مسدود شدن حساب کاربران ایرانی گیت‌هاب
برنامه نویسی

مسدود شدن حساب کاربران ایرانی گیت‌هاب

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

گیت هاب یکی از محبوب‌ترین سرویسهای ابری مخصوص توسعه دهندگان می باشد که اکنون اقدام به تحریم کاربران ایرانی نموده است. این سرویس آنلاین از روزهای گذشته مسدود سازی حساب توسعه دهندگان ایرانی را آغاز کرده و به آنها ایمیلی ارسال کرده که نشان می دهد حساب GitHub آنها به دلیل تحریم‌های آمریکا مسدود شده است. مایکروسافت در حالی این اقدام را انجام داده که چند ماه پیش نیز اپل اپلیکیشن های ایرانی را از اپ استور حذف کرد.

گیت هاب محبوب‌ترین سرویس ابری مختص توسعه دهندگان و برنامه نویسان است که در آن امکان ذخیره سازی کدهای برنامه نویسی و پروژه‌های مختلف به صورت خصوص و عمومی (متن باز) وجود دارد. کاربران و توسعه دهندگانی که عضو گیت هاب می شوند با استفاده از حساب کاربری خود می توانند کدهای برنامه نویسی را با سایر کاربران و توسعه دهندگان به اشتراک بگذارند و همچنین با دوستان خود به صورت تیمی روی یک پروژه کار کنند. این سرویس سال گذشته توسط مایکروسافت خریداری شده و اکنون در اختیار این شرکت بزرگ می باشد. در حال حاضر GitHub میلیونها کاربر از سراسر دنیا دارد که بسیاری از آنها ایرانی می باشند. 

اکنون GitHub، این سرویس محبوب با ارسال ایمیلی به برخی کاربران خود از مسدود شدن حساب آنها خبر داده است. این مسدودسازی حساب تنها مربوط به کاربران کشورهای موجود در لیست تحریم های آمریکا یعنی کوبا، کره شمالی، کریمه، سوریه و ایران بوده است و کاربران این کشورها که در گیت هاب عضو بوده اند ایمیلی با متن زیر دریافت کرده اند:

به دلیل محدودیت قانون کنترل تجارت خارجه ایالات متحده، حساب گیت هاب شما مسدود شده است. کاربران حساب‌‌های عادی (غیرسازمانی) تنها برای ارتباطات شخصی خود به سرویس‌های مخازن عمومی گیت‌ هاب دسترسی محدودی خواهند داشت.

پس از اعلام محدودیت اعمال شده برای کاربران، گیت هاب به این کاربران توصیه کرده که برای درک محدودیت های اعمال شده توسط این شرکت و مسدود شدن حساب آنها قانون کنترل تجارت خارجه ایالات متحده آمریکا را مطالعه نمایند.

مسدود شدن حساب گیت هاب

در ابتدا یک توسعه دهنده روس که در کریمه زندگی می کند این محدودیت‌ها مشاهده کرد و پس از آن کاربران دیگر کشورها نیز یک به یک با محدودیت مواجه شدند. این برنامه نویس روس در صفحات شبکه های اجتماعی خود از مسدود شدن دسترسی او به گیت هاب خبر داد و گفت که وب سابت شخصی او نیز از دسترس خارج شده است؛ چراکه وب سایت او نیز از سرویس‌های مایکروسافت استفاده کرده است و این سرویس‌ها نیز جزء موارد جدید تحریمی آمریکا می باشد.

توسعه دهندگان دیگری از کشورهای ذکر شده نیز درگیر این تحریم ها شده اند و هر یک تاسف خود را از این رفتار گیت هاب اعلام کرده اند. در این میان برنامه نویسان ایرانی نیز از GitHub گله کردند که پس از گذشت چند روز مدیرعامل این شرکت نسبت به این نظرات واکنش نشان داد و اعلام کرد:

مشاهده مشکلات ایجاد شده برای مردم به واسطه تحریم‌های تجاری برای من بسیار دردناک است. ما فقط قانون‌های اعمال شده را به اجرا می‌گذاریم و هیچ دلیل دیگری برای این موضوع وجود ندارد، اما بدون شک این قوانین زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گیت هاب مانند هر شرکت دیگری در آمریکا، شامل قوانین تجارت خارجی می‌شود و مجبور به اجرای قوانین موجود است.

با توجه به این که بخشی از میلیونها کاربر گیت هاب مربوط به ایران و کشورهای تحت تحریم می باشند، قطعا توسعه دهندگان بسیاری با این اقدام دچار مشکل شده اند. برخی از این برنامه نویسان قصد استفاده از سرویس های مشابه گیت هاب یعنی گیت لب را دارند؛ اما به نظر می رسد استفاده از این سرویس جایگزین و انتقال داده ها و پروژه‌های ثبت شده در گیت هاب به دیگر سرویسها کاربر چندان آسانی نباشد.

منبع: شهر سخت افزار

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

rahmat

دیگه خیلی مسخره شده همه چیز رو دارن تحریم می کنن

۲ هفته پیش