میزان بیت کوین استخراج شده در دنیا چقدر است؟​​​​​​​
شبکه و امنیت

میزان بیت کوین استخراج شده در دنیا چقدر است؟​​​​​​​

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در حال حاضر استخراج بیت کوین یکی از روشهای درآمدزایی برای افراد به حساب می آید و بسیاری برای کسب سود از این حوزه به دنبال خرید دستگاه های ماینر می باشند. در حالی که طبق آمار بدست آمده، بیش از ۸۵ درصد از کل بیت کوین های موجود در دنیا استخراج شده است و چیزی حدود ۳ میلیون بیت کوین برای استخراج باقی مانده است. ذخایر بیت کوین رو به پایان است و برخی تازه به دنبال سرمایه گذاری در بیت کوین و خرید دستگاه ماینر هستند.

بیت کوین یکی از ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده است که در سال ۲۰۰۹ معرفی شد و با قیمتی پایین شروع به کار کرد و به تدریج قیمت آن رشد پیدا کرد. بیت کوین از جمله نخستین ارزهای دیجیتالی است که وارد بازار شد و توانست به سرعت رشد کرده و افزایش قیمت پیدا کند. این ارز دیجیتال در عین حال نوسانات قیمتی شدیدی نیز داشت اما این موضوع تاثیری در محبوبیت آن ایجاد نکرد و بیت کوین همچنان اولین انتخاب افراد در حوزه ارزهای دیجیتال می باشد. 

حال سایت های بررسی وضعیت ارزهای دیجیتال در آمارگیری های اخیر خود وضعیت بیت کوین را رسد کرده اند که این رسد و آمارگیری نشان می دهد ذخایر بیت کوین باقی مانده در دنیا رو به پایان است. در این گزارشات آماری ذکر شده که تاکنون بیش از ۱۷.۸ میلیون بیت کوین توسط کاربران استخراج شده و اکنون در بازار بیت کوین معامله می شود. در حالی که تعداد کل بیت کوین های دنیا توسط ساتوشی ناکاموتو (سازنده بیت کوین) برابر ۲۱ میلیون تعیین شده است. بنابراین می توان گفت که تنها ۱۵ درصد از کل بیت کوین های دنیا باقی مانده است و با توجه به روند استخراج آن به زودی به اتمام خواهد رسید.

در خصوص روند استخراج بیت کوین باید گفت که وقتی تعداد معینی نود یک بلوک استخراج شده و تایید می شود، یک بیت کوین ساخته می شود. هرچه بلوک های بیشتری توسط ماینرها استخراج شود، بیت کوین های بیشتری نیز تولید شده و به آنها جایزه داده می شود. اما این روند به همین صورت باقی نخواهد ماند و به ازای هر ۲۱۰ هزار بلوک، پاداش استخراج به نصف کاهش پیدا می کند و پس از آن با پایان یافتن بیت کوین ها دیگر هیچ پاداشی به ماینرها داده نمی شود.

افزایش قیمت بیت کوین در آینده

در حال حاضر استخراج کنندگان بیت کوین به ازای هر بلوکی که استخراج می کنند، ۱۲.۵ بیت کوین پاداش دریافت می کنند. فعالیت این حوزه پیش بینی کرده اند که در سال ۲۰۲۰ پاداش استخراج به نصف کاهش پیدا کند. و پس از آن ماینرها به ازای هر بلوک تنها ۶.۲۵ بیت کوین پاداش دریافت کنند. این البته پایان ماجرا نیست و به زودی ذخایر بیت کوین به اتمام خواهد رسید و با رسیدن بیت کوین های استخراج شده به سقف ۲۱ میلیون، دیگر ماینرها هیچ پاداشی دریافت نخواهند کرد. در این صورت دیگر استخراج بیت کوین بی سود خواهد بود و احتمال دارد ارزش بیت کوین نیز کاهش پیدا کند.

تا الان کسی به درستی از هدف ساتوشی ناکاموتو در خصوص تعیین سقف برای بیت کوین مطلع نشده است اما برخی کارشناسان فعال در این حوزه اعتقاد دارد که تعیین سقف برای بیت کوین، خصوصیت ضد تورمی در آن ایجاد می شود. به بیان دیگر وجود محدودیت در بیت کوین باعث شده ارزش آن در مقایسه با منابع نامحدود، بالاتر باشد. در حالی که اگر بیت کوین نامحدود باشد ارزش آن بسیار پایین می ماند. همچون طلا که چون در زمین محدود است ارزش بالایی دارد و اگر همچون آهن به مقدار زیاد در زمین وجود داشته باشد دیگر ارزش بالای نداشته و همچون آهن خواهد بدود. در عین حال برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند که در آینده با پایان یافتن ذخایر بیت کوین، ارزش این ارز دیجیتالی از طلا پیشی بگیرد.

طبق آمار، روزانه حدود ۱۸۰۰ بیت کوین جدید توسط ماینرها تولید می شود که با در نظر گرفتن این مقدار به همراه روند نصف شدن پاداش ها در آینده، پیش بینی می شود در سال ۲۱۴۰ بیت کوین های موجود در بازار به سقف ۲۱ رسیده و زخیره بیت کوین دنیا به اتمام برسد. در صورت اتمام بیت کوین ها مشخص نیست که چه استقبالی از این ارز محبوب خواهد شد و قیمت آن به چه مقداری خواهد رسید.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

لطیف

خیلی دوست دارم ببینم وقتی همه بیت کوین ها تموم بشه ماینرها چکار می کنن و وضعیت بیت کوین چطور میشه؟!

۱ سال پیش