۹۰ درصد اپلیکیشن های Play Store جاسوس گوگل هستند
شبکه و امنیت

۹۰ درصد اپلیکیشن های Play Store جاسوس گوگل هستند

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

همه کاربران گوشی های اندروید با فروشگاه آنلاین اپلیکیشن Google Play Store آشنا هستند و بعضا از آن اپلیکیشن دانلود کرده اند. حال طبق تحقیقاتی مشخص شده است که بیش از ۹۰ درصد برنامه های موجود در پلی استور گوگل که به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می گیرند برای گوگل جاسوسی کرده و اطلاعات کاربران را پس از جمع آوری برای شرکت گوگل و آلفابت ارسال می کند.

طبق بررسی هایی که توسط محققان دانشگاه اکسفورد روی تعداد زیادی اپلیکیشن انجام شده نتایج جالبی بدست آمده که نشان می دهد اپلیکیشن های رایگان برای شرکت گوگل جاسوسی می کنند و اطلاعات کاربران خود را برای این شرکت ارسال می کنند. طی این گزارش گفته شده که امکان جلوگیری از این فاجعه سایبری وجود ندارد و حدود ۹۰ درصد اپلیکیشن های رایگان موجود در Google Play Store جاسوس بوده و طلاعات خصوصی کاربران را برای شرکت آلفابت که گوگل زیرمجموعه آن است ارسال می کنند.

طی این تحقیقات بعمل آمده که روی حدود یک میلیون اپلیکیشن موبایلی اندروید موجود در فروشگاه گوگل پلی انجام شده مشخص شد که تنها ۱۰ درصد از این اپلیکیشن ها فعالیت جاسوسانه نداشته اند و بقیه برنامه ها پس از جاسوسی و جمع آوری اطلاعات آنها را در اختیار شرکت آلفابت قرار می دهند. به نظر می رسد این جاسوسی گسترده در این اپلیکیشن ها توسط شرکت نوپای آلفابت حاکی از تلاش گسترده برای راه اندازی کسب و کاری جدید توسط این شرکت می باشد.

طبق این بررسی ها مشخص شده که بیشتر اپلیکیشن های مورد مطالعه دارای امکان ردیابی شخص سوم را دارا بوده اند. به این معنی که شخص یا مجموعه ای به غیر از توسعه دهنده نیز امکان بررسی اطلاعات و وضعیت کاربران را داشته است. 

گوگل پلی

سرقت اطلاعات توسط آلفابت، گوگل، فیس بوک و مایکروسافت

گفته شده در بعضی موارد حتی برنامه نویسان و توسعه دهندگان اپلیکیشن ها نیز از این سرقت اطلاعاتی آگاهی نداشته اند و گوگل بدون اطلاع آنها داده های کاربران را سرقت می کند. با توجه به این که این اپلیکیشن ها رایگان هستند به ناچار از تبلیغات گوگل برای درآمدزایی استفاده می کنند و همین باعث شده گوگل از طریق این تبلیغات به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کن. همین استفاده گسترده از تبلیغات باعث ایجاد فضایی گسترده برای جمع آوری اطلاعات توسط گوگل شده است.

البته لازم به ذکر است که این جاسوسی ها تنها توسط گوگل انجام نشده است. این محققان پس از بررسی های خود اظهار داشته اند که اطلاعات شخصی کاربران علاوه بر شرکت آلفابت و گوگل به شرکت های دیگری همچون مایکروسافت، فیس بوک، توییتر و آمازون نیز ارسال شده است. این موضوع نشان از جاسوسی گسترده توسط غول های فناوری در دنیا می باشد که اطلاعات کاربران را بطور گسترده می بلعند.

جالب است که چند وقت پیش گوگل خبر حذف یک میلیون اپلیکیشن ناامن از گوگل پلی را اعلام کرد و ادعا داشت که تلاش دارد برنامه های موجود در این فروشگاه آنلاین را امن سازی کند اما به نظر می رسد مفهوم امنیت از نظر این شرکت بزرگ چیز دیگری است. در این میان مفهوم حریم خصوصی و حفاظت اطلاعات شخصی که این شرکت های بزرگ شعار آن را سر می دهند بخوبی معنا پیدا می کند!

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)