احتمال تعطیلی سرویس‌های ارزش افزوده در آینده‌ای نزدیک
موبایل

احتمال تعطیلی سرویس‌های ارزش افزوده در آینده‌ای نزدیک

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

وزیر ارتباطات در توییتر خود گفت که احتمال دارد سرویس های ارزش افزوده موبایل برای همیشه تعطیل شوند. آذری جهرمی این خبر را امروز در توییتی اعلام کرد و تلویحا گفت که سرویس های ارزش افزوده از جیب مردم دزدی می کنند! پس می توان انتظار داشت که به زودی این سرویس ها به کلی حذف شوند. برای اطلاع از علت این تصمیم وزیر ارتباطات لازم است با وضعیت فعلی سرویس های ارزش افزوده بیشتر آشنا شوید.

به نظر نمی رسد که فردی در کشور وجود داشته باشد که با سرویس های ارزش افزوده آشنایی نداشته باشد و با مشکلات و مزاحمت های این سرویس ها درگیر نشده باشد. سرویس های ارزش افزوده در حقیقت سرویسی محتوایی مخصوص تلفن همراه است که در صورت عضویت  در آن به طور مداوم برای فرد پیامک های محتوایی و بعضا آموزشی ارسال می شود. شاید تا اینجای کار مشکلی نداشته باشد و اصلا تصور شود که سرویس های محتوایی مفید هم باشند. اما این همه ماجرا نیست.

هر سرویس ارزش افزوده اجازه دارد مبلغی را به عنوان هزینه سرویس برای ارسال هر پیام از حساب فرد کم کند. مشکل اصلی سرویس های ارزش افزوده دقیقا از همینجاست. «اجازه کاربر» و «هزینه سرویس». اکنون این سرویس ها به محلی برای درآمدزایی افراد تبدیل شده است و اصلا به رضایت کاربر در آنها توجه نمی شود. درآمدزایی بالای این نوع سرویس ها باعث شده هزاران نوع از آنها ایجاد شوند که محتواهای گوناگون و اکثرا بی کیفیت برای کاربران ارسال می نمایند.

بسیاری از افراد سودجو نیز از این فرصت استفاده کرده و با روشهای غیرمنصفانه جیب مردم را خالی می کنند. مدیران این سرویس ها بعضا بدون اجازه مشترک او را در سرویس خود عضو می کنند و پس از آن با ارسال هر پیام مبالغی را از حساب او کسر می کنند. این سرویس ها در طول روی چندین پیام غیرمفید و بی کیفیت برای فرد ارسال می کنند که در نهایت هزینه زیادی را روی دست مشترک می گذارد.

کلاهبرداری میلیاردی سرویس های ارزش افزوده

بماند این که برخی سرویس ها پا را فراتر می گذارند و مبالغی بالاتر از تعرفه اعلام شده از مشترک دریافت می کنند. در راستای همین موضوع چندی پیش وزارت ارتباطات از یک کلاهبرداری ۳۳ میلیارد تومانی خبر دارد و گفت که افراد کلاهبردار به کمک سرویس های محتوایی ارزش افزوده این کلاهبرداری کلان را انجام داده اند.

با تمام این اوصاف و گذشت ماه ها و سال ها سودجویی چنین سرویس هایی بالاخره زمزمه تعطیلی سرویس های ارزش افزوده از زبان وزیر ارتباطات به گوش می رسد. آذری جهرمی در توییت گفت که به خاطر حق الناس می خواهد سرویس های ارزش افزوده را غیرفعال کند.

توییت آذری جهرمی در مورد حذف سرویس های ارزش افزوده

جهرمی با نوشت: «شاید وقتش رسیده باشد که به زودی «کل سرویس‌های ارزش افزوده» را برای همیشه تعطیل کنیم» و به ارائه دهندگان سرویس ارزش افزوده گوشزد کرد که در صورت ادامه دار بودن این روند پایان عمر آنها خواهد رسید. البته این اولین مخالفت وزیر ارتباطات با این سرویس ها نیست و آذری جهرمی پیش‌تر نیز در موارد مختلف ضمن مخالفت با روش فعالیت سرویس های ارزش افزوده، آنها را «اختاپوس‌های پیامک ارزش افزوده» خوانده بود و در صفحات شبکه های اجتماعی خود بر تعیین تکلیف آنها تاکید کرده بود.

یکی از اقدامات این وزارتخانه جهت افزایش رضایتمندی عمومی و کاهش مشکلات مشترکین موبایل، راه اندازی سامانه اطلاع رسانی سرویس های ارزش افزوده بود. کاربران با شماره گیری کد دستوری «ستاره هشتصد مربع» می توانند وضعیت عضویت در سرویس‌های ارزش افزوده خود را مشاهده کند. 

غیر از این در ماه های اخیر نیز آذری جهرمی اقداماتی جهت ساماندهی سرویس‌های ارزش افزوده انجام داده است که البته هنوز هیچ یک باعث سر و سامان بخشیدن به وضعیت این سرویس ها نشده است. اما به نظر می رسد این بار تصمیم جدی گرفته شده است و احتمال دارد در آینده ای نزدیک شاهد پایان عمر سرویس های ارزش افزوده در ایران باشیم.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

وطن پور

یعنی اگر جهرمی این سرویس های پیامکی رو حذف کنه دل یک ملت رو شاد میکنه ها!

۶ ماه پیش