صفر تا صد فیلترشکن‌های رایگان؛ آشنایی با برنامه‌های رایگان ضد فیلترینگ
شبکه و امنیت

صفر تا صد فیلترشکن‌های رایگان؛ آشنایی با برنامه‌های رایگان ضد فیلترینگ

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

این روزها نرم افزارهای فیلترشکن در اختیار همه کاربران اینترنت وجود دارد و دیگر کسی نیست که با این برنامه ها آشنا نباشد. بسیاری از کاربران به دنبال فیلترشکن رایگان هستند و تنها از نسخه های رایگان این برنامه های ضد فیلترینگ استفاده می کنند؛ در حالی که از پشت صفحه این برنامه ها اطلاع ندارند و بدون آگاهی اقدام به نصب آن می نمایند. در این مطلب قصد داریم صفر تا صد فیلترشکن های رایگان را برای شما توضیح دهیم.

فیلترینگ بسیاری از کشورها وجود دارد اما در کشور ما فیلترینگ بیشتر به چشم کاربران می آید. شرایط سیاسی و فرهنگی ایران باعث شده که بسیاری از محتواهای موجود در اینترنت برای کاربران ایرانی مسدود یا به اصطلاح فیلتر شود. همین محدودیت هم باعث می شود کاربران به فکر راه حلی برای دور زدن آن باشند. بهترین و ساده ترین راه برای عبور از فیلترینگ نرم افزارهای VPN یا پروکسی است که در اصلاح رایج به آن فیلترشکن گفته می شود. 

کاربران ایرانی هم همین راه ساده را مورد توجه قرار داده و به دنبال دانلود و نصب فیلترشکن می باشند. البته الان دیگر کسی نیست که فیلترشکن در گوشی خود نداشته باشد. اما همین کاربران هم به دنبال نسخه های جدیدتر و بهتر نرم افزارهای فیلترشکن هستند تا آسان تر و سریع تر از فیلترینگ عبور کنند. موج استفاده از برنامه های پروکسی از زمان فیلتر شدن تلگرام آغاز شد و پس از آن بود تعداد کاربران ایرانی فیلترشکن ها رشد بی سابقه ای پیدا کرد.

انواع برنامه های رایگان فیلترشکن

سایفون، هات اسپات، Ultrasurf و فری گیت چند مورد از معروف ترین های فیلترشکن رایگان هستند که می توان گفت تمام کاربران با آنها آشنا هستند و از آنها استقبال کرده اند. این همه استقبال از برنامه های عبور از فیلترینگ در حالیست که هیچ یک از این کاربران از پشت صحنه برنامه ها خبر ندارند و تنها به دنبال استفاده از این خدمات رایگان هستند. این کاربران با دیدن عبارت «دانلود فیلترشکن رایگان» شاد می شوند و با کلیک روی لینک تلاش می کنند برنامه را دانلود کنند. اما بهتر است کمی با وضعیت این برنامه های فیلترشکن آشنا شوید.

فیلترشکن های رایگان در گوگل پلی

به طور کلی روش کار نرم افزارهای عبور از فیلترینگ یا همان فیلترشکن ها تغییر آدرس آی پی کاربر می باشد. یعنی این برنامه ها IP کاربر را تغییر می دهند تا دیگر او کاربر ایرانی شناخته نشود و به این صورت بتواند به محتواهای فیلتر شده برای ایران دسترسی پیدا کند. در خصوص محتواهای فیلتر شده در ایران نیز وضعیت تاحدودی به همین صورت است و این برنامه ها به جای کاربر از سایت یا سرویس مورد نظر بازدید کرده و نتیجه را به فرد ارائه می کنند. در این صورت دیگر محدودیتی برای فرد وجود ندارد و امکان دسترسی به همه سایت ها برای او فراهم می باشد.

فیلترشکن رایگان؛ سارق اطلاعات!

فارغ از فلسفه ایجاد برنامه های VPN باید بدانید که این نوع برنامه ها لزوما امن نیستند. برنامه های پروکسی و فیلترشکن ها و حتی برنامه هایی که نام VPN را روی خود می گزارند به هیچ عنوان برای کاربر امنیت ایجاد نمی کنند. بلکه ممکن است امنیت او را نیز از بین ببرند. واضح است که برنامه های رایگان بی دلیل به کاربر خدمت ارائه نمی کنند. حتما در قبال این خدمات رایگان چیزی از کاربر دریافت می کنند که در بعضی موارد این چیز اطلاعات فرد می باشد.

بسیاری از برنامه های رایگان موجود در اینترنت همین روش را دارند و در قبال ارائه خدمات رایگان، در دستگاه کاربر جاسوسی کرده و اطلاعات او را سرقت می کند. در خصوص فیلترشکن ها نیز به همین صورت است و بعضی از این برنامه ها در قالب فیلترشکن در دستگاه کاربر جاسوسی می کند. حتی برخی از هکرها با مشاهده استقبال کاربران از برنامه های رایگان فیلترشکن، بدافزارهای خود را با ظاهر فیلترشکن به کاربران ارائه می کنند تا پس از نصب در دستگاه، اطلاعات آنها را سرقت کند.

البته این موضوع تنها مربوط به فیلترشکن های رایگان نیست و ممکن است فیلترشکن های پولی نیز همین وضعیت را داشته باشند. اما این موضوع در مورد فیلترشکن های رایگان بیشتر صادق است. پلیس فتا نیز در این خصوص به کاربران هشدار داده که فریب این برنامه های رایگان را نخورند و مراقب امنیت و حریم خصوصی خود باشند؛ چراکه استفاده از چنین برنامه هایی مانند این است که همه اطلاعات دستگاه خود نظیر فیلم و تصاویر شخصی را در اختیار افراد دیگر قرار دهید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۲)

filter

خیلی از این فیلترشکن های رایگان دیگه کار نمیکنن اما vpn های پولی خوب کار می کنن

۳ ماه پیش
فربد

حداقل چند مورد فیلتر شکن رایگان هم معرفی می کردید که تو این اوضاع فیلترینگ کاربر دست خالی از سایتتون بیرون نره :)

۳ ماه پیش