حمله DDoS به ویکی پدیا باعث اختلال در این سایت شد
شبکه و امنیت

حمله DDoS به ویکی پدیا باعث اختلال در این سایت شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در روزهای گذشته حمله سایبری به دانشنامه آنلاین ویکی پدیا باعث شد فعالیت این سایت در بخشهایی از دنیا مختلف شده و ویکی پدیا برای مدتی به کلی از دسترس خارج شد. این اختلال در سایت Wikipedia روزهای جمعه و شنبه اخیر رخ داد و گفته می شود علت این مشکل حمله هکرها به این دانشنامه آزاد بوده است. طی این دو روز سایت ویکی پدیا از دسترس کاربران اروپا، و بخش هایی از آمریکا و خاورمیانه خارج شده و به کلی آفلاین بود.

ویکی پدیا یکی از سایت های بزرگ و معروف است که کاربران مختلفی از سراسر دنیا دارد. این سایت پربازدید در روزهای اخیر مورد حمله سایبری هکرها قرار گفته بود که به موجب آن این سایت برای مدتی از دسترس خارج شده بود. طی این اتفاق بنیاد ویکی مدیا گزارشی مبنی بر حمله سایبری به این سایت را منتشر کرد و عنوان کرد که این حمله توسط خرابکاران اینترنتی انجام شده است.

در این گزارش ویکی پدیا اطلاعات دقیقی از اتفاق رخ داده ارائه نکرده است و مشخص نکرده که Wikipedia درگیر چه نوع حمله سایبری شده بود. اما یکی از حساب های توییتر مرتبط با ویکی مدیا گفته که سرورهای این سایت درگیر حملات وسیع DDoS بوده اند و همین باعث آفلاین شدن این دانشنامه بوده است. حمله DDoS که مخفف عبارت «Denial of Service attack» است به معنی «حمله محروم‌سازی از سرویس» می باشد که طی آن مهاجمین با ایجاد ترافیک بیش از اندازه روی یک شبکه یا سرور تلاش می کنند آن را از دسترس کاربران خارج نمایند.

گرچه از کار افتادن سرورهای ویکی پدیا موقتی بود و پس از مدتی دسترسی به این سایت برای کاربران فراهم شد اما به نظر می رسد مشکل به طور کلی حل نشده و ویکی پدیا همچنان در برخی کشورها غیرقابل استفاده می باشد. چون در بیانیه ای از این بنیاد گفته شده که «سایت همچنان در گیر حملات است و مهندسان مشغول حل مشکل می باشند تا امکان دسترسی به سایت برای همه فراهم شود.»

حمله هکری به دانشنامه ویکی پدیا

بنیاد ویکی مدیا در خصوص این حمله به طور رسمی اعلام کرده:

ما این حملات سایبری را جدا محکوم می کنیم. چراکه ضرر آن تنها آفلاین شدن Wikipedia  نیست و این موضوع منافع میلیونها کاربر را نیز تحت تاثیر قرار داد. این حملات مخرب باعث شد دسترسی آزاد و همگانی افراد به منابع و اطلاعات آزاد به اشتراک گذاشته شده مسدود شود که این در حقیقت حقوق همگانی افراد را تهدید می کند. ما در ویکی پدیا تلاش می کنیم این حقوق را حفظ کنیم.

طبق گزارشات منتشر شده این دانشنامه آزاد همچنان در انگلستان، فرانسه، لهستان و ایتالیا از دسترس خارج می باشد و ویکی مدیا تلاش می کند با دفع حملات و امن سازی سروروها، سایت را به حالت پایدار باز گرداند.

گفتنی است که ویکی پدیا یک دانشنامه آزاد و عمومی است که به در آن میلیونها مقاله به زبانهای مختلف دنیا نوشته شده است. به همین دلیل ویکی پدیا یکی از پربازدیدترین سایت های دنیاست که طبق آمار ارائه شده در سال گذشته میلادی، این سرویس آنلاین بیش از ۴۵ میلیون مقاله در حوزه های مختلف منتشر نموده است که روزانه میلیونها بازدیدکننده را روانه این سایت می کند. 

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

فاطمه

دیگه به ویکی پدیا هم رحم نمی کنن این هکرها!!!

۶ ماه پیش