چگونه از سایت‌های ثبت آگهی خریدی امن داشته باشیم؟
دنیای وب

چگونه از سایت‌های ثبت آگهی خریدی امن داشته باشیم؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

گسترش سایت های ثبت آگهی رایگان و استقبال کاربران از این نوع سایت ها باعث شده برخی افراد از فرصت استفاده کرده و در سایت های آگهی به دنبال کلاهبرداری و سودجویی باشند. برای جلوگیری از این این اقدام، متخصصین فعال در حوزه سایبری نکاتی را ذکر کرده اند تا کاربران برای خرید و انجام معاملات در بستر سایت های آگهی و نیازمندی رایگان آنها را رعایت نمایند. 

اینترنت و فضای مجازی یک فرصت ناب برای تبلیغات و کسب و کار می باشد و برخی شرکتها از این فرصت استفاده کرده و پلتفرم های تبلیغات رایگان اینترنتی را راه اندازی نموده اند. در کشور ما نیز سایت هایی نظیر دیوار، شیپور، باما و ... تحت عنوان سایت ثبت آگهی فعالیت می کنند که البته استقبال زیادی برای استفاده از آنها نیز وجود دارد و افراد بسیاری برای خرید و فروش کالاهای خرد، خودرو، ساختمان و ... از این سایت ها استفاده می کنند.

در حال حاضر تعداد زیادی سایت تبلیغات رایگان اینترنتی در کشور وجود دارد که روزانه در آنها هزاران آگهی ثبت می شود و میلیونها نفر آنها را بازدید می کنند. در این میان تعداد زیادی معامله بین افراد رخ می دهد و کالا و پول بین آنها تبادل می شود. همه این اتفاقات در حالی رخ می دهد که هیچ اطلاعاتی به جز شماره تلفن شخص آگهی دهنده در سایت ثبت نمی شود و هویت فرد مشخص نمی شود. همین امر باعث می شود سودجویان بدون احراز هویت، از این سایت ها جهت کلاهبرداری استفاده نمایند.

میزان بازدید بالای این سایت ها و رشد تعداد معاملات انجام شده در آنها در کنار عدم نظارت صحیح روی فعالیت آنها باعث شده فرصت برای سودجویان مهیا شده و این افراد معاملات انجام شده در دیوار و شیپور و دیگر سایت ها را تا حدودی ناامن کنند.

با توجه به این که سایت های ثبت آگهی تنها نمایش دهنده بوده و هیچ گونه مسئولیتی در قبال معاملات انجام شده ندارند، این مسئولین بر عهده شخص خریدار و فروشنده می باشد که قبل انجام معامله هویت طرف مقابل را احراز کرده و پس از اطمینان از صحت جنس اقدام به معامله نماید.

خرید از سایت های ثبت آگهی رایگان

مطمئن ترین روش برای انجام معاملات در بستر سایت های نیازمندی، خرید و فروش حضوری می باشد که پس از ملاقات حضوری با فرد کالا هم از نزدیک رویت شود. این اقدام علاوه بر این که هویت فرد فروشنده را تایید می کند باعث می شود کیفیت کالا مشخص شده و ویژگی های ذکر شده در آگهی با واقعیت آن نیز تطابق داده شود. در این صورت پس از مشاهده فروشنده و کالا و اطمینان از صحت آن، می توان اقدام به خرید نمود.

نکات ایمنی خرید از سایت های آگهی رایگان

این بهترین و مطمئن ترین روش برای معامله می باشد که کمترین احتمال کلاهبرداری در آن وجود دارد. با این حال چند نکته ایمنی جهت معامله کالا در بستر سایت های آگهی که باید به آنها توجه نمود در ادامه ذکر شده است.

۱- قبل از تماس و قرار ملاقات با فرد حتما برای خرید کلا، ابتدا نام، شرکت سازنده و برخی اطلاعات دیگر در خصوص آن را از طریق جستجو در اینترنت بدست آورده و از قیمت حدودی آن نیز مطلع شوید.  

۲- حتما قبل از انجام معامله و پرداخت هزینه، ابتدا شماره تلفن و نشانی طرف معامله را بررسی کرده و از صحت آن اطمینان حاصل کنید. سعی کنید کالایی را انتخاب نمایید که در شهر و محل زندگی شما واقع شده باشد.

۳- در صورتی که قیمت و شرایط ارائه کالا بیش از اندازه عالی باشد ممکن است که مشکلی وجود داشته باشد و لازم است احتیاط کنید.

۴- توجه کنید که ثبت آگهی به همراه تصویر لزوما واقعی نمی باشد. پس به هیچ عنوان نباید پیش از مشاهده کالا و بررسی کیفیت آن وجهی را به حساب فروشنده واریز کنید.

۵- اگر فروشنده کالا اطلاعات شخصی یا اطلاعات بانکی خود را ارائه کرد،‌ دلیل بر اعتماد کردن به ایشان نمی باشد. ممکن است اطلاعات شخص دیگری را اعلام کرده باشد.

۶- پیش از معامله شرایط و ویژگی های آن را بررسی نمایید. به عنوان مثال آیا فروشنده در صورتی نارضایتی شما از محصول آن را پس گرفته و پول شما را باز می گرداند؟ این کار می تواند اطمینان از صحت کالا را افزایش دهد.

۷- در صورت که تصمیم به خرید کالایی گرفتید که مبلغ آن بالاست، برای آن قرارداری تنظیم کنید و کالای مورد نظر را طبق آن قرارداد از فرد خریداری نمایید تا در آینده مشکلی از بابت مالکیت کالا برای شما ایجاد نشود. اگر امکان تنظیم قرارداد وجود ندارد از فروشنده رسید کتبی دریافت کنید. 

۸- بهترین معامله، معامله نقدی است؛ چک و سفته احتمال نقد نشدن دارند. همچنین معامله نقدی با مبالغ بالا نیز بهتر است در مکان های امن انجام شوند. 

۹- هیچ وقت اطلاعات کارت بانکی خود را در اختیار فروشنده یا خریدار که هنوز وی را به طور کامل نمی شناسید قرار ندهید. در صورتی که طرف مقابل بی‌دلیل اطلاعات حساب بانکی شما را می‌پرسد، احتمال دارد که مشکلی در کار وی باشد و باید بیشتر توجه کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)