خرید و فروش بیت کوین در هیچ صرافی انجام نمی‌شود
شبکه و امنیت

خرید و فروش بیت کوین در هیچ صرافی انجام نمی‌شود

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

مدتی است که خرید و فروش رمزارزهای دیجیتال در دنیا و در ایران رونق گرفته و بسیاری از افراد به دنبال محلی برای معاملات بیت کوین می باشند. به همین دلیل اخیرا ادعایی در مورد خرید و فروش بیت کوین در برخی صرافی ها مطرح شده است که سخنگوی کانون صرافان ایرانیان در پاسخ به آن گفت: «هیچ صرافی وجود ندارد که خرید و فروش بیت‌کوین انجام دهد، و در صورتی که این کار را انجام دهم هم به صورت رسمی نمی باشد. قطعا در صورت برخورد با این موارد آنها را نهادهای مسئول معرفی خواهیم کرد.»

مشهورترین ارز دیجیتال بیت کوین است که البته قیمت آن از ابتدا نوسانات جدی داشته است و علاوه بر رشدهای چند ده درصدی، افت های شدیدی را نیز تجربه کرده است. رشد ناگهانی قیمت آن و پس از آن روند نزولی بیت آن باعث شده فضای مناسبی جهت کسب ثروت ناگهانی برای افراد بوجود آید. فضایی که در عین حال ممکن است آنها را یک شبه بدبخت کند!

در حال حاضر افراد بسیاری هستند که به دنبال خرید و فروش بیت کوین و یا سرمایه گذاری در آن می باشند تا از این طریق بتوانند برای خود درآمدزای داشته باشند. این رونق بازار بیت کوین در حالی است که طبق قانون، خرید و فروش بیت‌کوین در کشور ممنوع می باشد. البته موضوع جدی تر از خرید و فروش بیت‌کوین، ماینرها (استخراج‌کننده‌ها) می باشند که با استفاده از برق کم تعرفه سود هنگفتی به جیب صاحبان خود میریزند.

در حالی که معامله ارزهای دیجیتال همچون بیت‌کوین در ایران ممنوع می باشد، تاکنون خبری از برخورد با فعالان این حوزه اعلام نشده است؛ چرا که شنیده‌ها حاکی از فعالیت برخی صرافی‌ها در حوزه خرید و فروش بیت‌کوین می باشد و این درحالی است که بانک مرکزی صریحا ممنوعیت خرید و فروش بیت‌کوین و هر نوع ارز دیجیتالی را اعلام کرده است.

صرافی‌ها معامله بیت کوین انجام نمی دهند

کامران سلطانی‌زاده، سخنگوی کانون صرافان ایرانیان با تاکید بر این که قانون خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت رسمی قابل تایید نمی باشد، گفت: «تا زمانی که قانون اجازه خرید و فروش بیت کوین را ندهد، ما اقدام به چنین کاری نخواهیم کرد. اما در عین حال شاهد این تبلیغات گسترده‌ در شبکه‌های اجتماعی جهت خرید و فروش ارز دیجیتال هستیم که البته صراف هم نیستند و کسی با آن‌ها برخورد نمی کند.»

خرید و فروش ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده

وی ضمن تاکید بر رعایت قانون جهت فعالیت های تجاری، گفت: «در این موارد لازم است که زیرساخت های قانونی ایجاد شود و فعالیت‌های مربوط به رمزارزهای دیجیتال به فضای غیررسمی هدایت نشود. در حال حاضر ما هیچ صرافی را نمی‌شناسیم که اقدام به معاملات بیت کوین نمایند، چراکه هر کس هم که انجام می دهد به صورت رسمی نیست. اما در صورتی که صرافی های متخلف و فعال در این حوزه را شناسایی کنید قطعا آنها را به نهادهای مسئول معرفی خواهیم کرد.»

ممنوعیت خرید و فروش بیت کوین در کشور

چند سالی می شود که استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیا رونق یافته و در ایران نیز از سال گذشته فعالیت در این حوزه رواج یافت؛ درست از زمانی که بانک مرکزی این موضوع را در دستورکار خود قرار داد و آیین‌نامه ابتدایی فعالیت‌ بین‌کوین را منتشر نمود. اما مشکل اینجاست که پس از آن هیچ‌گونه اقدامی در این خصوص انجام نشده و به نوعی موضوع از جانب مسئولین رها شده است.

تنها واکنش بانک مرکزی نسبت به رواج استفاده از ارزهای دیجیتال و ماینرهای آن در هفته های گذشته غیرقانونی دانستن خرید و فروش بیت کوین بود و این بانک اعلام کرد که هیچگونه مجوزی از سوی بانک مرکزی به هیچ نهادی جهت فعالیت در حوزه رمزارزها ارائه نشده است. 

 با تمام این اوصاف همچنان هیچگونه مقابله‌ای با فعالیتهای حوزه ارز دیجیتال صورت نمی گیرد و اگرچه خرید و فروش رمزارزها قانونی نیست، اما با توجه عدم مقابله با آن، به نظر می رسد چندان هم غیرقانونی نیست و به نوعی غیرقانونی بودن آن صرفا ظاهری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

youn

خود صرافی ها زدن تو خط دلالی و خرید فروش بعد طرف میگه هیچ صرافی خرید و فروش انجام نمیده

۳ ماه پیش