گوشی‌های مجهز به 5G تا سال ۲۰۲۳ فراگیر خواهند شد
موبایل

گوشی‌های مجهز به 5G تا سال ۲۰۲۳ فراگیر خواهند شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

فناوری 5G به تازگی معرفی شده است و هنوز بسیاری از گوشی های هوشمند از آن پشتیبانی نمی کنند. اما طبق بررسی های انجام شده، پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۲۳ میلادی اینترنت 5G در دنیا فراگیر شده و گوشی های هوشمند دارای قابلیت 5G از گوشی های دارای 4G بیشتر خواهد شد. این درحالیست که هم‌اکنون هیچ یک از شرکتهای تولید کننده گوشی هوشمند در محصولات خود از فناوری 5G پشتیبانی نمی کنند.

در حالی حاضر اینترنت 5G یکی از فناوری‌های مهم و در حال توسعه در دنیا می باشد که کشور‌های بسیاری نظیر آمریکا، انگلستان، روسیه، ژاپن و چین تمام تلاش خود را جهت راه اندازی این تکنولوژی صرف کرده و به دنبال برقرار شدن اینترنت پرسرعت 5G در کشور خود می باشند. در ماه های اخیر نیز خبرهایی منتشر شده که بیانگر همکاری شرکتهای بزرگ تکنولوژی همچون هواوی با کشور‌های مختلف دنیا جهت راه اندازی فناوری 5G می باشد و به نظر می رسد این همکاری ها به زودی و در سال های آینده به نتیجه رسیده و فناوری جدید 5G در دنیا فراگیر شود. 

شبکه های سیار و به تبع آن اینترنت همراه نسل های مختلفی را پشت سر گذاشته که آخرین نسل آن که اکنون در حال استفاده می باشد نسل چهارم شبکه های سیار است. اینترنت 4G اکنون در بسیاری از کشورها ارائه می شود که در ایران نیز توسط اپراتورهای تلفن همراه در نقاط مختلفی از کشور ارائه می شود. اما پس از 4G نسل جدید اینترنت 5G در راه است که در حقیقت نسل پنجم شبکه های سیار می باشد که اکنون مهاجرت به آن آغاز شده است و این تغییر نسل از 4G به 5G کمی زمان‌بر خواهد بود.

اینترنت 5G به زودی در دنیا فراگیر خواهد شد

اما طبق بررسی های انجام شده در این خصوص، پیش بینی شده است که تا سال ۲۰۲۳ میلادی نسل پنجم اینترنت همراه در دنیا همه گیر شده و تولید گوشی های هوشمند دارای قابلیت 5G از مدل‌های دارای 4G پیشی بگیرد. این درحالیست که هم اکنون مدل‌های گوشی که به فناوری 5G مجهز باشند بسیار انگشت‌شمار می باشد و تولید آن‌ها نیز در حد محدودی است؛ اما گفته شده این روند در آینده رشد خواهد داشت و تا ۴ سال دیگر به کلی بازار گوشی های هوشمند را تغییر خواهد داد.

اینترنت پرسرعت 5G

این پیش بینی طبق بررسی های موسسه تحقیقاتی Canalys انجام شده است و این موسسه در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده که تولید گوشی های 5G تا سال ۲۰۲۳ میلادی رشدی بی سابقه داشته و تعداد گوشی های تولید شده به بیش از ۱.۹ میلیارد خواهد رسید که سهم گوشی های دارای 5G تا آن زمان حدود ۵۱.۴ درصد کل گوشی های دنیا می باشد. با این وجود دیگر شبکه های سیار به طور رسمی وارد نسل پنجم شده و تعداد مدل‌های 5G از 4G پیشی خواهند گرفت.

چین؛ بزرگترین تولیدکننده گوشی های 5G

در این گزارش پیش‌بینی شده در سال ۲۰۲۳ تولید گوشی های موبایل دارای تکنولوژی ۵G به بیشترین حد خود برسد و تعداد آن برابر ۸۰۰ میلیون گوشی در سال باشد. در این میان سهم چین از بازار گوشی های 5G برابر ۳۴ درصد و سهم آمریکا نیز برابر ۱۸.۸ درصد خواهدبود. همچنین کره‌جنوبی با شرکت سامسونگ خود دیگر رقیب آمریکا و چین خواهد بود و پس از آن شرکتهای اروپایی سهم کوچکی از بازار 5G را خواهند داشت.

معاون بخش موبایل موسسه Canalys در مورد وضعیت کشور چین و فعالیت آن در توسعه 5G توضیح داد: «در کنفرانس جهانی موبایل که در شانگهای برگزار شده بود، موضوع اصلی بحث فناوری 5G بود که چین نسبت به دیگر کشورها برای آن اهمیت قائل بوده و آن را به طور جدی در دست اجرا دارد. دولت، اپراتور‌ها و تامین کنندگان قطعات، هر یک نقشی مهم در عرضه اینترنت پرسرعت نسل جدید دارند که چین هر سه مورد را در اختیار داشته و به کمک شرکت‌های مخابراتی و تولیدکننده گوشی های موبایل در آینده حضور پررنگی در بازار 5G خواهند داشت.»

محققان موسسه Canalys اعتقاد دارد که در سال ۲۰۲۳ نیز همچون حالا، چین بزرگترین تولید کننده گوشی های هوشمند دنیا خواهد بود. چین از سال ۲۰۱۱ میلادی به بعد آمریکا را پشت سر گذاشته و به عنوان اولین تولید کننده تلفن همراه در دنیا به حساب می آید و طبق پیش بینی ها این رتبه را تا سال های آینده نیز در اختیار خود خواهد داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به این مطلب امتیاز دهید (امتیاز ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای)

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)