شرکت مخابرات: اینترنت رایگان VDSL تا ۱۰ روز دیگر ارائه خواهد شد
دنیای وب

شرکت مخابرات: اینترنت رایگان VDSL تا ۱۰ روز دیگر ارائه خواهد شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

دو روز پیش بود که وزیر ارتباطات از ارائه اینترنت VDSL توسط شرکت مخابرات خبر داد و امروز مدیرعامل شرکت مخابرات ایران اعلام کرده: جهت ارائه سرویسهای با کیفیت بهتر به مشترکین اینترنت مخابرات، سرویس جدید "سُرینو" با تکنولوژی VDSL و حداقل سرعت ۴۰ مگابیت بر ثانیه در تا ده روز دیگر به صورت رایگان در اختیار حدود دو میلیون مشترک فعال اینترنت قرار خواهد گرفت.

سید مجید صدری، مدیرعامل شرکت مخابرات ضمن تاکید بر اهمیت رضایت مشتری و ارائه سرویس‌های باکیفیت به مشترکین، خاطر نشان کرد: «با استفاده از طرح جدید سُرینو که از تکنولوژی جدید VDSL در آن استفاده شده است و با آغاز نمایشگاه الکامپ از آن رونمایی شد، بالغ بر دو میلیون مشترک فعال مخابرات، امکان استفاده رایگان از این طرح را خواهند داشت.»

وی ضمن برشمردن ویژگی های این طرح جدید افزود: «در این طرح امکان مهاجرت به نسل جدید اینترنت و بهره مندی از تکنولوژی برتر برای دو میلیون کاربر شرکت مخابرات وجود دارد و این کاربران پس از مهاجرت می توانند از سرعت حداقلی ۴۰ مگابیت بر ثانیه با استفاده از تکنولوژی VDSL و تانوما (فیبرنوری شرکت مخابرات) استفاده نمایند.»

صدری اگرچه سخن از ارائه اینترنت رایگان به مشترکان به میان آورد اما این سخن وی دارای ابهام می باشد. چراکه عملا امکان ارائه اینترنت پرسرعت ۴۰ مگابیتی به دو میلیون مشترک وجود ندارد و به نظر می رسد منظور مدیرعامل مخابرات از بیان این سخن، رایگان بودن ثبت نام در این سرویس و مهاجرت به VDSL می باشد. یعنی این که مشترکان می توانند به صورت رایگان از ADSL به VDSL مهاجرت کنند و پس از آن برای خریداری سرویس هزینه لازم را پرداخت نمایند. به هر حال هنوز چیزی مشخص نیست و باید دید که در روز مقرر مخابرات چه خدمتی به مشترکان ارائه خواهد داد. 

لازم به ذکر است که موضوع جایگزین شدن VDSL با ADSL چند هفته پیش توسط وزیر ارتباطات مطرح شد و روز پنجشنبه هم زمان با آغاز نمایشگاه بین المللی الکامپ ۹۸، آذری جهرمی از ارائه سرویس های جدید VDSL با سرعت بالا به کاربران خبر داد. وزیر ارتباطات در اظهارات خود گفت: «شرکت مخابرات ایران حدود ۴ میلیون مشترک ADSL دارد و تصمیم دارد اینترنت VDSL را تحت عنوان سرویس سورینو به دو میلیون مشترک ارائه دهد که سرعت قابل ارائه برای این اینترنت ۴۰ مگابیت بر ثانیه می باشد. با توجه به این که در تکنولوژی ADSL از مرکز مخابرات تا خانه از کابل مسی استفاده می شود، سرویس ارائه شده از این طریق افت سرعت شدیدی پیدا می کند و در نهایت تنها ۱۶ درصد مشترکان قابلیت استفاده از سرعت بالای ۸ مگابیت را دارند. اما در سرویس جدید اتصال از مرکز تا کابینه مخابرات، با استفاده از فیبر نوری و بقیه مسیر تا محل سکونت با استفاده از سیم مسی برقرار می شود.»

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)