فهرست بهترین نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی
نرم افزار و سیستم عامل

فهرست بهترین نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در عصر تکنولوژی یک از نیازهای اصلی شرکتهای تجاری، نرم افزار حسابداری است. در میان انبوه نرم افزارهای حسابداری شرکتی موجود در کشور ما تعدادی را بهترین ها را گلچین کرده ایم تا به شما معرفی کنیم. هلو، سپیدار، فرداد و پارمیس چند مورد از بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی ایرانی هستند که فهرست کامل آن در ادامه ذکر شده است. 

کسب و کارهای کوچک و استارتاپ های تازه تاسیس نیاز دارند که امور مالی و حسابداری خود را به وسیله رایانه و نرم افزار انجام دهند. نرم افزاری که علاوه بر کارآمدی، قابلیت های متعددی داشته باشد و نیاز شرکتها به حسابداری را رفع نماید. شرکتهای بزرگ توان مالی بالایی دراند و امور مالی خود را بصورت یکپاچه مدیریت می کنند و به همین جهت برای مدیریت آن از نرم افزارهای حسابداری معتبر و دارای قیمت بالا استفاده می کنند و می توان گفت از این جهت مشکلی ندارند. اما این شرکت های کوچک و استارتاپ ها هستند که در کنار محدودیت مالی، با قابلیت های نرم افزارهای مختلف آشنایی ندارند و تلاش می کنند بیشتری قابلیت را با کمترین هزینه دریافت کنند. به همین دلیل غالبا گرفتار پیدا کردن یک نرم افزار حسابداری مطمئن می شوند که در برخی موارد نتیجه مورد نظر برای آنها حاصل نمی شود.

بنابراین لازم است این افراد و شرکتها پیش از انتخاب نرم افزار حسابداری، در مورد آن تحقیق کرده و قابلیت های آن را مشاهده کنند. برای آشنایی با این برنامه ها لازم است منبع یا مرجعی این کار را انجام دهد. ما به عنوان یک مرجع دیجیتالی فعال در این حوزه قصد داریم در این مطلب بهترین نرم افزارهای حسابداری معروف در ایران را بررسی کنیم و در مورد هر یک توضیحاتی ارائه نماییم تا افراد جویای آن با نرم افزارهای سازمانی و فروشگاهی بیشتر آشنا شوند.

انواع نرم افزارهای حسابداری

نرم افزارهای حسابداری را از دو جهت می توان متمایز کرد. یکی شرکت سازنده نرم افزار است که همان تیم سازنده یا توسعه دهنده برنامه است که محصول آن در نهایت با نام هلو، فرداد یا سپیدار منتشر می شود. مورد دوم نسخه یا ویرایش نرم افزار است که فارغ از شرکت سازنده، در تمام برنامه های حسابداری یکی است. نرم افزار حسابداری شرکتی، فروشگاهی، صنعتی، ساده، پیشرفته، انبارداری، مالیاتی، پروژه ای و ... نسخه های مختلف نرم افزارهای حسابداری می باشند که توسط توسعه دهنده های مختلف طراحی شده اند.

نرم افزارهای حسابداری

زمانی که گفته می شود نرم افزار هلو منظور مجموعه ای از نرم افزارهای حسابداری است که برای مشاغل مختلف توسعه داده شده است. البته هر نسخه از نرم افزار به طور مجزا با هزینه جداگانه ارائه می شود و فرد برای خرید هر یک باید هزینه ای جدا پرداخت کند. البته می توان نسخه کامل را با مجموع قیمت تمام محصولات خریداری نمود.

  • نرم افزار سپیدار
  • نرم افزار فرداد
  • نرم افزار پارمیس
  • نرم افزار پیوست
  • نرم افزار تدبیر
  • نرم افزار هلو
  • نرم افزار محک
  • نرم افزار قیاس
  • نرم افزار شایگان
  • نرم افزار آرین سیستم

در کنار تفاوت های نسخه های مختلف، برنامه های هر شرکت نیز دارای ویژگی های خاص خود است که در دیگر برنامه ها وجود ندارد. یعنی به عنوان مثال برنامه حسابداری هلو ویژگی های خاصی دارد که در برنامه های پارمیس و فرداد وجود ندارد. بنابراین هنگام خرید باید به این نکته هم توجه داشت و با توجه به آن برنامه مورد نظر را از شرکت مربوطه خریداری نمود.

نسخه رایگان نرم افزار حسابداری

یک نکته مهم در مورد برنامه های حسابداری مدت زمان استفاده آزمایشی به صورت رایگان است. اکثر نرم افزارهای ذکر شده با قابلیت های محدودتر، امکان استفاده رایگان را برای کاربر فراهم می کنند. یعنی فرد می تواند از بخشی از امکانات کلی نرم افزار به صورت رایگان استفاده نماید. البته این استفاده رایگان هم محدودیت دارد و معمولا پس از یک ماه غیرفعال خواهد شد. 

نرم افزار حسابداری رایگان

صاحبان کسب و کار برای خرید نرم افزار مورد نظر خود باید ابتدا نیازهای خود را مشخص کنند و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید نرم افزار حسابداری نمایند. چراکه در غیر اینصورت ممکن است نرم افزاری نامناسب و غیرمتناسب با کسب و کار خود را بخرند و با صرف هزینه به اهداف خود دست پیدا نکنند. به علاوه این که حوزه حسابداری بسیار پیچیده است و نسخه های مختلف برنامه های مخصوص آن هر یک دارای ویژگی های مختلفی است. 

بسیاری از کاربران به دنبال نرم افزار حسابداری رایگان هستند که در اکثر جستجوهای خود به نرم افزارهای سطح پایین و ناکارآمد می رسند. معمولا نرم افزارهای حسابداری به خاطر فضای کاری که دارند، به صورت رایگان ارائه نمی شوند. به همین دلیل کاربران پس از جستجوی فراوان در نهایت نرم افزار مناسبی را پیدا نمی کنند. نرم افزارهای رایگانی هم که پیدا کرده اند همه برای مدتی محدود و با امکاناتی محدود قابل استفاده می باشند.

البته در مورد نرم افزار حسابداری اندروید وضعیت کمی متفاوت است. با توجه به رایگان بودن اندروید، نرم افزارهای مختلفی برای حسابداری اندروید ایجاد شده است که به صورت رایگان قابل استفاده می باشند. اما اکثر این اپلیکیشن ها، حسابداری شخصی هستند و امکان استفاده شرکتی در آنها فراهم نیست. به هر حال اگر قصد خرید نرم افزار حسابداری دارید، ابتدا کمی در این مورد تحقیق کنید و سپس اقدام به خرید نرم افزار نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

پوریا

مجموعه برنامه های هلو خوبه اما قیمتش خیلی بالاست. برای کسب و کارهای تازه تاسیس امکان خریدش فراهم نیست.

۱ ماه پیش