در مورد مادربرد و برندهای معروف آن بیشتر بدانید
سخت افزار

در مورد مادربرد و برندهای معروف آن بیشتر بدانید

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اگر با حوزه رایانه و سخت افزار آشنا باشید حتما واژه «مادربرد» به گوشتان خورده است. مادر برد در حقیقت همان برد اصلی رایانه است که دیگر قطعات سخت افزاری کامپیوتر به آن متصل می شوند و به صورت مجموعه ای هماهنگ با هم فعالیت می کنند. برخی از شرکتهای معروف تولیدکننده مادربرد ایسوس (ASUS)، گیگابایت (Gigabyte) و ام‌اس‌آی (MSI) می باشند که در دنیای رایانه جزء برندهای اصلی مادربرد هستند. در ادامه بیشتر در این مورد توضیح داده شده است.

رایانه یا همان کامپیوتر از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر از این اجزا وظیفه خاصی به عهده دارند. وجود هر یک از اجزای کامپیوتر برای فعالیت آن ضروری و لازم است و نبود هر یک باعث ایجاد نقصان در عملکرد آن می شود. یکی از اصلی ترین و مهمترین قطعات موجود در رایانه مادربرد می باشد. در حقیقت باید گفت که مادربرد اصلی ترین قطعه در کامپیوتر است که فعالیت همه بخشها را با هم هماهنگ می کند.

مادربرد چیست؟

مادربرد (Motherboard)، برد مادر یا برد اصلی (Mainboard) نام یکی از قطعات رایانه است که مهمترین وظیفه را در کامپیوتر به عهده دارد. مادربرد همان برد یا مدارالکتریکی بزرگی است که در داخل کیس قرار گرفته است و قطعات دیگر نظیر سی پی یو (CPU)، رم (RAM)، هارد دیسک، کارت گرافیک، DVD رام و ... روی آن سوار می‌شوند یا این که به وسیله کابل به آن متصل می شوند. علاوه بر این مادربردها میزبان قطعات بسیار مهم و حیاتی رایانه هستند که یکی از آنها بایوس (BIOS) است. با این توضیحات می توان متوجه شد که مادربرد در رایانه تا چه اندازه اهمیت دارد.

از نظر ظاهری مادربورد همچون دیگر بردهای دیجیتالی است که روی آن مجموعه ای از مجموعه ای از قطعات الکترونیکی نظیر مقاومت، خازن، ترانزیستور، دیود، آی‌سی و ... قرار گرفته است و میان هر یک از این قطعات و قسمت های مختلف برد خطهایی به رنگهای مختلف وجود دارد که نشان دهنده برقراری ارتباط (اتصال) میان آنها می باشد.

قطعات متصل به مادربرد

اهمیت مادربرد در کامپیوتر از این جهت است که علاوه بر میزبانی از قطعات مهم و اصلی رایانه، وظیفه کنترل پردازنده سیستم و برقراری ارتباط میان آن دیگر قسمت ها را بر عهده دارد. پردازنده یا همان CPU مهمترین قطعه متصل به مادربرد است که همه ارتباط آن با مادربرد است و با دیگر اجزاء به طور مستقیم ارتباط ندارد. این مادربرد است که پردازش داده ها توسط پردازنده را مدیریت می کند و نتیجه آن را به قطعات دیگر نظیر رم و هارد هدایت می نماید.

چه قطعاتی به مادربرد متصل می شوند؟

در مادربردها اتصال برخی قطعات جانبی به طور مستقیم و اتصال برخی دیگر به طور غیرمستقیم و از طریق کابل می باشد. پردازنده، رم، کارت گرافیک، کارت شبکه، کارت صوت، از جمله قطعاتی هستند که به صورت مسقیم به مادربرد متصل می شده یا به اصلاح روی مادربرد سوار می شوند. قطعات دیگری همچون دیسک سخت (هارد دیسک)، سی دی رام، دی وی دی رام، منبع تغذیه (پاور) و فن نیز به صورت غیرمسقیم و با استفاده از کابل به برد اصلی رایانه وصل می شوند. 

در کنار بایوس یک قطعه اصلی دیگر نیز در مادربرد وجود دارد و آن سی موس (CMOS) است. سی موس یک حافظه‌ محدود  است که تنها امکان خواندن اطلاعات روی آن وجود دارد. این حافظه اطلاعات فنی دستگاه و قطعات سخت‌افزاری متصل به آن را در خود نگهداری می کند و هنگان روشن شدن سیستم، این اطلاعات فنی و البته حیاتی را به سیستم می دهد تا همه اجزای رایانه به درستی شناخته شوند.

مادربرد AMD

روی برد اصلی، یک باتری گرد به اندازه بندانگشت وجود دارد که در اصطلاح به آن باتری بایوس گفته می شود. وظیفه این باتری ایجاد جریان لازم جهت مصرف مادربرد می باشد. به عبارت دیگر این باتری منبع تغذیه مادربورد در زمانی است که سیستم خاموش است و جریان در آن وجود ندارد. این منبع تغزیه باعث می شود زمان و تاریخ سیستم هنگام خاموش بودن رایانه حفظ شود.

درگاه های موجود روی برد اصلی

به غیر از قطعات الکترونیکی و قطعات رایانه ای متصل به مادربرد، قطعات دیگری نیز به آن وصل شده اند. یکی از این قطعات درگاه است که در هر مادربرد تعداد زیادی از آن وجود دارد. درگاه ها در حقیقت رابط رایانه با دیگر قطعات خارجی (خارج از کیس) هستند و ارتباط مادربرد را با آنها برقرار می کنند.

درگاه PS/2: که دارای دو ورودی جهت اتصال کیبرد و ماوس به کیس می باشد که یکی از آنها سبز رنگ و دیگری بنفش می باشد. 

درگاه VGA: که برای ارتباط مانیتور با کیس تعبیه شده است و داده های نمایشی از طریق کابل VGA به مانیتور ارسال می شود.

درگاه USB: که رایج ترین و پرکاربردترین درگاه موجود در مادربرد است که قطعات مختلف رایانه از از طریق آن به کیس متصل می شوند.

درگاه Audio: که دارای چندین ورودی جهت اتصال بلندگو و میکروفن می باشد

درگاه LAN: که ورودی آن یک مخصوص کابل های شبکه یا کابل کراس می باشد و با استفاده از آن می توان به اینترنت و یا شبکه های دیگر متصل شد.

موارد فوق درگاه های اصلی مادربرد هستند و درگاه های دیگری نظیر درگاه HDMI، درگاه مربوط به چاپگر، USB-3 و ... نیز در آن وجود دارد که از توضیح آنها صرف نظر شده است. فارغ از نوع درگاه ها وظیفه این قطعه موجود در برد اصلی بسیار مهم است و وجود آن روی برد اصلی رایانه بسیار لازم و ضروری می باشد. 

درگاه های ورودی در مادربرد

یک نکته در خصوص مادربرد این که این قطعه در همه دستگاه های مورد استفاده قرار می گیرد و تفاوتی میان سرور، رایانه شخصی یا لپ تاپ وجود ندارد. چراکه همه کامپیوترها از مادربرد استفاده می کنند و وجود این قطعه در همه آنها لازم است.

برندهای تولیدکننده مادربرد

حال که از ارائه توضیح در مورد ساختار و اجزای مادربرد فارغ شدیم بهتر است در مورد شرکتهای تولید کننده این قطعه رایانه ای نیز توضیحاتی ارائه شود. زمانی که سخن از برند مادربرد یا دیگر قطعات رایانه ای به میان می آید اکثر افراد ذهنشان به سمت ایسوس (ASUS)، گیگابایت (Gigabyte) و ام‌اس‌آی (MSI) می رود. در حالی که این سه تنها شرکتهای تولید کننده مادربرد نیستند و در دنیا ده ها شرکت در این حوزه فعالیت می کنند که تنها برخی از آنها معروف و شناخته شده هستند. در ادامه فهرست برندهای مادربرد ذکر شده است.

- ایسوس (ASUS)
- گیگابایت تکنولوژی (Gigabyte)
- ام‌اس‌آی (MSI)
- ای‌ام‌دی (AMD)
- اینتل (Intel)
- فاکس‌کان (Foxconn)
- ایسر (Acer)
- ای‌سی‌اس (ECS)
- ای‌اس‌راک (ASRock)
- بایو استار (BioStar)
- زوتاک (Zotac)
- دی‌اف‌آی (DFI)
- ای‌وی‌جی‌ای (eVGA)
- جت‌وی (JETWAY)
- سوپرمایکرو (Supermicro)
- ابیت (Abit)
- ایکس‌اف‌ایکس (XFX)
- آلباترون (ALBATRON)
- چین‌تک (Chainteck)
- اپاکس (Epox)
- سویو (SOYO)
- ای‌اوپن (AOpen)
- سولتک (Soltek)

با مطالعه این مطلب دیگر اطلاعات خوبی در مورد مادربرد، وظیفه آن و قطعات متصل به آن بدست آورده اید و تا حدودی با برندهای تولیدکننده مادربرد در دنیا هم آشنا شده اید. حالا دیگر زمانی که قصد خرید مادربرد دارید می دانید کدام برندها در تولید مادربرد رایانه فعالیت می کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

naji

بهترین مارک مادربرد همون ایسوس که هم کیفیت داره هم قابل اطمینانه. خودم ده سال میشه که یه کامپیوتر دارم با مادربرد asus خیلی خوب کار کرده تا حالا آخ نگفته...

۱ هفته پیش