ویندوز فون، سیستم‌عامل موبایلی مایکروسافت برای همیشه تعطیل شد!
موبایل

ویندوز فون، سیستم‌عامل موبایلی مایکروسافت برای همیشه تعطیل شد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

پس از چند سال فعالیت ویندوز فون در عرصه گوشی های تلفن همراه، در نهایت این سیستم عامل از رقبای خود یعنی اندروید و iOS شکست خود و مایکروسافت تصمیم بر پایان فعالیت آن گرفت. اگر چه ویندوز فون، کاربران بسیاری داشت اما باید اقرار کرد که این سیستم عامل در مقابل سیستم عامل اندروید حرفی برای گفتن نداشت و جذابیت های اندروید کاربران ویندوز فون را نیز وسوسه می کرد تا به اندروید مهاجرت کنند. بنابراین شرکت مایکروسافت به طور رسمی خبر تعطیلی این سیستم عامل موبایلی را اعلام کرد.

چند سال پیش بود که شرکت مایکروسافت سازنده سیستم عامل های ویندوز مخصوص رایانه پا را فراتر گذاشت و وارد عرصه گوشی های تلفن همراه نیز شد. مایکروسافت قصد داشت با ارائه سیستم عامل اختصاصی خود یعنی ویندوز، برای گوشی های تلفن همراه بتواند سیستم عاملی جدید در موبایل ایجاد کند تا از این طریق تعداد کاربران ویندوز مایکروسافت افزایش پیدا کند. مایکروسافت نام این سیستم عامل جدید را «ویندوز فون» گذاشت. حال که سخن از گذشته ویندوز فون به میان آمده بهتر است به کلی تاریخچه ویندوز فون مایکروسافت را برای شما توضیح دهیم.

ویندوز فون چیست و چه زمانی وارد بازار شد؟

کمتر کسی پیدا می شود که نداند ویندوز فون چیست اما با این حال در توضیح این سوال باید گفت که ویندوز فون (Windows Phone) همانطور که از نامش مشخص است ویندوزی مخصوص موبایل است. ویندوز فون سیستم عاملی موبایلی است که توسط شرکت مایکروسافت و بر پایه ویندوز ساخته شده است. سیستم عامل اختصاصی مایکروسافت ویندوز نام دارد که مخصوص دستگاه های رایانه ای می باشد. مایکروسافت این سیستم عامل را برای دستگاه های موبایلی نیز طراحی کرده که نام آن ویندوز فون می باشد. برخی تصور می کنند که ویندوز فون همان ویندوز موبایل است در حالی که اینطور نیست و ویندوز فون پلتفرم جایگزین برای ویندوز موبایل می باشد.

این سیستم عامل موبایلی برای اولین بار در نوامبر ۲۰۱۰ معرفی شد و پس از آن نسخه های بعدی این سیستم عامل به طور مرتب منتشر شد. ویندوز فون گرچه به ظاهر سیستم عامل ویندوز می باشد اما بر خلاف ویندوز رایانه به جای استفاده از برنامه های exe، از برنامه‌های سیلورلایت مایکروسافت استفاده می کند. به علاوه این که در این سیستم عامل ظاهر و گرافیک نیز با نسخه رایانه ای تفاوت هایی دارد.

ویندوز فون، سیستم عامل موبایلی مایکروسافت

آخرین نسخه ویندوز فون مایکروسافت نسخه ۸.۱ می باشد که در سال ۲۰۱۴ میلادی منتشر شده است. پس از آن مایکروسافت در سال ۲۰۱۵ میلادی مجددا روی ویندوز موبایل تمرکز کرد و نسخه ۱۰ که جدیدترین نسخه آن می باشد را تحت عنوان «ویندوز ۱۰ موبایل» منتشر کرد تا جایگزین ویندوز فون شود. گفته می شود این اقدام مایکروسافت در راستای طرح یکسان سازی سیستم عامل های مایکروسافت در تمام دستگاه ها می باشد. اما این اقدام هم تاثیری در افزایش کاربران این سیستم عامل نداشت و همچنان کاربران آن در حال کاهش بود. 

تعطیلی ویندوز فون برای همیشه

پس از تلاش های فراوان مایکروسافت برای افزایش استقبال از سیستم عامل موبایلی خود، و شکست در این عرصه در نهایت این شرکت در اکتبر ۲۰۱۷ اعلام کرد که این سیستم عامل مورد توجه کاربران نبوده و دیگر از آن استقبال نمی شود. به همین دلیل دیگر به‌روزرسانی نخواهد شد و تنها بخش های امنیتی آن آپدیت خواهند شد. البته مایکروسافت اعلام کرد که بروزرسانی های امنیتی نیز تنها تا ژانویه ۲۰۱۹ ادامه خواهد داشت و پس از این تاریخ دیگر مایکروسافت پشتیبانی از سیستم عامل موبایلی خود را به طور کامل تعطیل خواهد کرد. مایکروسافت در اقدامی جالب به کاربران سیستم عامل خود پیشنهاد کرد که به جای ویندوز فون از اندروید یا آی‌اواس استفاده نمایند.

ویندوز فون گرچه این روزها از رونق افتاده بود و کاربران موبایل نسبت به آن تمایلی نشان نمی دادند اما این وضعیت از ابتدا به همین صورت نبود و در سال های ابتدایی انتشار این سیستم عامل استقبال خوبی از آن شده بود. ویندوز موبایل با پشتیبانی مایکروسافت توانست جای خود را در بازار گوشی های تلفن همراه باز کند و با آمدن گوشی های هوشمند نیز ویندوز فون وارد بازار شد و نسخه های جدید آن در هر سال منتشر می شد. مایکروسافت حتی بخش تولید گوشی های اختصاصی خود را نیز راه اندازی کرد و هر ساله مدل های مختلفی از این گوشی ها به بازار ارائه می داد.

همین پنج سال پیش گفته می شد ویندوز فون (که نسخه ۷ آن منتشر شده بود) نسبت به اندروید و iOS برتری داشت و افراد زیادی علاقه مند به خریداری گوشی های ویندوزی بودند. مایکروسافت نیز در تبلیغات خود روی این مسئله بسیار تبلیغ می کرد و گوشی های ویندوز فون را رقابت آفرین معرفی می کرد. حالا کار به جایی رسیده که مایکروسافت خبر شکست ویندوز فون را اعلام کرده و تا چندی دیگر پایان کار آن را شاهد خواهیم بود.

شکست ویندوز فون در برابر اندروید و iOS

اگر نگاهی به آمار فروش گوشی های مخصوص مایکروسافت (مایکروسافت لومیا) بی اندازیم نتیجه مشخص خواهد شد. آمار فروش مایکروسافت نشان می دهد این شرکت توانسته در سه ماهه اخیر ۴ میلیون دستگاه گوشی لومیا بفروشد در حالیکه نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد سقوط پیدا کرده است. آمارها نشان می دهد در همین بازه زمانی ۴۰۰ میلیون گوشی هوشمند به فروش رسیده است که عمده آنها مربوط به دیگر شرکت ها بوده که دارای سیستم عامل اندروید و iOS بوده اند و تنها یک درصد از آن مربوط به لومیا و ویندوز فون بوده اند.

شکست ویندوز فون در برابر اندروید

این سقوط برای مایکروسافت بسیار جدی است و مشخص است که دیگر تمایلی از جانب کاربران برای خریداری ویندوز فون و لومیا وجود ندارد. در حقیقت علت اصلی این بی رغبتی اندروید است که بازار گوشی های موبایل را در اختیار خود گرفته است. البته این شرکت علت پایان کار ویندوز فون را کم بودن توسعه دهنده ها و برنامه های ویندوز فون بیان کرده است.

حتی در این صورت نیز مشکل عدم استقبال کاربران از ویندوز فون می باشد که به معنی عدم اقبال عمومی از آن می باشد. به هر حال چه تعداد توسعه دهندگان کم باشند و چه تعداد کاربران کم باشد، نشان می دهد که استقبال از ویندوز فون به حداقل رسیده است و دیگر زمان ادامه فعالیت این سیستم عامل نیست. واقعیت هم همین است و ویندوز فون در برابر اندروید حرفی برای گفتن نداشت و مایکروسافت زودتر از این باید به فکر پایان کار آن می بود.

چه کسی مقصر شکست ویندوز فون است؟

در ابتدا گفته می شد که مایکروسافت تصمیم دارد پشتیبانی از ویندوز فون را که تا نسخه ۸ می باشد تعطیل کند و بنابراین دیگر نسخه های ۸ و پایین تر ویندوز فون پشتیبانی نخواهند شد و تنها نسخه بالاتر که همان ویندوز ۱۰ است فعال بوده و پشتیبانی می شود. اما اکنون مشخص شده که پایان کار ویندوز ده موبایل نیز رسیده است و مایکروسافت علاوه بر اعلام خبر رسمی آن، آخرین نسخه های گوشی های لومیا را نیز بفروش رسانده و دیگر این نوع گوشی ها تولید نمی کند. پس به طور قطعی می توان گفت که نسل گوشی های ویندوزی برچیده شده در آینده کاربران دارای گوشی ویندوز ۱۰ دچار مشکل خواهند بود.

به هر حال چیزی که مشخص است این که سیستم عامل ویندوز فون مایکروسافت در مقابل سیستم عامل های اندروید گوگل و iOS اپل شکست خورده و خود مایکروسافت نیز این شکست را قبول کرده است. حتی بیل گیتس مدیر سابق مایکروسافت در مصاحبه ای بزرگترین اشتباه زندگی خود را باختن به اندروید اعلام کرده بود. گیتس در حالی شکست در مقابل اندروید را اشتباه خود می داند که براندن واتسون، مدیر اجرایی سابق مایکروسافت مشکل را گردن شرکتهای تولیدکننده گوشی های هوشمند انداخته است.

گوشی های دارای ویندوز فون

واتسون در مصاحبه ای اعلام کرده که عدم شرکت های تولیدکننده گوشی های هوشمند به واسته کوتاهی های خود نقش مهمی در عدم موفقیت این سیستم عامل دارند. چراکه ویندوز فون سیستم عاملی قدرتمند است که بسیار بهتر و تواناتر از سیستم عامل های رقیب خود همچون اندروید و iOS می باشد. اما کم کاری شرکت های تولیدی گوشی هوشمند باعث شده استقبال خوبی توسط کاربران به عمل نیاید. 

با وجود شکست مایکروسافت در حوزه گوشی های هوشمند باید توجه داشت که دیگر محصولات این شرکت همچون سیستم عامل ویندوز، همچنان برترین سیستم عامل رایانه می باشد که در تمام دنیا از آنها استفاده می شود و عرضه ویندوز ۱۰ نیز تا جای زیادی این برتری را تثبیت کرد. در کنار آن نرم افزارهای ویندوز همچون آفیس نیز جزء برترین های رایانه می باشند که همه ساخته شده توسط مایکروسافت می باشند.

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۴ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۸)

hara

یادش بخیر لومیا ۹۲۰ زرد. دوربینش خوراک عکاسی بود. اگر کسی اون عکسا رو ببینه باورش نمیشه که با گوشی نوکیا ویندوزی گرفت!!

۴ سال پیش
یزدی زاده

سلام، ممنون از یادداشتتون
بد نیست من هم چند نکته رو بیان کنم
۱- من سه سال میشه که از ویندوزفون استفاده می کنم. با گوشی لومیا ۶۴۰ ایکس ال که خیلی خوب بوده و انصافا نیاز های من رو برآورده کرده. به نظرم تو این مدت زمان به خوبی مشخص بوده که سیستم عامل ویندوز فون پیشرفت کرده.
۲- مشکل اصلی این پلتفرم اینه که اپ های اون به اندازه کافی نیست و بسیاری از اپلیکیشن های معروف که اندروید و ای او اس دارند برای ویندوز فون وجود ندارند.

۴ سال پیش
جوادی

سلام دوستانی که گوشی نوکیا ویندوزی دارند ازش راضی هستند؟ من گوشی ویندوزی خیلی دوست دارم اما نمیدونم کیفیت داره که بخرم یا نه؟ نمیدونم سرعت و دوربینش خوب هست و میتون انتظاراتمونو برآورده کنه؟ اگر کسی از دوستان میدونه بگه

۴ سال پیش
yoori

مایکروسافت با معرفی ویندوز ایکس‌پی موفقیت بزرگی کسب کرد و دنیای رایانه را تغییر داد اما با معرفی ویندوز ویستا یک فاجعه را ایجاد کرد!!!
وضعیت ویندوز فون هم به همین صورته و در ابتدای معرفی این سیستم عامل، مایکروسافت مقبولیت زیادی پیدا کرد اما باز هم مثل معرفی ویندوز ویستا، خراب کرد و عرصه رو به گوگل (اندروید) باخت.

۴ سال پیش
محراب قاسمی

گوشی های ویندوز فون برای همیشه به پایان رسیدند اما من ویندوز فون را خیلی دوست دارم. حیف شد که دیگه امکان استفاده از ویندوز فون وجود نداره

۴ سال پیش
سعدیان

ویندوز فون تو یه دوره ای خیلی خوب بود و خوش درخشید اما به خاطر نداشتن ایده و خلاقیت جدید در پلتفرم خودش، نتونست تو اوج بمونه و از رقبا عقب موند...
من همین الان هم لومیا ۵۲۰ خودمو دارم و راحت ازش استفاده میکنم خیلی هم روونه روونه کار می کنه که فکر می کنم به خاطر ویندوزی بودنشه.
ولی من یقین دارم که مایکروسافت دست از پلتفرم گوشی بر نمیداره و دوباره یه نسخه دیگه میسازه!

۴ سال پیش
mori

دیگه اینستاگرام و واتس اپ هم نسخه ویندوز فون رو حذف کردن. معلومه که ویندوز فون خیلی طرفدار نداره که این کار رو کردن.

۴ سال پیش
کاوندی

اگر مایکروسافت می تونست قابلیت های ویندوز فون رو مثل اندروید بالا ببره و درش جذابیت ایجاد کنه قطعا یکسان بودن سیستم عامل رایانه و موبایل برای کابران جذابیت زیادی داشت و احتمالا کاربران زیادی به استفاده از ویندوز موبایلی مایکروسافت روی می آوردند.

۴ سال پیش