جاسوسی اپلیکیشن های معروف در گوشی کاربران
شبکه و امنیت

جاسوسی اپلیکیشن های معروف در گوشی کاربران

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

گفته شده برخی از اپلیکیشن های اندرویدی معروف که تعداد زیادی نصب در تلفن های همراه دارند به جاسوسی و سرقت اطلاعات کاربران اقدام کرده اند. این اپلیکینش ها از محبوبیت خود سوء استفاده کرده و اطلاعات کاربران خود را به سرقت برده اند. به نظر ماجرای سرقت اطلاعات کاربران تمامی ندارد و هر روز خبر تازه ای از سرقت اطلاعات خصوصی توسط یکی از سرویس های معروف به گوش می رسد.

اخیرا خبری منتشر شده که طبق آن اپلیکیشن های محبوب و پرطرفدار اندروید به صورت مخفیانه و بدون اطلاع کاربر اطلاعات خصوصی و شخصی وی را به سرقت برده و از آنها جاسوسی می کنند. گفته شده این اپلیکیشن‌های اندرویدی محبوب و پرطرفدار از حمایت کاربران خود سوء استفاده کرده و اطلاعات آنها را به یغما برده اند. البته باید گفت که این روزها دزدی اطلاعات توسط سرویس های آنلاین و اپلیکیشن ها چیز تازه ای نیست و هر روز خبری مبنی بر سرقت اطلاعات کاربران به گوش می رسد.

با توجه به این که هر روز حملات سایبری در فضای مجازی افزایش می یابد و اطلاعات شخصی کاربران در این حوزه هک می شود کارشناسان و پژوهشگران فعال در حوزه امنیت سایبری اپلیکیشن ها و سرویس‌های اینترنتی را رصد می کنند تا در صورت بروز این سرقت ها به سرعت افکار عمومی را از این دزدی آگاه نمایند. هدف این سازمان ها مطلع کردن کاربران از تهدیدات حوزه فضای مجازی و حفاظت از حریم خصوصی کاربران می باشد.

شکستن حریم خصوصی توسط اپلیکیشن های معروف

این بار اما طی این رصد سایبری توسط این دیده بان های فضای مجازی دست اپلیکیشن های اندرویدی معروف و محبوب رو شد و این اپلیکیشن های پرطرفدار سارق از آب در آمدند. طبق گزارش‌های جدیدی که در رسانه‌ها منتشر شده مشخص شد برخی از اپلیکیشن‌های محبوب و معروف اندروید که کاربران بسیاری آن را نصب داشته اند و در فروشگاه آنلاین گوگل پلی استور (Google play store) نیز وجود داشته‌اند، به اطلاعات خصوصی کاربران در گوشی های آنها دسترسی داشته و با نفوذ به حریم خصوصی آنها حجم زیادی از اطلاعات شخصی و بعضا امنیتی آنها را ربوده است.

اپلیکیشن اندروید

در میان این لیست اپلیکیشن های مختلفی وجود دارد که برخی از معروف‌ترین اپلیکیشن‌های اندرویدی نیز جزء آنها می باشند. اپلیکیشن های معروفی نظیر کلین مستر (Clean master)، کتاب صوتی Audible و بازی انگری بردز (Angry birds) که با هدف محفاظت از گوشی و بهینه سازی آن و یا اهداف دیگر نصب می شود اما در نهایت این برنامه ها در گوشی کاربران جاسوسی می کنند. البته این تنها چند مورد از اپلیکیشن اندرویدی معروف می باشد که بر اساس یافته‌های محققان امنیتی بسیاری دیگر از این نوع اپلیکیشن های سرقت اطلاعات وجود دارند.

سرقت اطلاعات خصوصی میلیونها کاربر

با این که تمام این برنامه ها و دیگر برنامه های اندویدی و حتی سرویس های آنلاین که بعضا معروف و محبوب نیز هستند ادعای حریم خصوصی و حفظ آن را دارند اما می بینیم که تقریبا تمام آنها نه تنها از اطلاعات کاربران حفاظت نمی کنند بلکه خودشان جاسوس هستند و داده های خصوصی افراد را به سرقت می برند. با توجه به آمار بالای نصب این برنامه ها که به چند ده میلیون می رسد مشخص نیست که چه بلایی سر این حجم از اطلاعات خصوصی به سرقت رفته خواهد آمد.

انتشار این خبر در رسانه ها و فضای مجازی جنجال‌های فراوانی ایجاد کرده و بسیاری از کاربران این اپلیکیشن ها نسبت به حریم خصوصی خود و اطلاعات شخصی موجود در گوشی‌های هوشمند ابراز نگرانی کرده اند. حتی در بعضی موارد کاربران اقدام به حذف این برنامه های جاسوس کرده اند و از خیر فایده این نرم افزارها گذشته اند. به طور کلی موجی از نارضایتی نسبت به این برنامه ها بوجود آمده و کاربران از توسعه دهنده های این برنامه ها درخواست پاسخ کرده اند تا ضمن حل مشکل علت این جاسوسی ها و شکستن حریم خصوصی کاربران را بیان کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)