مشکل امنیت کد‌های دستوری موبایل حل خواهد شد
موبایل

مشکل امنیت کد‌های دستوری موبایل حل خواهد شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

مشکل امنیت کدهای دستوری موبایل چند وقتی می شود که در رسانه ها مطرح شده و برخی معتقدند که استفاده از کدهای USSD برای کاربران ناامن است. حال وزیر ارتباطات از حل مشکل امنیت این کدهای موبایلی خبر داده و که در پی توافق میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بانک مرکزی رخ داده است. طی این توافق در آینده ای نزدیک شاهد افزایش امنیت کدهای دستوری موبایل خواهیم بود.

چندی پیش بود که بانک مرکزی تصمیم گرفت فعالیت کدهای دستوری (USSD) را متوقف کند. طی این تصمیم بانک مرکزی هرگونه تراکنش بانکی و پرداخت از طریق کدهای دستوری ستاره مربع غیرفعال می شد و دیگر امکان انجام هیچ گونه عملیات بانکی در این سامانه ها وجود نداشت. این تصمیم بانک مرکزی بسیار حاشیه ساز شد تا این که با مخالفت برخی نمایندگان مجلس و وزارت ارتباطات، انجام آن به تعویق افتاد.

بانک مرکزی در توضیح علت این تصمیم گیری مبنی بر غیرفعال شدن پرداخت های بانکی به وسیله سرویسهای USSD موبایل را امنیت پایین این کدها اعلام کرده بود و معتقد بود که کلاهبرداری های قابل انجام از این طریق مضرات فراوانی را در پی خواهد داشت و بهتر است با حذف کدهای دستوری، به فکر جایگزین های دیگر این سرویسها نظیر همراه بانک بود. اما با توجه به این که خدمات کدهای دستوری اکنون جزئی از شبکه موبایلی می باشد و روزانه هزاران نفر از آن استفاده می کنند، طرح حذف آن نیز با مشکل مواجه شد.

کارشناسان فعال در این حوزه نظرات مختلفی در مورد کدهای دستوری USSD و امنیت آنها دارند. برخی بر این باورند که جایگزین کدهای دستوری، اپلیکیشن‌های موبایل هستند و برخی نیز تصور می کنند تکنولوژی NFC می تواند جایگزینی مناسب برای این سرویس قدیمی باشد. به هر روی تصمیم بانک مرکزی بر ناامن بودن کدهای دستوری می باشد.

پس از این ماجرا و منتفی شدن حذف کدهای دستوری موبایل، وزیر ارتباطات در خبری اعلام کرد که دیگر کدهای دستوری USSD حذف نخواهند شد و برای ادامه فعالیت آنها چاره اندیشی شده است و تلاش می شود که امنیت این روش پرداخت افزایش یافته و تضمین شود.

ادامه فعالیت کدهای دستوری موبایل

آذری جهرمی در حاشیه کنفرانس اینترنت اشیا گفت:

با توجه به این که بانک مرکزی از بابت امنیت سرویس های دستوری نگرانی دارد، تفاهمی میان اپراتورهای تلفن همراه و شرکتهای پرداخت الکترونیک (PSP) بوجود تا برای حل این مشکل مدل امنیتی برای تراکنشهای مبتنی بر سیم کارت صورت گیرد تا نگرانی بانک مرکزی برای امنیت این روش پرداخت الکترونیک رفع شود؛ هم اکنون این راهکار رگولاتوری در دست بررسی و انجام است.

بنابراین مشکل مربوط به امنیت پایین تراکنش‌های موسوم به ستاره مربع توسط وزارت ارتباطات در دست بررسی است و با توجه به اهمیت کار به نظر می رسد به زودی نتایج خوبی از این بررسی های بدست آمده و این مشکلات امنیتی حل شود. به هر حال باید منتظر تصمیم نهایی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی باشیم. 

آنطور که به نظر می‌رسد تنها راه امن سازی USSD موبایل، اضافه کردن اپلت روی سیم‌کارت های تلفن همراه می باشد تا به این وسیله رمزنگاری سر به سر در تبادل اطلاعات ایجاد شود که احتمالاً این اقدام مستلزم تعویض همه سیم‌کارت‌های موبایل در کشور می باشد. تعویش چند میلیون سیم کارت توسط اپراتورها و پیاده سازی زیرساخت های لازم جهت امن سازی کدهای دستوری به نظر پیچیده و احتمالا پرهزینه می باشد.

علاوه بر این گفته شده اپلت ها با سیستم عامل iOS نیز ناسازگاری دارند و این اتفاق می تواند مشکلاتی را برای دارندگان محصولات اپل در کشور داشته باشد. حال باید دید که اپراتورهای تلفن همراه در برابر این تصمیم وزارت ارتباطات و روش ارائه شده توسط آذری جهرمی چه موضعی اتخاذ می کنند و آیا هزینه تعویض سیم‌کارت‌ها را تقبل خواهند کرد یا خیر.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)