ایمیل ایرانی؛ سرویس‌دهندگان ایرانی پست الکترونیک
دنیای وب

ایمیل ایرانی؛ سرویس‌دهندگان ایرانی پست الکترونیک

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در دنیای ارتباطات و فناوری اطلاعات ایمیل نقش مهم و بسیار موثری دارد به طوری که هر فرد برای فعالیت در این حوزه حداقل به به یک اکانت ایمیل نیاز دارد. همین باعث شده کاربران اینترنت برای انجام بسیاری از فعالیت های خود از جمله ارسال و دریافت اطلاعات از پست الکترونیک استفاده نمایند. حتی اشخاص حقوقی و سازمان های دولتی هم برای ارسال و دریافت برخی از نامه های خود از ایمیل استفاده می کنند. کاربران ایرانی هم از این قاعده مستثنی نیستند و آنها هم برای انجام امور رایانه ای خود از ایمیل یا پست الکترونیکی استفاده می کنند.

برای پاسخ دهی به نیازهای این جمع کثیر کاربران اینترنت لازم است سرویس دهنده های مختلفی جهت ارائه سرویس ایمیل راه اندازی شوند. همین طور هم شده و در حال حاضر ده ها سرویس ارائه دهنده ایمیل یا رایانامه راه اندازی شده است که جیمیل (GMail)، یاهو میل (YahooMail) و هات میل (HotMail) سه مورد از بهترین و مشهورترین موارد می باشد. همانطور که متوجه شدید هر سه مورد ذکر شده از بهترین سرویس دهندگان ایمیل خارجی هستند. وضعیت برای دیگر سرویس دهنده های ایمیل هم به همین صورت است و بسیاری از آنها خارجی هستند.

اما منظور این نیست که هیچ سرویس دهنده غیرخارجی وجود ندارد. خوشبختانه توسعه دهندگان ایرانی با آگاهی از نیاز کاربران ایرانی به رایانامه دست به کار شده اند و چند سرویس ایرانی ارائه دهنده رایانامه را راه اندازی کرده اند. این ایمیل های ایرانی اکنون در حال فعالیت هستند و برخی از آنها با استقبال غیرمنتظره کاربران مواجه شده اند. یکی از این ایمیل های داخلی چاپار است که توسط بسیاری از ایرانی ها مورد استفاده قرار گرفته است.

اگرچه انتخاب سرویس دهنده ایمیل بستگی به قابلیت های ارائه شده توسط آن مثل فضای ذخیره سازی، امکان شخصی سازی، امنیت اطلاعات، قابلیت ضدویروس و ... بستگی دارد و کاربران در اکثر مواقع سرویسی را برای کار خود انتخاب می کنند که بیشترین قابلیت را داشته باشد، اما با این حال دیگر سرویس ها نیز همچنان در حال فعالیت هستند و کاربران خود را دارند. به همین دلیل ما سعی داریم در این مطلب چند مورد از بهترین سرویس دهنده های ایرانی رایانامه را به شما معرفی کنیم تا از این پس به جای استفاده از جیمیل و یاهو از این ایمیل های ایرانی استفاده کنید. 

- رایانامه چاپار (چاپار میل)

بهترین و مشهورترین سامانه پست الکترونیک داخلی چاپار است که میلیونها حساب ایمیل در آن ایجاد شده است. چاپار به خاطر داشتن قابلیت های متنوع اکنون یکی از انتخاب های کاربران ایرانی برای انتخاب سرویس ایمیل می باشد که در کنار جیمیل و یاهو میل قرار می گیرد. این سرویس ایمیلی اکنون خدمات خود را در دو نوع حقیقی و حقوقی ارائه می دهد که هر یک از پلن ها مخصوص گروه خاصی از کاربران می باشد. 

پلن حقوقی تنها به صورت پولی قابل استفاده می باشد و تنها برای کاربران حقوقی ایجاد شده است. اما پلن حقیقی به دو صورت رایگان و ویژه (پولی) است و کاربر می تواند پیش از آغاز ثبت نام نوع پلن خود را انتخاب کند. ثبت نام در چاپار بسیار آسان است. پس از ورود به صفحه ثبت نام، اطلاعات لازم را تکمیل می کنید و در چند دقیقه اکانت خود را ایجاد می کنید.

چاپار برای هر اکانت ایمیل حداقل ۲ گیگابایت حافظه ذخیره سازی در نظر می گیرد که در صورت تمایل فرد می توان مقدار آن را افزایش داد. یک قابلیت کاربردی این سرویس ایمیلی خدمات مبتنی بر پیامک است. یعنی می توانید آگاه سازی پیامکی را برای حساب خود فعال کنید تا در صورت دریافت ایمیل از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی شود. 

- پست الکترونیکی ایران

برخلاف چاپار که یک سرویس ایمیل خصوصی و غیردولتی است، پست الکترونیکی ایران تحت نظارت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می باشد و به نوعی یک سرویس ایمیل دولتی است. حتی آدرس این ایمیل هم در زیردامنه (ساب‌دامین) دامنه ایران دات آی‌ار می باشد.

در این پست الکترونیک ایرانی هم امکان ثبت نام وجود دارد و پس از پایان یافتن ثبت نام و تکمیل عملیات، حساب کاربری شما پس از ۲۴ ساعت فعال خواهد شد. این ایمیل بومی امکانات خوب و رضایت بخشی همچون سرویس های خارجی در اختیار شما قرار می دهد. پس اگر تمایل به استفاده از این سرویس ایمیل ایرانی دارید می توانید آن را امتحان کنید.

- میهن میل

سرویس میهن میل از سال ۱۳۸۸ کار خود را آغاز کرده و به گفته تیم سازنده نخستین سامانه ایمیل‌دهی قدرتمند فارسی در کشور می باشد. این ایمیل ایرانی توسط یک گروه جوان ایجاد شده است و هم اکنون در اختیار یک شرکت خصوصی می باشد.

از جمله قابلیت های میهن میل می توان به ارائه یک گیگابایت فضای رایگان، امکان همگام سازی اطلاعات، امکان ساخت چند ایمیل توسط یک نفر و ... اشاره کرد. شما هم می توانید به راحتی در میهن میل ثبت نام کنید و به صدها هزار کاربر این سرویس بومی بپیوندید.

- ایمیل فارسی (میل فا)

میل فا اگرچه مورد استقبال کاربران قرار نگرفته است اما قابلیت های فراوانی دارد. امکان ارسال پیامک، دارای گواهینامه تایید امنیتی، پشتیبانی از تاریخ شمسی، رابط کاربری ساده و ... برخی از ویژگی های میل فا است که هر کاربر از یک سرویس ایمیل خوب انتظار دارد.

ایمیل های ساخته شده در میل فا با آدرس های mailfa.com و mailma.ir در اختیار کابران قرار می گیرد. ثبت نام در این سرویس بسیار ساده و آسان است و در زمانی کوتاه می توانید برای خود یک حساب ایمیل ایرانی و فارسی بسازید و از قابلیت های آن استفاده کنید.

- پست الکترونیکی النون

سرویسی تازه تاسیس که توانسته در مدتی کوتاه کاربران بسیاری را در خود جای دهد. این پست الکتورنیک ایرانی به صورت رایگان خدمت رسانی می کند. جالب است بدانید که در وب سایت این شرکت ذکر شده که برای همه کاربران ایرانی که شماره تلفن همراه دارند، یک حساب کاربری در النون در نظر گرفته شده است.

این شعار جذاب باعث شده بسیاری از کاربران تمایل به استفاده از این ایمیل داخلی را داشته باشد. برای این کار کافیست رمز رایانامه خود را از طریق شماره موبایل خود به سامانه پیامکی تعیین شده ارسال کنید. پس از انجام این کار حساب شما فعال می شود و می توانید با استفاده از شماره موبایل و رمز تعیین شده وارد اکانت ایمیل خود شوید.

موارد ذکر شده در بالا در حال حاضر رایج ترین سرویس های ارائه ایمیل در ایران هستند که مورد استقبال کاربران قرار گرفته اند. با این حال سرویس های ایمیل دیگری در کشور وجود دارد که مشهور نیستند و کاربران زیادی ندارند. در ادامه این موارد هم ذکر شده است.

- وطن میل

از نام این سرویس مشخص است که یک ارائه دهنده ایمیل داخلی است. اما متاسفانه به نظر می رسد استقبال چندانی از این سرویس دهنده داخلی ایمیل نشده است. با این حال در سایت این ایمیل داخلی پلن های مختلفی برای کاربران ارائه شده است که از پلن رایگان شروع می شود و به پلن های طلایی و ویژه ختم می شود.

شاید بتوان گفت که توجه کاربران ایرانی به سرویس های خارجی ایمیل همچون جیمیل، یاهو میل، هات میل و ... علت اصلی عدم استقبال از وطن میل باشد. با این حال اگر تمایل به استفاده از این سامانه ایمیل را دارید می توانید در آن ثبت نام کرده و از خدمات رایگان ان همچون فضای ابری ۵۰۰ مگابایتی و دریافت روزانه ۲۰۰ ایمیل بهره مند شوید. برای رفع محدودیت های هم می توانید با پرداخت هزینه پلن خود را ارتقاء دهید. 

- صبا میل

دیگر سامانه ارائه ایمیل داخلی در کشور است که متاسفانه اکنون از کار افتاده و در دسترس نمی باشد. در وب سایت این ایمیل نوشته شده که جهت بهینه سازی، سامانه تا اطلاع ثانوی غیرفعال می باشد. البته ممکن است عدم استقبال کاربران علت این موضوع باشد. به هر حال اکنون امکان ثبت نام در این سرویس ایمیل داخلی وجود ندارد و برای دریافت ایمیل ایرانی به ناچار باید از دیگر سرویس ها استفاده نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۲ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۳)

دریکوند

اینا رو که نمیشه با یاهو و جیمیل مقایسه کرد. ایمیل های ایرانی خیلی ضعیف هستند. فقط یه چاپار خوبه که اون هم دیگه اجازه ثبت نام نمیده.

۴ سال پیش
طلوعی

زمانی که ایمیل های ایرانی راه اندازی شدند من هم مثل خیلی ها تصمیم گرفتم یاهو و جیمیل رو رها کنم و توی ایرانی ها ثبت نام کنم. یادم میاد که اون موقع صبامیل بود که تبلیغات گسترده ای کرده بود و بعضی خبرگزاری‌ها هم براش خبر تبلیغی منتشر کرده بودند. سر همین من وارد اون ایمیل ایرانی شدم و در اون ثبت نام کرد.

خب خیلی خوشحال بودم که از نسخه های بومی استفاده می کنم و به نوعی دارم از ایرانی ها حمایت می کنم. حتی اون اوایل مشکلی که در سایت می دیدم رو سریع به سازنده گزارش می دادم تا حلش کنند. خلاصه خیلی ذوق داشتم و همه جوره هم ازش حمایت می کردم و هیچ چشم داشتی هم نداشتم اما آخرش چی شد؟!

بعد از مدتی استفاده آخر سر صبامیل هم مثل خیلی از سایت های ایرانی شکست خورد حتی سایتش رو هم از روی اینترنت حذف کرد. اون همه اطلاعاتی که کاربرها در این ایمیل ذخیره کردند همه هیچ شد. خداییش چقدر وقت ارزشمندم رو به راحتی صرفش کردم. این وضعیت سرویس دهندگان ایرانیه. سر همین تصمیم گرفتم به کلی از سرویس های ایرانی ایمیل خارج بشم و همان Yahoo و GMail رو استفاده کنم. حداقلش اینه که بدون درد سر و مشکل هستند.

نمی خوام از سرویس های اجنبی حمایت کنم اما همین یاهو و جیمیل رو که در همین حوزه فعالیت می کنند رو که ببینید متوجه میشید. هم به مشتری احترام می گذارند و هم به اون توجه دارند. بدون هزینه بیشترین خدمات رو ارائه می کنند و کیفیت خدمات هم در سطح عالیه.

۴ سال پیش
molin

فقط چاپار خوب کار کرده بقیه خیلی ضعیف هستند

۴ سال پیش