فهرست بهترین نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی
نرم افزار و سیستم عامل

فهرست بهترین نرم‌افزارهای حسابداری شرکتی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در عصر تکنولوژی یک از نیازهای اصلی شرکتهای تجاری، نرم افزار حسابداری است. در میان انبوه نرم افزارهای حسابداری شرکتی موجود در کشور ما تعدادی را بهترین ها را گلچین کرده ایم تا به شما معرفی کنیم. هلو، سپیدار، فرداد و پارمیس چند مورد از بهترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی ایرانی هستند که فهرست کامل آن در ادامه ذکر شده است. 

کسب و کارهای کوچک و استارتاپ های تازه تاسیس نیاز دارند که امور مالی و حسابداری خود را به وسیله رایانه و نرم افزار انجام دهند. نرم افزاری که علاوه بر کارآمدی، قابلیت های متعددی داشته باشد و نیاز شرکتها به حسابداری را رفع نماید. شرکتهای بزرگ توان مالی بالایی دراند و امور مالی خود را بصورت یکپاچه مدیریت می کنند و به همین جهت برای مدیریت آن از نرم افزارهای حسابداری معتبر و دارای قیمت بالا استفاده می کنند و می توان گفت از این جهت مشکلی ندارند. اما این شرکت های کوچک و استارتاپ ها هستند که در کنار محدودیت مالی، با قابلیت های نرم افزارهای مختلف آشنایی ندارند و تلاش می کنند بیشتری قابلیت را با کمترین هزینه دریافت کنند. به همین دلیل غالبا گرفتار پیدا کردن یک نرم افزار حسابداری مطمئن می شوند که در برخی موارد نتیجه مورد نظر برای آنها حاصل نمی شود.

بنابراین لازم است این افراد و شرکتها پیش از انتخاب نرم افزار حسابداری، در مورد آن تحقیق کرده و قابلیت های آن را مشاهده کنند. برای آشنایی با این برنامه ها لازم است منبع یا مرجعی این کار را انجام دهد. ما به عنوان یک مرجع دیجیتالی فعال در این حوزه قصد داریم در این مطلب بهترین نرم افزارهای حسابداری معروف در ایران را بررسی کنیم و در مورد هر یک توضیحاتی ارائه نماییم تا افراد جویای آن با نرم افزارهای سازمانی و فروشگاهی بیشتر آشنا شوند.

انواع نرم افزارهای حسابداری

نرم افزارهای حسابداری را از دو جهت می توان متمایز کرد. یکی شرکت سازنده نرم افزار است که همان تیم سازنده یا توسعه دهنده برنامه است که محصول آن در نهایت با نام هلو، فرداد یا سپیدار منتشر می شود. مورد دوم نسخه یا ویرایش نرم افزار است که فارغ از شرکت سازنده، در تمام برنامه های حسابداری یکی است. نرم افزار حسابداری شرکتی، فروشگاهی، صنعتی، ساده، پیشرفته، انبارداری، مالیاتی، پروژه ای و ... نسخه های مختلف نرم افزارهای حسابداری می باشند که توسط توسعه دهنده های مختلف طراحی شده اند.

نرم افزارهای حسابداری

زمانی که گفته می شود نرم افزار هلو منظور مجموعه ای از نرم افزارهای حسابداری است که برای مشاغل مختلف توسعه داده شده است. البته هر نسخه از نرم افزار به طور مجزا با هزینه جداگانه ارائه می شود و فرد برای خرید هر یک باید هزینه ای جدا پرداخت کند. البته می توان نسخه کامل را با مجموع قیمت تمام محصولات خریداری نمود.

 • نرم افزار سپیدار
 • نرم افزار فرداد
 • نرم افزار پارمیس
 • نرم افزار پیوست
 • نرم افزار تدبیر
 • نرم افزار هلو
 • نرم افزار محک
 • نرم افزار قیاس
 • نرم افزار شایگان
 • نرم افزار آرین سیستم

در کنار تفاوت های نسخه های مختلف، برنامه های هر شرکت نیز دارای ویژگی های خاص خود است که در دیگر برنامه ها وجود ندارد. یعنی به عنوان مثال برنامه حسابداری هلو ویژگی های خاصی دارد که در برنامه های پارمیس و فرداد وجود ندارد. بنابراین هنگام خرید باید به این نکته هم توجه داشت و با توجه به آن برنامه مورد نظر را از شرکت مربوطه خریداری نمود.

- نرم افزار سپیدار

سپیدار نرم افزاری مخصوص حسابداری شرکت ها می باشد که توسط شرکت همکاران سیستم تولید شده است. این نرم افزار حسابداری شرکتی با این هدف تولید شده است که امور مالی شرکت های کوچک و متوسط را مدیریت نماید. این نرم افزار از جمله معروف ترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی در ایران است که جزء قدیمی ترین های این حوزه به حساب می آید. کسانی که در حوزه حسابداری شرکتی فعالیت داشته باشند قطعا نام سپیدار به گوششان خورده است و احتمالا با این برنامه سروکار داشته اند.

شرکت ها و کسب و کارهای مختلف از جمله شرکت های خدماتی، تولیدی، بازرگانی، پیمانکاری و دیگر شرکت های اقتصادی کوچک و بزرگ می توانند از امکانات متنوع و گسترده این برنامه برای مدیریت مالی کسب و کار خود استفاده نمایند. در کشور بسیاری از حسابداران و شرکت های بزرگ تجاری برای مدیریت حساب های خود و محاسبه سود، زیان و دیگر امور مالی شرکت خود از این برنامه استفاده می نمایند. علاوه بر این از برنامه سپیدار در بسیاری از آموزشگاه های حسابداری هم استفاده می شود. علت این استفاده گسترده از برنامه سپیدار امکانات گسترده و متنوع آن در کنار استفاده آسان از آن می باشد. برای اطلاع از قیمت و امکانات این برنامه و روش های خرید آن می توانید از طریق سایت رسمی سپیدار اقدام نمایید.

- نرم افزار فرداد

فرداد نرم افزاری حسابداری مخصوص شرکت ها و کسب و کارهای بزرگ است که محاسبات مالی گسترده و بعضا پیچیده ای دارند. این برنامه با هدف سهولت حسابداری شرکت های کوچک و بزرگ توسعه داده شده است که هم شرکت های کوچک و هم شرکت های بزرگ می توانند از آن استفاده نمایند. با این حال برنامه حسابداری فرداد برای شرکت های بزرگ مناسب تر می باشد. این برنامه حسابداری شرکتی محصول شرکت آرین سیستم است که به تازگی وارد بازار شده است و اکنون نام آن در میان بهترین و کاربردی ترین نرم افزارهای حسابداری شرکتی جای گرفته است.

برنامه فردار به لطف رابط کاربری جذاب و حرفه ای، امکانات متنوع، گزارش های مختلف و آنالیزهای مالی فراوان توانسته در مدت کوتاهی که از انتشار آن گذشته خود را به یکی از بهترین برنامه های حسابداری شرکتی ایرانی بدل نمایند. اکنون فردار یکی از حریفان پرقدرت و تازه نفس برای دیگر نرم افزارهای ایرانی حسابداری می باشد. جهت اطلاع از قیمت و امکانات این برنامه و روش خرید آن می توانید از طریق سایت رسمی فرداد اقدام نمایید.

نسخه رایگان نرم افزار حسابداری

یک نکته مهم در مورد برنامه های حسابداری مدت زمان استفاده آزمایشی به صورت رایگان است. اکثر نرم افزارهای ذکر شده با قابلیت های محدودتر، امکان استفاده رایگان را برای کاربر فراهم می کنند. یعنی فرد می تواند از بخشی از امکانات کلی نرم افزار به صورت رایگان استفاده نماید. البته این استفاده رایگان هم محدودیت دارد و معمولا پس از یک ماه غیرفعال خواهد شد. 

نرم افزار حسابداری رایگان

صاحبان کسب و کار برای خرید نرم افزار مورد نظر خود باید ابتدا نیازهای خود را مشخص کنند و با توجه به نیاز خود اقدام به خرید نرم افزار حسابداری نمایند. چراکه در غیر اینصورت ممکن است نرم افزاری نامناسب و غیرمتناسب با کسب و کار خود را بخرند و با صرف هزینه به اهداف خود دست پیدا نکنند. به علاوه این که حوزه حسابداری بسیار پیچیده است و نسخه های مختلف برنامه های مخصوص آن هر یک دارای ویژگی های مختلفی است. 

بسیاری از کاربران به دنبال نرم افزار حسابداری رایگان هستند که در اکثر جستجوهای خود به نرم افزارهای سطح پایین و ناکارآمد می رسند. معمولا نرم افزارهای حسابداری به خاطر فضای کاری که دارند، به صورت رایگان ارائه نمی شوند. به همین دلیل کاربران پس از جستجوی فراوان در نهایت نرم افزار مناسبی را پیدا نمی کنند. نرم افزارهای رایگانی هم که پیدا کرده اند همه برای مدتی محدود و با امکاناتی محدود قابل استفاده می باشند.

اپلیکیشن‌های حسابداری اندروید (حسابداری شخصی)

البته در مورد نرم افزار حسابداری اندروید وضعیت کمی متفاوت است. با توجه به رایگان بودن اندروید، نرم افزارهای مختلفی برای حسابداری اندروید ایجاد شده است که به صورت رایگان قابل استفاده می باشند. اما اکثر این اپلیکیشن ها، حسابداری شخصی هستند و امکان استفاده شرکتی در آنها فراهم نیست. در عین حال حسابداری شرکتی و کاری گستردگی داشته و امکان حسابرسی آن با استفاده از موبایل و امکانات محدود اپلیکیشن میسر نیست. با این حال ما برترین اپلیکیشن های رایگان حسابداری شخصی اندروید را به شما معرفی می کنیم.

 • اپلیکیشن هلو
 • اپلیکیشن پارمیس همراه
 • اپلیکیشن خانه ما
 • اپلیکیشن نیوُ
 • اپلیکیشن قیاس
 • اپلیکیشن کیف پول

هر یک از اپلیکیشن های فوق قابلیت های متعددی برای حسابرسی مخارج شخصی و خانگی ارائه کرده است که از ذکر آنها در این مطلب صرف نظر شده است. اگر تمایل به استفاده از هر یک از برنامه های فوق را دارید می توانید آن را از طریق کافه بازار یا مایکت دانلود نموده و نصب نمایید.

اگر هم کسب و کار تجاری دارید و قصد خرید نرم افزار حسابداری دارید، ابتدا کمی در این مورد تحقیق کنید و از ویژگی ها و قابلیت های هر برنامه به خوبی مطلع شوید و سپس از آن برنامه حسابداری مناسب برای کار خود را انتخاب نمایید. پس از انجام این کار با خیال راحت اقدام به خرید نرم افزار مورد نظر نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۲)

ذاکر

اپلیکیشن حسابداری شخصی برای محاسبه مخارج ماهیانه زندگی خیلی خوبه. من برنامه خانه ما رو نصب کردم و ازش استفاده می کنم. انصافا خرج و مخارجم خیلی شفاف شده

۱ روز پیش
پوریا

مجموعه برنامه های هلو خوبه اما قیمتش خیلی بالاست. برای کسب و کارهای تازه تاسیس امکان خریدش فراهم نیست.

۳ ماه پیش