گران فروشی سرویس‌های FUP توسط اپراتورهای اینترنت ثابت
دنیای وب

گران فروشی سرویس‌های FUP توسط اپراتورهای اینترنت ثابت

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

درحالی که طبق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه سرویس های اینترنت ثابت با نوع مصرف منصفانه (FUP) باید بر اساس هزینه‌ اتصال و حجم مصرف منصفانه محاسبه شود، اپراتورهای اینترنت ثابت در صورت تمام شدن مصرف منصفانه اینترنت مشترکین، برای شارژ مجدد اینترنت آنها یک بار دیگر هزینه اتصال را دریافت می کند؛ در حالی که این کار گران فروشی می باشد.

پس از این که کاربران و مشترکین اینترنت ثابت از حجم و کیفیت اینترنت خود اظهار نارضایتی داشتند، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در نهایت سیاست مصرف منصفانه (FUP) را مصوب کرد و مقرر شد اپراتورهای اینترنت ثابت تا ۱۰ آذر سال ۱۳۹۶ اینترنت را با بسته های غیرحجمی و بر مبنای مصرف منصفانه به مشترکین ارائه نمایند. هم‌چنین این کمسیون مقرر کرد که مقدار مصرف منصفانه میان شرکت‌های ارائه دهنده سرویس های اینترنتی به رقابت گذاشته شود تا در صورتی که یک مشترک از مقدار مصرف عادلانه که برای وی تعیین شده است تجاوز کند، سرعت اینترنت آن مشترک به سرعت پایه یعنی ۱۲۸ کیلوبیت در ثانیه کاهش پیدا کند و برخلاف سرویس های پیشین، اینترنت قطع نشود.

در همین راستا سید محمد امامی، مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به قیمت سرویس های اینترنتی ارائه‌شده توسط اپراتورهای ارائه‌دهنده اینترنت ثابت گفت: «اپراتورهای اینترنت ثابت تابع مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات رادیویی هستند که در آن هزینه‌ای برای اتصال به اینترنت و حجمی تحت عنوان حجم مصرف منصفانه تعیین شده است. درصورتی که حجم مصرف منصفانه مشترک به اتمام برسد، سرعت اینترنت مشترک به حداقل کاهش پیدا می کند و جهت افزایش سرعت اینترنت به سرعت اصلی سرویس باید حجم اضافه‌تر خریداری نماید.»

امامی در مورد خرید سرویسهای اینترنت نیز گفت و ادامه داد: «زمانی‌که مشترکی قصد دارد سرویس اینترنت از اپراتور خریداری نماید، باید هر ماه هزینه‌ای - که تعرفه‌اش به سازمان اعلام شده و تایید نیز شده است - پرداخت نماید. این تعرفه متشکل از دو بخش هزینه اتصال و هزینه حجم می باشد. یک مورد هزینه اتصال است که برای دریافت اتصال به اینترنت این هزینه پرداخت می شود. دیگری حجم مصرف منصفانه می باشد که روی یک اتصال خریداری شده و از هزینه‌اش برای کل ماه پرداخت شده است. با این اوصاف شما یک بار هزینه اتصال را پرداخت می کنید و پس از آن در صورت اتمام حجم تنها باید هزینه مصرف منصفانه را پرداخت نمایید؛ درحالیکه چنین نیست و شرکتهای اینترنتی هزینه هر دو مورد را از مشترکین دریافت می کنند.»

ایشان ضمن اشاره به گران فروشی شرکت های ارائه دهنده اینترنت ثابت در تعرفه سرویس های FUP، اظهار کرد: «اپراتورهای اینترنتی هنگام خرید سرویس هزینه اتصال را از شما دریافت کرده و آن را به FUP‌ اضافه می کنند که نهایتا می شود شارژ یک ماه استفاده شما از اینترنت. در صورتی که حجم اینترنت شما در میان دوره و وسط ماه به پایان برسد و شما بخواهید بسته اینترنت خود را تمدید کنید، مجددا باید هزینه اتصال را هم پرداخت کنید؛ در صورتی که پیش از این یک بار این هزینه را داده‌اید. همچنین تعرفه حجم اضافه اینترنت نیز بستگی به میزان گیگ خریداری شده توسط مشترک دارد که البته هزینه این حجم نیز توسط اپراتورها کف و سقفی دارد.»

این سخنان مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده بیانگیر این است که اپراتورهای اینترنتی در حال حاضر در بخش ارائه سرویس های FUP گران فروشی انجام می دهند و قیمت سرویس های مذکور بیش از تعرفه می باشد. بنابراین انتظار می رود به زودی جلوی این گران فروشی گرفته شده و قیمت اینترنت ثابت نیز اندکی کاهش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)