اساس شرکت مایکروسافت ادعا کرده که در گذشته هکرهای ایرانی حملات زیادی به بخش های مختلف دولت آمریکا انجام داده اند و اخیرا هم به شرکتهای بین المللی مختلف در دنیا حمله سایبری انجام داده است. 

یکی از مسئولین امنیتی مایکروسافت اظهار داشته که هکرهای ایرانی حملات مختلفی به شرکتهای بین المللی جهان انجام داده اند که در این حملات سایبری موفق شدند به برخی از این شرکت ها نفوذ پیدا کنند. طی این حملات سایبری هکرهای ایرانی حدود ۲۰۰ شرکت در جای جای دنیا مورد حمله قرار گرفته است که برخی از آنها نیز موفقیت آمیز بوده است. در میان انبوه شرکتهای قربانی نام مایکروسافت نیز به چشم می خورد. 

مایکروسافت در این گزارش تنها تعداد شرکتهای مورد حمله را ذکر کرده اما به نظر می رسد پیچیده تر از این می باشد. گفته شده در این حملات سایبری اسناد محرمانه شرکت مایکروسافت به سرقت رفته است. اما این تمام ماجرا نیست و گفته ها حاکی از آن است که برخی از داده ها و اطلاعات موجود روی پایگاه داده این شرکت نیز توسط مهاجمین حذف شده است. البته پیش از این نیز خبرهایی مبنی بر حمله هکرهای ایران و روسیه به دولت آمریکا منتشر شده بود.

مایکروسافت تنها یکی از شرکتهای قربانی این حملات بوده است و حدود ۲۰۰ شرکت قربانی دیگر نیز در این ماجرا وجود دارند. گفته شده حملات هکرهای ایرانی خسارت های زیادی به این شرکتها وارد کرده که مقدار آن به چند صد میلیون دلار می رسد. بیشتر شرکت های مورد حمله شرکتهایی فعال در حوزه ساخت ماشین آلات و نفت و گاز بوده اند. با توجه به خسارت های وارده مشخص است که این حملات کاری بوده و توانسته صدمات زیادی به این شرکتها وارد کند. شرکتهای قربانی عمدتا در کشور های آمریکا، عربستان و آلمان بوده اند. 

هکرهای ایرانی

اگر چه این حملات باعث بی ثباتی شرکتها شده است اما حاکی از آن است که هکرهای ایران به توانایی بالایی در حوزه سایبری رسیده اند که می توانند شرکتهای رایانه ای بزرگی همچون مایکروسافت را هک کنند. همین موضوع برتری هکرهای ایران در جهان را نشان می دهد.

هدف هکرها از این حملات چه بوده است؟

اما در خصوص هدف هکرهای ایرانی هنوز چیزی گفته نشده اما با توجه به این که عمده شرکتهای قربانی در کشورهای دشمن ایران قرار دارند به نظر می رسد که این حملات به خاطر مسائل سیاسی بوده و هکرهای ایرانی قصد داشتن قدرت خود را به کشورهای دشمن خود نشان دهند. نظر مایکروسافت اما چیز دیگری است. مایکروسافت نظر به این دارد که این حملات سایبری تنها با هدف ایجاد ناامنی سایبری بوده است و هکرهای ایرانی تلاش داشته اند تا خود را در کنار هکرهای برتر جهانی قرار دهند.

این اولین باری نیست که هکرهای ایرانی به سازمان های مختلف حمله می کنند. پیش از این نیز دولت آمریکا مدعی شده بود که هکرهای ایران و روسیه به دولت آمریکا حمله کرده اند که طی این حملات خسارات زیادی نیز وارد شده است. این بار نیز یکی از شرکتهای آمریکایی ادعای حملات سایبری توسط ایرانی ها را مطرح کرده است تا از این طریق فضای سایبری ایران را ناامن نشان دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)