خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کشور ممنوع است
دنیای وب

خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کشور ممنوع است

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

بسیاری از افراد در داخل کشور به دنبال کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال هستند و برای دستیابی به این هدف اقدام به ماینینگ ارز دیجیتال یا خرید و فروش رمزارزها می کنند. بالاخره پس از گذشت مدتا استخراج ارز دیجیتال در کشور آزاد اعلام شد اما همچنان معامله این نوع ارزها در داخل ممنوع است. بنابراین ماینرهای بیت کوین تنها باید ارزهای استخراج شده را همچون کالای صادراتی به خارج از کشور بفروشند و معامله آن در داخل کشور ممنوع می باشد.

این خبر را کیوان گردان، مدیرکل دفتر صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت و معدن اعلام کرد و ادامه داد: «ارز دیجیتال که معروف ترین آن بیت کوین است در کشور محبوبیت فراوانی دارد و بسیاری به دنبال کسب سود از این حوزه هستند. اما این افراد باید بدانند که موضوع استخراج بیت کوین و ارزهای دیجیتال در آیین نامه اجرایی دولت به عنوان یک واحد تولید صنعتی در نظر گرفته شده است و با توجه به تعرفه صادراتی تعیین شده برای مصرف برق آن، مورد مصرف ارزهای تولید شده نیز صادراتی می باشد.»

کیوان گردان در ادامه به نحوه محاسبه قیمت برق ماینرها نیز اشاره کرد و گفت: «وزارت نیرو پس از کشف موارد فراوان سوء استفاده از برق صنعتی جهت استخراج بیت کوین و با بحث های فراوان بالاخره دستورالعملی جهت نوع و نحوه تامین برق استخراج کنندگان بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را مصوب کرد و قیمت برق مصرفی آن را نیز به عوامل مربوطه ابلاغ نمود.»

مدیر دفتر صنایع برق وزارت صنعت ادامه داد: «طی این مصوبه وزارت نیرو قیمت برق برای ماینرها نیز طبق تعرفه صادراتی محاسبه می شود. بنابراین با این اقدام می توان گفت که از این پس استخراج ارز دیجیتال در کشور قانونی است. اما این به معنای آزاد بودن معاملات آن در داخل نمی باشد. همانطور که تعرفه برق صادراتی تعیین شده است، ارز دیجیتال نیز باید به صورت صادرات باشد و در داخل مورد استفاده قرار نگیرد.»

ارز دیجیتال

وی به نظر بانک مرکزی در مورد معاملات رمزارزها نیز اشاره کرد و گفت: «از نظر بانک مرکزی رمزارزها یک کالای صادراتی می باشند و بنابراین هرگونه خرید و فروش و معامله ارز دیجیتال در داخل کشور ممنوع است. این کالای صادراتی را تنها باید از طریق صادرات به فروش رساند و ارز به دست آمده از طریق این صادرات نیز در سامانه نیما به ثبت برسد.»

لازم به ذکر است که ارزهای دیجیتال طوری طراحی شده اند که در صورت استفاده از آنها جهت معاملات، امکان ردیابی طرفین معامله توسط حکومت ها وجود ندارد و به همین دلیل ابزار مناسبی جهت قاچاق کالا، معاملات اسلحه و کالاهای ممنوعه می باشد. این ویژگی رمزارزها باعث شده برخی از کشورها با آن مقابله کنند و قوانینی جهت محدودکردن استفاده از آن را تصویب نمایند. در کشور ما نیز اقداماتی جهت محدود کردن استفاده از این نوع ارزها انجام شده است. با این حال به تازگی استخراج ارزهای دیجیتال قانونی شده است و افراد می توانند با استفاده از دستگاه های مخصوص ماینینگ اقدام به استخراج ارز دیجیتال نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

ماینر

اگر حریف دلال های دلار شدن، حریف ماینرهای بیت کوین هم میشن. الان بیت کوین برای خودش بازاری داره که کلی آدم دارن توش نون میخورن

۴ ماه پیش