هکرهای روسی به دستگاه‌های IoT حمله می‌کنند
شبکه و امنیت

هکرهای روسی به دستگاه‌های IoT حمله می‌کنند

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با ورود اشیاء به فضای اینترنت فرصت مناسبی برای هکرها ایجاد شده تا به جای استفاده از روشهای دشوار و پیچیده هکری، به آسانی گجت های ساده متصل به اینترنت اشیاء را مورد حمله سایبری قرار داده و هک کنند. این موضوع را شرکت مایکروسافت برای اولین بار مطرح کرد و خطر هک شدن دستگاه های IoT توسط هکرها را گوشزد کرد.

اخیرا شرکت مایکروسافت مدعی شده که هکرهای روسی که به دولت این کشور وابسته هستند تلاش می کنند دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء (IoT) را هک کنند. این شرکت در ادعای خود گفته که هکرهای روسی برخی اشیاء متصل به IoT نظیر پرینترها و دکودرهای ویدیو را هک کرده و از آن به عنوان مسیری برای نفوذ و دسترسی به شبکه های رایانه ای استفاده کرده اند.

بخش مقابله با تهدیدات سایبری مایکروسافت تحت عنوان «مرکز هوشمند تهدید» طی گزارشی هشدار داده:

هکرهای روسی از طریق ابزارهای متصل به IoT وارد شبکه رایانه ای شده و منتظر می مانند تا فرصتی مناسب برای دسترسی بیشتر به شبکه پیدا کنند. این مهاجمین پس از این که وارد شبکه شدند به دنبال دستگاه های ناامن یا دارای امنیت پایین می گردند تا با استفاده از آنها دسترسی خود را افزایش دهند. به طور کلی هدف آنها از این اقدامات یافتن اطلاعات ارزشمند نظیر حساب های کاربری می باشد.

متخصصین مایکروسافت گفته اند که هکرها برای شنود اطلاعات تبادل شده در شبکه و تحلیل و بررسی اطلاعات بدست آمده از برنامه های خاصی استفاده می کنند. این متخصصین پس از تحلیل و بررسی ترافیک شبکه و دستگاه های متصل به آن متوجه شده اند که ارتباطی میان دستگاه های IoT و یک سرور فرمان وجود دارد که به نظر می رسد به گروه هکرهای دولتی روسیه Fancy Bear تعلق دارد.

نفوذ هکرها به دستگاه های متصل به اینترنت اشیا

یکی از دلایل امکان نفوذ آسان هکرها به دستگاه ها، رمز عبور ساده و قابل پیش بینی آنها بوده است که آسیب پذیری های موجود در دستگاه ها نیز امکان نفوذ را افزایش داده است. این اتفاق باعث شده کاربران استفاده کننده از دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء نگران جاسوسی از آنها به وسیله این دستگاه ها شوند.

در پی این اتفاق مایکروسافت تولیدکنندگان دستگاه های آسیب پذیر را در جریان گذاشته و مشکلات امنیتی موجود را به آنها اعلام کرده است تا امنیت دستگاه های خود را افزایش دهند. مایکروسافت معتقد است این حمله نشان می دهد در حالی که فناوری به فکر ایجاد روشهای پیچیده و امن برای جلوگیری از نفوذ است، هکرها از روشهای ساده فاقد پیچیدگی های امنیتی جهت نفوذ به شبکه استفاده می کنند و با استفاده از آن بسیاری از اطلاعات را سرقت می نمایند.

با توجه این که اینترنت اشیاء جدیدترین تکنولوژی روز است و اکنون بسیاری از مردم به استفاده از آن روی آورده اند، نه تنها در آینده شاهد چنین حملاتی خواهیم بود، بلکه هجوم هکرها به IoT و حملات سایبری مکرر آنها را بر پیکره اینترنت اشیاء شاهد خواهیم بود. به نظر می رسد در آینده اینترنت و شبکه وارد یک چالش جدید به نام «امنیت اینترنت اشیاء» خواهد شد که متخصصین این شبکه باید از حالا به فکر حل آن باشند.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)