کاهش ۳۵ درصدی حجم تصاویر با الگوریتم جدید فشرده سازی گوگل
برنامه نویسی

کاهش ۳۵ درصدی حجم تصاویر با الگوریتم جدید فشرده سازی گوگل

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شرکت گوگل به تازگی الگوریتمی جدید برای فشرده سازی تصاویر ابداع کرده که می تواند حجم تصاویر JPEG را تا ۳۵ درصد کاهش می دهد و آنها را به اصطلاح فشرده می کند. این روش جدید در فشرده سازی تصاویر با تمام مرورگرهای وب سازگاری دارد و می تواند کاربرد بسیاری در وب و صفحات اینترنتی داشته باشد و با کاهش حجم تصاویر سرعت بارگذاری صفحات را افزایش دهد.

گوگل نام این الگوریتم را گوتزلی (Guetzli) گذاشته که در آن حجم تصاویر کاهش چشم گیری پیدا می کند بدون آن که کیفیت آن کاهش یابد. علاوه بر این استفاده از گوتزلی برای تمام مروگرهای وب و برنامه های ویرایش گر تصویر امکان پذیر است و این روش توسط آنها پشتیبانی می شود. لازم به ذکر است که گوگل این روش را بصورت متن باز (Open source) در اختیار عموم قرار داده تا همه از آن بهره مند شوند. در این صورت استفاده از این روش می تواند تاثیر خوبی در سرعت لود سایت ها داشته باشد.

اگرچه تا به حال فناوری فشرده سازی تصویر پیشرفت های فراوانی داشته و روش های مختلفی برای فشرده سازی عکس ها وجود داشته است و الگوریتم های مختلفی نیز برای آن ارائه شده است اما دو مشکل اساسی در آنها وجود داشته که یکی کاهش کیفیت تصویر و دیگری عدم کاهش چشمگیر حجم تصویر بوده است که این دو عامل باعث شده روش های مذکور عملا کارایی لازم را نداشته باشد و کاربران رقبتی برای استفاده از آن نداشته باشند.

حفظ کیفیت تصاویر توسط Guetzli

اما در این روش جدید علاوه بر این که کیفیت تصویر حفظ می شود حجم قابل توجهی از فایل مورد نظر کاهش پیدا می کند که این موضوع در تعداد تصاویر زیاد مخصوصا در سایت های اینترنتی اهمیت پیدا می کند. اما گفته شده این روش همچون روشی دیگر از گوگل جهت فشرده سازی تصاویر PNG می باشد که چند سال پیش منتشر شده بود.

الگوریتم فشرده سازی تصویر گوگل

لازم به ذکر است که گوگل نظر دارد که الگوریتم Guetzli علاوه بر این که حجم فایل را به طور چشمگیری کاهش می دهد تعادل خوبی بین کیفیت و حجم تصاویر ایجاد می کند به طوری که استفاده از آن در وب سایت ها به هیچ وجه محسوس نیست و کسی متوجه کاهش حجم فایل در ظاهر نمی شود. البته این الگوریتم از مدل های درک بصری انسان استفاده می کند و نقاطی از تصویر را که حجم اشغال کرده اند اما از جانب بینایی انسان دیده نمی شوند را حذف می کند. با توجه به این که روش عملکرد این الگوریتم کمی پیچیده تر از روشی پیشین است بنابراین زمان لازم برای فشرده سازی نیز بیشتر خواهد بود.

با توجه به این که این در این روش کیفیت تصویر کاهش پیدا نمی کند و علاوه بر آن تمام مرورگرها و برنامه های ویرایش تصویر آن را پشتیبانی می کنند و همچنین استاندارد فایل های JPEG نیز در آن حفظ می شود به نظر می رسد استفاده از این روش فشرده سازی که توسط گوگل ابداع شده و البته متن باز و عمومی نیز می باشد تحول عظیمی در وب و اینترنت ایجاد کند و در آینده وب سایت ها از آن استفاده نمایند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)