شناسه ایرنیک چیست؟
دنیای وب

شناسه ایرنیک چیست؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

برای ثبت دامنه اینترنتی ir باید از طریق ایرنیک اقدام کنید. مرکز ثبت دامنه های ملی پس از ثبت نام شناسه ای با عنوان شناسه ایرنیک در اختیار شما قرار می دهد که عبارتی ۱۱ حرفی است که شناسه شما برای خرید دامنه های ملی می باشد. جهت ثبت دامنه ملی نقطه آی آر (.IR) لازم است شناسه ایرنیک داشته باشید.

برای داشتن یک وبسایت باید ابتدا یک دامنه اینترنتی داشته باشید. دامنه های اینترنتی با پسوندهای مختلفی در اینترنت وجود دارد که هر یک از آنها که آزاد باشند قابل خریداری می باشند. دامنه هایی با پسوند com، net، co، org، ir و ... که هر یک از این دامنه ها مفاهیم مختلفی دارد. بحث ما در این مطلب دامنه های ir می باشد. دامنه آی آر دامنه ملی ایران است که برای خریداری و ثبت آن لازم است از طریق مرکز ثبت دامنه های ملی آی آر یا همان ایرنیک (IRNIC) اقدام کنید. 

ایرنیک چیست‌‌‌‌‌‍؟

ایرنیک مرکز ثبت دامنه های سطح بالای کشوری نقطه-آی‌آر (.ir) و نقطه-ایران (.ایران) و دامنه های سطح دوم .ac.ir، ‎.co.ir، ‎.gov.ir، ‎.id.ir، ‎.net.ir، ‎.org.ir، ‎.sch.ir می باشد. عملیات های ثبت، تمدید، انتقال، حذف و هرگونه عملیات مربوط به دامنه های مذکور توسط این مرکز انجام می شود.

همانطور که ذکر شد جهت ثبت دامنه ملی آی آر باید از طریق مرکز ایرنیک برای این کار اقدام کنید. ایرنیک که تایید کننده ثبت دامنه های آی آر می باشد در حقیقت مرکز ثبت دامنه های ملی و کشوری نقطه آی آر است که تحت زیر نظر مرکز تحقیقات فیزیک نظری تهران بوده و فعالیت می کند. یعنی برای ثبت دامنه ابتدا باید از این مرکز تاییدیه گرفته شود. اما این تاییدیه به چه صورت است؟ برای ثبت دامنه IR شما باید ابتدا وارد سایت ایرنیک به نشانی nic.ir شوید و ثبت نام کنید. 

پس از ارائه مشخصات و اطلاعات لازم و اتمام ثبت نام در سایت می توانید دامنه مورد نظر خود را ثبت کنید. پس از آن دامنه ثبت شده توسط این مرکز بررسی می شود و در صورتی که مشکلی از جهت فروش آن وجود نداشته باشد دامنه مورد نظر به نام شما ثبت می شود.

دامنه اینترنتی ir

در ادامه لازم به ذکر است که کلیه دامنه هایی که پسوند ir یا مشتقاتی از آن را دارند (همچون net.ir) زیر نظر واحد ثبت دامنه سازمان فیزیک نظری می باشد که همان ایرنیک است. با توجه به قوانین بین المللی ثبت دامنه این سازمان نیز تحت نظر سازمان جهانی ICANN بوده و دامنه های تایید شده را در این مرکز به ثبت نهایی می رساند.

شناسه ایرنیک یا Nic Handle چیست؟

همانطور که گفته شد برای ثبت دامنه باید در سایت نیک ثبت نام نمایید. پس از ارائه مشخصات و اطلاعات لازم و اتمام ثبت نام به شما شناسه ای با عنوان شناسه ایرنیک یا نیک هندل (Nic Handle) ارائه می شود که شناسه شما جهت ثبت دامنه های IR می باشد. عبارتی ۱۱ رقمی شبیه به «mo213-irnic» که با ابتدای نام کاربری شما و یک عدد سه رقمی شروع شده و به irnic ختم می شود. از نیک هندل برای ثبت دامنه های آی آر استفاده می شود. هر فردی که تمایل داشته باشد یک دامنه ملی به نام خود ثبت کند باید دارای شناسه ایرنیک باشد. البته لازم نیست حتما از طریق سایت نیک اقدام به خرید دامنه نمود و این کار را می توان با ارائه شناسه نیک به نمایندگان ایرنیک که برخی از شرکتهای هاستینگ هستند انجام داد.

لازم است هنگام ثبت اطلاعات در بخش ثبت شناسه نیک دقت کافی داشته باشد و اطلاعات خود را بصورت صحیح وارند نمایید. زیرا هر دامنه ای که با استفاده از شناسه ایرنیک یا همان نیک هندل خریداری شود به نام مالک شناسه ثبت خواهد شد و اطلاعات مالک در whois دامنه نیز ثبت خواهد شد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)