نیمی از پهنای باند مصرفی اینترنت در کشور داخلی است
شبکه و امنیت

نیمی از پهنای باند مصرفی اینترنت در کشور داخلی است

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

معاون وزیر ارتباطات در گفتگویی اظهار داشته که اکنون بیش از ۴۰ درصد پهنای باند مصرفی اینترنت کشور داخلی است و برای اتصال به سرویس های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. این مقدار تقریبا نیمی از پهنای باند مصرفی کشور را تشکیل می دهد و این در حالیست که هنوز هم از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترنت ملی خبری نیست.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در گفتگویی به موضوع شبکه ملی اطلاعات و میزان مصرف پهنای باند در کشور اشاره کرد در این مورد گفت: «پیگیری و اجرای طرح اینترنت ملی یا همان شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات می باشد و این وزارتخانه تمام تلاش خود را برای اتمام این طرح بکار گرفته است.»

وی در مورد مقدار باقیمانده از این پروژه گفت: «با توجه به فعالیت های انجام شده ارزیابی ما این است که حدود ۸۰ درصد امور مربوط به زیرساخت شبکه ملی اطلاعات انجام شده است و باقی مانده نیز در مدت کوتاهی انجام خواهد شد. اما باید توجه داشت که این طرح دو لایه محتوا و خدمات را هم دارد که بر عهده دستگاه های دیگر می باشد و به نظر می رسد که فعالیتی در این خصوص انجام نشده است.»

رئیس سازمان فناوری اطلاعات در ادامه گفت: «شبکه ملی اطلاعات را همچون جاده ای تصور کنید که ما مجری آن بوده ایم و انشاءالله در آینده ای نزدیک آن را آماده خواهیم کرد. اما دیگر تردد ماشین ها در این جاده و میزان استفاده از آن به عهده ما نیست و دیگر مسئولین باید به فکر باشند. اکنون مسئولیت لایه های دیگر بر عهده ما گذاشته نشده، اما در صورتی که این مسئولیت بر برعهده وزارت ارتباطات گذاشته شود، ما برنامه های خود را در این خصوص ارائه خواهیم داد.»

شبکه ملی اطلاعات

وی با تاکید بر آماده بودن زیرساخت امنیتی شبکه ملی اطلاعات گفت: «ما حتی در این خصوص مانورهایی نیز انجام داده ایم تا به طور قطعی امنیت شبکه برای ما مشخص شود. اما باید بدانید که شبکه ملی اطلاعات در حال حاضر نیز مورد استفاده بسیاری از مردم قرار گرفته است و آمارها این موضوع را به خوبی نشان می دهد. طبق آمارها تا پیش از این کمتر از ۵ درصد مصرف پهنای باند اینترنت کشور به داخل مربوط بود؛ حال‌آنکه اکنون بیش از ۴۰ درصد پهنای باند داخلی است.»

اکنون مردم از شبکه ملی اطلاعات استفاده می کنند!

ناظمی اضافه کرد: «ما امروز شاهد این هستیم که حدود نیمی از پهنای باند مصرفی مردم داخلی است و این پهنای باند به خدمات داخل کشور مربوط می شود. همین وضعیت نشان دهنده میزان استفاده کاربران اینترنت از اینترنت ملی می باشد. یک مورد واضح استفاده از سریال های شبکه خانگی است که در گذشته با استفاده از دیسک و CD انجام می شد، اما اکنون این خدمت به کمک اینترنت ارائه می شود که حقیقتا تحول بزرگی در این حوزه ایجاد شده است. همین موضوع نشان می دهد که زیرساخت شبکه ملی فراهم می باشد.»

این مقام مسئول ادامه داد: «طبق بررسی های ما برخی کاربران برای تماشای مسابقات ورزشی، ترجیه می دهند به جای استفاده از تلویزیون یا حضور در ورزشگاه، مسابقات را از طریق اینترنت و به صورت زنده مشاهده کنند. برای نمونه باید گفت که در حال حاضر حدود ۷ میلیون کاربر از طریق اینترنت به تماشای فوتبال می پردازند. شبکه ملی اطلاعات در حقیقت همین موارد است که خوشبختانه تا حد زیادی رونق پیدا کرده است.»

منبع: خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)