آپدیت اندروید دیگر برای کاربران جذابیت ندارد!
موبایل

آپدیت اندروید دیگر برای کاربران جذابیت ندارد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در گذشته کاربران اندروید برای دریافت جدیدترین آپدیت های این سیستم عامل اشتیاق فراوانی داشته و لحظه شماری می کردند. اما اکنون علی‌رغم آن که زمان کوتاهی تا عرضه نسخه جدید اندروید و انتشار بروزرسانی این سیستم عامل باقی مانده، کاربران این پلتفرم موبایلی اشتیاق چندانی برای دریافت این آپدیت‌ها از خود نشان نمی دهند. به نظر می رسد که دیگر نسخه های جدید اندروید برای کاربران موبایل جذابیت ندارد.

وارد نیمه دوم سال ۲۰۱۹ شده‌ایم و دیگر باید منتظر انتشار نسخه بعدی اندروید باشیم. با این که میلیونها کاربر از گوشی های اندروید استفاده می کنند، اما دیگر هیجانی میان کاربران این گوشی ها برای دریافت نسخه جدید دیده نمی‌شود. پیش از این و در سالیان گذشته بسیاری از کاربران برای دریافت جدیدترین نسخه های سیستم عامل خود لحظه شماری می کردند؛ چراکه در هر آپدیت تغییرات قابل توجهی در اندروید ایجاد شده و ویژگی‌های جدیدی به آن اضافه می شد. اما در دو یا سه سال اخیر وضعیت تغییر کرده و دیگر اشتیاقی در کاربران جهت دریافت آپدیت‌های سیستم عامل ساخته شده توسط گوگل دیده نمی شود.

برخی فعالان این حوزه اعتقاد دارند که در حال حاضر دیگر استفاده از جدیدترین نسخه اندروید اهمیت چندانی ندارد. زیرا فعلا اندروید به نقطه اوج رسیده است و در چند سال اخیر که نسخه های آخر آن منتشر شده است نوآوری‌های نرم‌افزاری تعبیه شده در آن نیز کاهش پیدا کرده است. تغییرات اخیر ایجاد شده در سیستم عامل برتر دنیا یعنی اندروید، بیشتر از سیستم عامل iOS و یا دیگر پوسته های اندرویدی الهام گرفته می شود. 

نسخه های مختلف اندروید

بر همین اساس دیگر تفاوتی ندارد که از نوقا (Nougat)، اوریو (Oreo) یا پای (Pie) استفاده کنید. چون در صورت استفاده از هر یک از آنها قابلیت ویژه‌ای را از دست نداده‌اید. واقعیت این است که اندروید ۵ (لالی‌پاپ) به بعد به جز موارد معدود، اتفاق خاصی در نسخه‌های جدید رخ نداده است. به طور کلی از نسخه ۵ به بعد تنها تغییرات زیر رخ داده است.

  • اندروید مارشملو (Marshmallow): ویژگی های Doze Mode و ART
  • اندروید نوقا: Vulkan API و نوتیفیکیشن‌های گروهی
  • اندروید اوریو: تصویر در تصویر و پروژه Treble
  • اندروید پای: جسچرها

تنها نکته‌ای که اهمیت دریافت آپدیت های اندروید را مهم می کند اضافه شدن وصله‌های امنیتی جدید می باشد. با افزایش ویروس ها و حملات سایبری دریافت وصله‌های امنیتی اندروید می تواند برای درامان ماندن از این آسیب ها بسیار کلیدی باشد. البته باید توجه داشت که در صورت نصب جدیدترین وصله‌های امنیتی نیز نمی توان به طور ۱۰۰ درصدی امنیت دستگاه را تضمین کرده و از آسیب های سایبری در امان بود. اما با این حال، تنها کاری که از دست کاربر بر می آید دریافت و نصب جدیدترین وصله‌های امنیتی اندروید می باشد.

استقبال از پوسته های شرکتی اندروید

نکته مهم دیگر که یک عامل بی اشتیاق شدن کاربران به دریافت اندروید جدید می باشد، پوسته‌های شرکتی اندروید است که مدت‌هاست از نظر کارآمدی و ویژگی های جدید از اندروید خام جلو زده‌اند. شرکت های تولید گوشی هوشمند نظیر سامسونگ، هوآوی و وان پلاس همه پوسته اختصاصی خود را دارند که از روی اندروید خام ساخته شده اند و اکنون نسخه اصلی اندروید بسیاری از قابلیت ها و ویژگی‌های جدید خود را از پوسته های ساخته شده توسط این شرکتها الهام گرفته است.

کاهش استقبال از نصب جدیدترین آپدیت اندروید

تقسیم صفحه، جسچرها، تم تیره و ده ها قابلیت دیگر زمانی به اندروید خام اضافه شدند که گوشی های سامسونگ، ال جی، هوآوی، وان پلاس، شیائومی و غیره آنها را آزمایش کرده بودند. در واقع وضعیت فعلی طوری است که بیش از نسخه اصلی اندروید باید منتظر پوسته‌های اختصاصی شرکت‌ها باشیم.

آپدیت‌های شرکتی آپدیت‌هایی می باشند که روی تجربه کاربری افراد تاثیر بزرگ‌تری دارد و در نتیجه نظر کاربران نسبت به اندروید را تغییر می دهد. قابلیت‌های مختلف نظیر دوربین، بهینه‌سازی‌ باتری، میانبرهای مختلف و تم صفحات هر یک در پوسته‌های شرکتی متفاوت و جذاب هستند و همین باعث شده زندگی مجازی کاربران در گوشی های هوشمند بهتر و راحت‌تر شود.

در حال حاضر اگرچه اندروید Q به کاربران نوید تغییرات خوب و جذابی را داده است اما با توجه به گذشته شاید بهتر باشد که به جای این نسخه از اندروید منتظر انتشار نسخه بعدی OneUI سامسونگ، EMUI هوآوی، MIUI شیائومی یا رابط‌ کاربری دیگر برندها باشیم. 

منبع: ایتنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)