افزایش سرعت ویندوز کامپیوتر با روش‌هایی ساده
نرم افزار و سیستم عامل

افزایش سرعت ویندوز کامپیوتر با روش‌هایی ساده

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

کندی سرعت ویندوز مشکلی است که برای هر رایانه ای ایجاد می شود و کاربران پس از گذشت مدتی از نصب ویندوز تازه و مقداری استفاده از آن شاهد کند شدن ویندوز خود می باشند. در برخی موارد این کاهش سرعت به حدی زیاد می شود که دیگر امکان استفاده از ویندوز وجود ندارد و کاربر برای اجرای هر برنامه با مکثی چند ثانیه ای مواجه می شود. این اشکال در ویندوز برای خیلی از کاربران مشکل ساز شده و عملا سیستم آنها را بلااستفاده کرده است. عموما این کاربران به دنبال روش هایی برای افزایش سرعت ویندوز رایانه خود هستند. ما با آکاهی از این نیاز کاربران مطلب پیش روی را نگارش کرده ایم و در آن یک یک نکات و روش های موثر جهت افزایش سرعت ویندوز را ذکر کرده ایم. پس با ما همراه باشید و با مطالعه این مطلب سرعت سیستم عامل خود را افزایش دهید.

معمولا زمانی که سیستم عامل ویندوز دچار کندی می شود افراد تصور می کنند که باید ویندوز آن را عوض کنند. حتی برخی از مغازه داران خدمات کامپیوتری هم در صورت مواجه با چنین مواردی، تعویض ویندوز را به عنوان اولین راه حل پیش روی مشتری می گذارند. اما باید گفت که گرچه تعویض ویندوز می تواند بسیاری از مشکلات کندی و کاهش سرعت سیستم عامل را رفع کند اما لزوما تنها راه حل برای رفع کندی و افزایش سرعت ویندوز تعویض آن نیست.

ترفندهای افزایش سرعت ویندوز سیستم

روش های مختلفی برای بهبود عملکرد سیستم عامل ویندوز و افزایش سرعت آن وجود دارد که بسیار ساده تر از تعویض ویندوز می باشد. تفاوتی ندارد که از چه نسخه ای از ویندوز استفاده می کنید. ویندوز ۱۰، ویندوز ۸، ویندوز ۷ یا دیگر نسخه های ویندوز همه می توانند با اعمال این موارد با افزایش سرعت مواجه شوند. تنها کافیست طبق دستورالعمل ارائه شده عمل کرده و نکات بهینه سازی ویندوز را انجام دهید تا نتیجه مورد انتظار را مشاهده نمایید.

توجه داشته باشید که مواردی که در ادامه ذکر می شود همه جزء مولفه های تاثیرگذار در کندی سیستم می باشند که با انجام آنها می توان سرعت عملکرد رایانه را افزایش داده و شاهد افزایش سرعت ویندوز باشیم. فقط باید مراحل را به دقت مطالعه کرده و آنها را روی کامپیوتر خود پیاده سازی کنید تا خودتان شاهد نتیجه آن باشید.

۱- شناسایی برنامه‌های پرمصرف و بستن آنها

یکی از اصلی ترین عوامل کند شدن ویندوز و کاهش سرعت عملکرد آن باز بودن برنامه های سنگین و پرمصرف می باشد. برنامه هایی که مقدار زیادی از منابع سیستم همچون رم و پردازنده را مصرف می کنند باعث افت سرعت رایانه می شوند. پس اگر شاهد کنی ویندوز هستید در اولین مرحله بهتر است وضعیت برنامه های در حال اجرا را بررسی کنید. برای انجام این کار باید با فشردن کلیدهای Ctrl+Shift+Escape وارد بخش Task Manager (تسک منیجر) شوید. در صفحه باز شده روی تب Processes کلیک کنید تا برنامه های در حال اجرا در ویندوز به همراه میزان استفاده از منابع رایانه ای آنها به شما نمایش داده شود.

در پایین صفحه جدید میزان مصرف رم با عنوان Physical Memory و میزان مصرف پردازنده با عنوان CPU Usage نمایش داده شده است. اگر هر یک از موارد بیش از ۹۰ درصد باشد، می تواند باعث کند شدن سیستم شما شود. برای پیدا کردن برنامه های پرمصرف به فهرست نمایش داده شده در همان صفحه مراجعه کنید و با کمک ستون های مربوط به مصرف رم و cpu برنامه های پرمصرف را شناسایی کنید. پس از شناسایی موارد برای بستن هر کدام تنها کافیست روی آن کلیک راست کرده و گزینه End Task یا End Process را انتخاب نمایید.

۲- غیرفعال کردن برنامه‌های Startup

دیگر عامل رایج که باعث کاهش سرعت ویندوز می شود فعال بودن برخی برنامه های سنگین در Startup ویندوز است. Startup ویندوز بخشی است که در زمان روشن شدن رایانه برخی از برنامه های آن را به صورت خودکار اجرا می کند. اگر تعدادی برنامه سنگین که منابع زیادی از رایانه را مصرف می کنند در بخش استارتاپ ویندوز قرار گیرد می تواند باعث کند شدن سیستم شود. چون در لحظه بالا آمدن ویندوز آن برنامه اجرا می شود و درصد بالایی از منابع سیستم را مصرف می نماید. برای حل مشکل کند شدن ویندوز در زمان روشن شدن سیستم باید این بخش را بررسی کنید.

اگر از ویندوز ۷ استفاده می کنید برای دسترسی به بخش Startup باید در بخش جستجوی Start عبارت msconfig را تایپ کرده و اینترنت را بزنید. در صفحه جدید تب Startup را انتخاب کنید تا فهرست برنامه ها نمایش داده شود. اگر هم از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید تنها کافیست وارد Task Manager شده و تب Startup را انتخاب نمایید. در بخش مربوطه فهرست برنامه های اجرای خودکار نمایش داده می شود.  هر برنامه ای را که نیازی به اجرای خودکار آن ندارید از این طریق غیرفعال نمایید.

۳- کاهش جلوه‌های بصری ویندوز 

ویندوز از انیمیشن و جلوه های بصری برای بهبود ظاهر سیستم عامل استفاده کرده است و مایکروسافت در هر نسخه از ویندوز استفاده از این جلوه ها را افزایش داده است. اما در عین حال مایکروسافت امکان غیرفعال کردن این جلوه های گرافیکی را نیز در اختیار کاربر قرار داده است. به طور کلی وجود عناصر بصری و گرافیکی در ویندوز باعث کند شدن کامپیوتر نمی شود. اما در صورتی که دستگاه شما منابع سخت افزاری محدودی در اختیار داشته باشد و یا این که اجرای برنامه های متعدد منابع آن را محدود می کند، عناصر گرافیکی می تواند باعث کند شدن سیستم شود.

مایکروسافت برای جلوگیری از کند شدن ویندوز و حل مشکل این دسته از کاربران به آنها اجازه داده جلوه های بصری ویندوز را غیرفعال کنند. برای انجام این کار کافیست در دسکتاپ روی آیکن کامپیوتر کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. سپس از منوی کناری گزینه Advanced system settings را انتخاب کنید. در پنجره باز شده، دکمه Setting واقع در بخش Performance را کلیک کنید. پنجره‌ای جدید باز می شود که در بخش Visual Effects آن می توان مولفه های بصری مختلف را فعال یا غیرفعال نمود. گزینه Adjust for best performance را انتخاب کنید تا همه جلوه های بصری غیرفعال شده و از بهترین عملکرد ویندوز استفاده نمایید.

۴- بهینه سازی هارد دیسک

همه اطلاعات رایانه ای از جمله اطلاعات و فایل های ویندوز در هارد دیسک ذخیره سازی می شود. ویندوز برای بالا آمدن و اجرا شدن نیاز دارد از فایل های ذخیره شده در هارد و درایو C استفاده نماید. بنابراین هرچه سرعت هارد و سرعت دسترسی به اطلاعات آن بالاتر باشد، سرعت بالا آمدن ویندوز هم افزایش خواهد داشت. پس یک ترفند دیگر برای افزایش سرعت ویندوز افزایش سرعت هارد است. منظور ما از افزایش سرعت هارد بهینه سازی آن است به طوری که این بهینه سازی باعث افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات شود. در این صورت سرعت لود ویندوز هم تا حدودی افزایش داشته و افت سرعت آن جبران خواهد شد.

ویندوز قابلیتی تحت عنوان Disk Defragmenter در خود دارد که با استفاده از آن می توان اطلاعات ذخیره شده در هارد را یکپارچه کرده و سازماندهی نمود. این قابلیت در واقع اطلاعات ذخیره شده در جای جای دیسک را یکچارچه کرده و در یک قسمت از هارد قرار می دهد. این کار باعث می شود سرعت دسترسی به اطلاعات افزایش پیدا کرده و هارد بهینه سازی شود. برای استفاده از این قابلیت عبارت Disk Defragmenter را در استارت ویندوز تایپ کرده و روی نتیجه کلیک کنید. پس از باز شدن برنامه، درایور ویندوز را انتخاب کرده و دکمه Optimize را کلیک کنید تا عملیات بهینه سازی هارد انجام شود.

۶- برداشتن فایل های سنگین از دسکتاپ

۵- حذف برنامه های غیرضروری از سیستم

۷- جلوگیری از پرشدن درایو ویندوز

۸- اسکن کردن ویندوز با آنتی ویروس

۹- افزایش منابع سخت افزاری رایانه 

۱۰- تعمیر ویندوز فعلی یا نصب مجدد ویندوز

اگر با استفاده از روش‌های ذکر شده در بالا یا دیگر روش های افزایش سرعت ویندوز موفق به رفع کندی ویندوز و افزایش سرعت آن نشدید، آخرین راه حل تعویض ویندوز می باشد. همیشه آخرین راه چاره برای رفع هر نوع مشکل نرم افزاری در سیستم، عوض کردن ویندوز می باشد. در این صورت به ناچار باید ویندوز فعلی را حذف کرده و مجددا روی سیستم ویندوز نصب کنید تا هر مشکل نرم افزاری که باعث کندی سیستم می شد رفع شود. البته اگر با نصب ویندوز مشکل دارید و نمی خواهید برنامه ها و تنظیمات ویندوز فعلی از دست برود می توانید ویندوز فعلی را تعمیر کنید. برای انجام این کار پس از قرار دادن دیسک حاوی ویندوز در دستگاه و ورود به محیط نصب ویندوز و در مرحله ابتدایی نصب گزینه Repair Windows را که در پایین صفحه قرار دارد کلیک کنید.

مشاهده کردید که چه روش هایی برای افزایش سرعت رایانه و رفع کندی آن وجود دارد. بنابراین از این پس اگر کامپیوتر شما دچار کندی شده و سرعت آن کاهش پیدا کند دیگر می دانید که چطور باید این کندی را رفع کنید. اگر مشکلی در این خصوص دارید یا روش دیگری را سراغ دارید که به وسیله آن می توان سرعت سیستم را افزایش داد، حتما آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)