طرح ارائه وای‌فای عمومی توسط اپراتورهای ثابت آغاز شد
شبکه و امنیت

طرح ارائه وای‌فای عمومی توسط اپراتورهای ثابت آغاز شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شرکت مخابرات ایران حدود دو سال پیش طرح ارائه وای فای عمومی رایگان را آغاز کرد و پس از آن دیگر اپراتورهای اینترنت ثابت نیز برای انجام این کار دست به کار شدند. حالا پس از گذشت این مدت بیش از ۲۰۰ نقطه در کشور دارای اینترنت وای فای رایگان مخابرات هستند. البته این طرح به پایان نرسیده و هر سال از تعداد تلفن های عمومی کاسته شده و به تعداد وای فای های عمومی افزوده می شود.

طرح وای فای عمومی برای اولین بار توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به اپراتورهای اینترنتی پیشنهاد شد. آذری جهرمی پیشنهاد داده بود که اپراتورها جهت ارائه خدمات بهتر به کاربران و جذب مشتری، اینترنتی با حجم معین را به صورت عمومی و رایگان در مراکز عمومی و محل های تجمع مردم ارائه شود. وزیر ارتباطات در صفحه صفحه اینستاگرام خود نوشت:

به اپراتورهای اینترنتی پیشنهاد کردم در اماکن عمومی مانند پایانه‌های مسافربری، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار، ورزشگاه‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و اماکن مذهبی، خدمات اینترنتی را تا حجم معینی از طریق توسعه شبکه‌های وای‌فای به صورت مجانی در اختیار مردم قرار دهند. این کار هم برای آنها یک تبلیغ موثر است و هم در درازمدت باعث افزایش درآمد برای آنهاست و همچنین با کاهش بار روی شبکه اپراتورهای همراه باعث بهبود کیفیت شبکه همراه در مراکز تجمع مردم خواهد شد.

به دنبال این درخواست وزیر ارتباطات، شرکت مخابرات ایران پیش قدم شده و طرح ارائه وای فای رایگان را آغاز کرد. در این رابطه داوود زارعیان، معاون شرکت مخابرات ایران گفته که گرچه هزینه های ارائه وای فای نظیر خرید و نصب آنتن و تجهیزات ارائه وای فای در مکان‌های عمومی هزینه بر است اما اپراتورها به مزایای این طرح توجه کرده و در حال انجام آن هستند.

آغاز طرح ارائه اینترنت وای فای عمومی

معاون شرکت مخابرات ایران در ادامه سخنان خود گفت ضمن اشاره به آغاز طرح توسعه وای فای عمومی مخابرات از اوایل سال ۹۵ گفت: «در حال حاضر نقاط بسیاری در کشور دارای اینترنت وای فای عمومی هستند و برای توسعه این نقاط نیز تجهیزات وای‌فای خریداری شده و در حال نصب در محل می باشد. این خدمات غالبا در مکان‌های عمومی همچون فرودگاه، نمایشگاه، پاساژ و ... ارائه می شود.»

ارائه وای فای عمومی رایگان در مراکز پرجمعیت

زارعیان با اشاره به این اینکه شبکه وای‌فای می تواند مکمل خوبی برای شبکه موبایل در کشور باشد گفت: «برای وای فای می توان دو کارکرد مطرح کرد. اول استفاده از آن در مکان‌های شلوغ و دارای تعداد مشترکان زیاد که باعث می شود با تکنولوژی های خاص وای فای فشار روی شبکه موبایل کاسته شود. مثلا در ورزشگاهی که ده ها هزار نفر حضور دارند استفاده از وای فای تاثیر خوبی در کاهش بار شبکه موبایل دارد. دوم استفاده موقت توسط کاربران است. کسانی که به طور موقت در یک محل قرار می گیرند و نیاز به ارتباط با دیگران دارند؛ در حالی که سیم کارت ندارند و استفاده از وای فای می تواند برای آنها بسیار مفید باشد. فرودگاه یا نمایشگاه های بین‌المللی معمولا چنین خدمتی را ارائه می دهند.»

وی در مورد آینده شبکه های وای فای گفت: «پیش‌بینی ما این است که در آینده استفاده از شبکه های بی سیم وای فای افزایش بیشتری پیدا کند و درخواست های بیشتری برای نصب وای فای عمومی ایجاد شود. به نظر ما مکانهای عمومی نظیر فرودشگاه، بیمارستان، نمایشگاه و مکان‌هایی که افراد در آنجا جمع می شوند محل مناسبی برای ارائه وای فای عمومی می باشد. البته این حداقل امکانات است و برنامه ما برای شهرهای بزرگ ارائه وای فای در کل سطح شهر می باشد.»

تغییر کاربری کیوسک‌های تلفن به کیوسک وای فای

زارعیان در مورد تغییر کاربری باجه های تلفن همگانی و تبدیل آنها به باجه وای فای گفت: «در طرح ارائه وای فای عمومی بحثی هم سر تغییر کاربری کیوسک های تلفن همگانی مطرح شد تا این کیوسک ها به کیوسک وای‌فای تغییر کاربری پیدا کند. برای انجام این طرح لازم است همه جوانب آن بررسی شود. در این صورت از نظر فنی مشکلی وجود ندارد و با نصب آنتن و دستگاه های ارائه وای فای امکان ایجاد شبکه وجود دارد که اپراتورها نیز به خاطر مزایا، آن را دنبال می کنند.»

ارائه وای فای عمومی در کیوسک

معاون شرکت مخابرات ایران ادامه داد: «ما در برخی از شهرها به صورت آزمایشی این طرح را اجرا کرده ایم. یعنی وای فای در کیوسک تلفن ارائه می شود و فرد برای استفاده از آن به کیوسک مراجعه می کند. اما خاصیت اصلی شبکه وای فای بی سیم بودن آن است و کاربران نیاز دارند که هنگام حرکت از اینترنت استفاده کنند. به همین دلیل تصور ما این است که توسعه وای فای عمومی بهتر باشد.»

زارعیان در پایان سخنان خود ضمن اشاره به طرح اینترنت رایگان شرکت گوگل در برخی کشورهای خارجی گفت: «قطعا در کشور ما نیز این اتفاق رخ خواهد دارد. اینترنت و شبکه در حال رشد است و مردم نیز هر روز بیشتری با آنها درگیر می شوند. پس ما نیز باید خدمات خود را با نیاز مردم مطابقت دهیم. در آینده وای فای عمومی در تمام مناطق مهم و پرجمعیت کشور ایجاد خواهد شد و کاربران می توانند در هر نقطه از کشور به وای فای عمومی دسترسی داشته باشند.» 

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)