نکاتی جهت حفظ امنیت گوشی های هوشمند
موبایل

نکاتی جهت حفظ امنیت گوشی های هوشمند

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با پیشرفت تکنولوژی و استفاده گسترش مردم از گوشی‌های هوشمند، حجم بیشتری از اطلاعات شخصی و خصوصی در گوشی های موبایل ذخیره می شود که این موضوع باعث شده مجرمین سایبری و هکرها تلاش کنند تا اطلاعات شخصی کاربران را هنگام فعالیت آنها در اینترنت به سرقت ببرند. برای جلوگیری از این مشکل نکاتی امنیتی وجود دارد که با رعایت آنها می توان از سرقت اطلاعات گوشی هوشمند جلوگیری کرده و امنیت آن را حفظ نمود. 

۱. برای گوشی رمز عبور قرار دهید
استفاده از رمز عبور ساده‌ترین روش جهت حفظ امنیت گوشی می باشد که این قابلیت در تمام گوشی ها وجود دارد. به علاوه این که قابلیت پاک‌سازی اطلاعات از راه دور که با عنوان Remote Wipe شناخته می‌شود نیز می تواند مفید واقع شود و در صورت نیاز اقدام به حذف اطلاعات گوشی از راه دور نمایید.

۲. هنگام دانلود مراقب باشید
برخی کاربران تصور می‌کنند که ویروس و بدافزار در تنها در رایانه وجود دارد در حالی که اینطور نیست و گوشی های هوشمند نیز درگیر ویروس و بدافزار می شوند. در حال حاضر که تعداد کاربران گوشی های هوشمند افزایش یافته اهمیت گوشی نیز بیشتر شده و به همین دلیل آسیب‌پذیری های بوجود آمده در آن نیز بیشتر شده است. بنابراین هنگام دانلود کردن فایل با استفاده از گوشی دقت کنید که مورد هجوم ویروس‌ها  قرار نگیرید.

۳. تنها نرم‌افزار بانک خودتان را نصب کنید
در حوزه امور بانکی اپلیکیشن های مختلفی وجود دارد که شما نباید از آنها استفاده نمایید. فقط نرم‌افزار ارائه شده توسط بانک خودتان را نصب کرده و از آن استفاده نمایید و دیگر برنامه های مشابه را که ادعای بانکداری الکترونیک دارند را نصب ننمایید.

۴. از وای فای عمومی استفاده نکنید
شبکه های اینترنت وای فای عمومی که در مکان های عمومی نظیر هتل، کافی شاپ و ... وجود دارد خطر سرقت اطلاعات را افزایش می دهند. بنابراین با استفاده از چنین اینترنت هایی عملیات های بانکی را انجام ندهید. وای فای های عمومی دارای فضایی نامناسب جهت انتقال اطلاعات بانکی کاربران می باشد.

۵. سطح دسترسی اپلیکیشن‌ها را بررسی کنید
سیستم‌عامل‌های موبایلی این قابلیت را دارند که پیش از نصب برنامه سطح دسترسی آن برنامه را به شما اطلاع می دهند. شما باید از این فرصت استفاده کرده و سطوح دسترسی برنامه را پیش از نصب بررسی نمایید. در صورتی که دسترسی های اضافی و غیرمجازی در برنامه وجود داشته باشد باید از نصب آن خودداری نمایید. چرا که ممکن است به قیمت از دست دادن اطلاعات بانکی و موجودی حساب شما تمام شود.

۶. عدم نوشتن اطلاعات بانکی در یادداشت گوشی
ذخیره سازی اطلاعات بانکی در برنامه یادداشت گوشی به هیچ عنوان صحیح نیست و فرصت سرقت آن را ایجاد می کند. تلاش کنید رمزها را در ذهن خود نگه دارید و به هیچ عنوان آن را در گوشی خود ننویسید.

۷. پیش از فروش گوشی، اطلاعات آن را پاک‌سازی کنید
در صورتی که می خواهید گوشی خود را فروخته و یا به کسی امانت دهید، لازم است ابتدا هرگونه اطلاعات شخصی و خصوصی نظیر اطلاعات بانکی را از گوشی خود پاک‌سازی نمایید.

۸. از نرم افزارهای آنتی‌ویروس استفاده کنید
نصب و استفاده از یک آنتی ویروس معتبر و کارآمد برای هر گوشی هوشمندی ضروری است و می تواند امنیت گوشی و اطلاعات آن را به شدت افزایش داده و آن را در برابر بدافزارها محافظت نماید.

۹ مراقب لینک‌های خطرناک باشید
هنگام استفاده از اینترنت با گوشی موبایل با لینک های مختلفی مواجه می شود که برخی از آنها ناشناس هستند. به هیچ عنوان نباید روی لینک های ناشناس کلیک کنید زیرا ممکن است سرقت اطلاعات شما را به دنبال داشته باشد. 

منبع: پلیس فتا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)