تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء در دنیا چقدر است؟
شبکه و امنیت

تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء در دنیا چقدر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با رونق گرفتن اینترنت و ورود تکنولوژی اینترنت اشیاء روز به روز بر تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت اشیاء افزوده می شود به طوری که پیش بینی شده تا سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء از مرز ۵.۸ میلیارد عبور کند.

گرچه در کشور ما به اینترنت اشیاء توجهی نمی شود و می توان گفت که اصلا اینترنت اشیاء در ایران کاربرد ندارد؛ اما در برخی کشورهای دنیا روزانه تعداد زیادی دستگاه جدید مبتنی بر اینترنت اشیاء وارد بازار می شود و توسط مردم مورد استفاده قرار می گیرد. این را آمارهای جهانی نشان می دهد و بیانگر این است که بازارهای جهانی اینترنت اشیاء (IoT) در سایرهای آینده رشد بیشتری خواهد داشت.

وب‌سایت itproportal که در حوزه IT و فناوری اطلاعات فعالیت می کند به تازگی در گزارشی وضعیت اینترنت اشیاء و تعداد دستگاه های متصل به آن در دنیا را بررسی کرده است. این سایت در گزارش خود به نقل از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه تکنولوژی اعلام کرده که در آینده ای نزدیک تعداد دستگاه های مبتنی بر IoT رشدی بی سابقه داشته و رقم آن میلیاردی خواهد شد.

در ادامه این گزارش گفته شده که دستگاه های هوشمند اینترنت اشیاء در هر سال ۲۱.۵ درصد رشد پیدا می کنند و اگر وضعیت به همین صورت پیش برود در سال ۲۰۲۰ میلادی تعداد آنها از مرز ۵.۸ میلیارد دستگاه در دنیا خواهد گذشت. این در حالی است که کشور ما هنوز هیچ فعالیتی در زمینه IoT ندارد. برخی دیگر از کارشناسان نیز بخش‌های فعال در اینترنت اشیاء را صنعت، حمل و نقل و تجارت ذکر کرده اند که بالاترین فعالیت را در این حوزه دارند.

دوربین مدار بسته؛ بیشترین دستگاه متصل به اینترنت اشیاء

اما نکته جالب این که بر خلاف تصور افراد از دستگاه های اینترنت اشیاء، درصد بالایی از این دستگاه ها مربوط به دوربین های امنیتی می باشد. زمانی که نام اینترنت اشیاء به میان می آید غالب افراد تصور می کنند که منظور خودرو هوشمند یا یخچال و وسایل هوشمند منزل است و تعداد این دستگاه ها است که در دنیا به میلیارد رسیده است. اما بر خلاف تصور آنها، گزارش ها حاکی از آن است که بیشتر دستگاه‌های هوشمند متصل به اینترنت اشیاء مربوط به دوربین های مدار بسته متصل به اینترنت و برخی دیگر از دستگاه های مشابه است که تعداد آنها در سال جاری ۱.۱۷ میلیارد می باشد.

دستگاه های اینترنت اشیاء

در صورتی که درک درستی از اینترنت اشیاء ندارید باید گفت که اینترنت اشیاء یا همان IoT به همه اشیاء، وسایل و ابزارهای موجود در زندگی انسان گفته می شود که هوشمند بوده و به اینترنت متصل می باشد. به این ترتیب فرد می توان آن را از راه دور کنترل کند. به عنوان مثال خودروی هوشمندی که به طور خودکار فرد را به مقصد می رساند و امکان کنترل آن از راه دور وجود دارد. یا یخچالی که به اینترنت متصل است و هوش مصنوعی آن کمبود مواد غذایی داخل آن را به صاحب اطلاع می دهد.

زندگی آینده بشر در شهرهای هوشمند تشکیل شده از اینترنت اشیاء خواهد گذشت و روز به روز بر طرفداران این فناوری افزوده خواهد شد. برخی از کشورها همچون کره جنوبی در این حوزه رشد داشته اند و برخی از کشورها نیز در حال آغاز فعالیت در آن هستند. در آینده به کمک دستگاه‌های الکترونیکی و هوشمند متصل به اینترنت می توان امور مختلفی نظیر حمل و نقل، معماری، صنعت و به طور کلی زندگی بشر را بهبود بخشید. 

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

مرجان

دنیا روز به روز از اینترنت اشیا بیشتر استفاده میکنه بعد تو ایران هنوز کسی نمیدونه که اینترنت اشیا چی هست!

۶ ماه پیش