افشای تصاویر خصوصی ۷ میلیون کاربر فیس بوک!
شبکه و امنیت

افشای تصاویر خصوصی ۷ میلیون کاربر فیس بوک!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شبکه اجتماعی معروف فیس بوک که میلیون ها کاربران دارد اخیرا خبری مبنی بر پیدا شدن باگی در سیستم خود را منتشر کرده که به وسیله آن تصاویر شخصی و خصوصی بسیاری از کاربران را در اختیار اپلیکیشن های جانبی قرار داده است. وجود این حفره امنیتی در سیستم فیسبوک باعث شده اطلاعات و تصاویر خصوصی میلیون ها کاربر افشا شده و در اختیار دیگر افرار قرار گیرد. هنوز مدتی کوتاهی از رسوایی اخیر این شبکه اجتماعی در ماجرای فروش اطلاعت کاربران به کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا نگذشته که مجددا رسوایی جدیدی در رسانه ها منتشر می شود.

شبکه اجتماعی فیسبوک (Facebook) دارای یک رابط نرم افزاری (API) می باشد که به وسیله آن اپلیکیشن های جانبی اجازه پیدا می کنند که به اطلاعات و محتوای عمومی موجود در این شبکه اجتماعی دسترسی پیدا کنند. افشای اطلاعاتی مذکور در این بخش از سیستم رخ داده و وجود یک باگ یا مشکل امنیتی در بخش API باعث شده اطلاعات کاربران افشا شود. طبق خبر منتشر شده توسط فیس بوک این مشکل امنیتی به اپلیکیشن های جانبی اجازه دسترسی به تصاویر تایم لاین کاربران، تصاویر خصوصی و استوری ها را داده است در حالی که این اطلاعات کاملا خصوصی بوده و توسط کاربران منتشر نشده است.

مشکل مذکور حدود ۲ هفته فعال بوده و طی این دو هفته بیش از ۷ میلیون کاربر فیس بوکی تحت تاثیر آن قرار گرفته اند. گفته شده طی این مدت بیش از هزار اپلیکیشن جانبی فیسبوک فعالیت داشته اند که به نظر می رسد به وسیله این حفره بوجود آمده به اطلاعات کاربران دسترسی پیدا کرده باشند. این خطای فاحش توسط فیسبوک موجی از نارضایتی ها را بدنبال داشته و بسیاری از دیده بان های حفاظت اطلاعات درخواست بررسی قضایی نسبت به اقدام فیسبوک کرده اند. به همین دلیل این شرکت موظف شده در مدت کوتاهی وضعیت را بررسی کرده و آمار دقیقی از اطلاعات فاش شده توسط این حفره امنیتی را در اختیار مراجع مربوطه قرار دهد.

افشای اطلاعات فیسبوک

راه حل فیس بوک؛ حذف خودکار تصاویر خصوصی!

فیسبوک برای حل این مشکل تصمیم گرفته که ابزارهایی جهت شناسایی اپلیکیشن های دارای مشکل امنیتی راه اندازی کند و آن را در اختیار کاربران قرار دهد تا به راحتی بتوانند از افشای اطلاعات خود جلوگیری نمایند. فیس بوک گفته برای حل مشکل قصد دارد تصاویر شخصی کاربران را حذف کند و به نظر می رسد این تصمیم فیس بوک از سر ناچاری و به خاطر ناتوانی در حفظ امنیت کاربران می باشد. بهتر است این شرکت به جای پاک کردن صورت مسئله به فکر پاسخ آن و پیدا کردن راه چاره باشد.

نکته جالب این است که چند ماه پیش بود که این شرکت با فروش اطلاعت کاربران به سازمان تبلیغاتی کمبریج آنالیتکس جهت استفاده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رسوا شده بود و هنوز هم برای آن رسوایی در دادگاه حاضر می شود. حال رسوایی جدیدی در این شرکت رخ داده و اطلاعات کاربران آن فاش شده است. چیزی که وجه فیس بوک را در انظار عمومی سیاه تر می کند سابقه طولانی آن در فضای مجازی و ادعای امنیت اطلاعت و حریم خصوصی آن می باشد.

البته باید گفته که تمام شرکت ها و غول های وب و اینترنت این ادعا را دارند و هر ماه خبر جدیدی مبنی بر افشا اطلاعات کاربران آنها به گوش می رسد. بنابراین لازم است در استفاده از این شبکه ها دقت کرد و از قرار دادن مطالب و تصاویر خصوصی در آنها خودداری کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)