بالاخره ویندوز ۱۰ توانست ویندوز ۷ را شکست دهد!
نرم افزار و سیستم عامل

بالاخره ویندوز ۱۰ توانست ویندوز ۷ را شکست دهد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

سال ۲۰۱۸ برای غول نرم افزاری مایکروسافت سالی مهم بود زیرا در این سال ویندوز محبوب مایکروسافت یعنی ویندزو ۱۰ که با تمرکز بالای این شرکت تولید شده بود بالاخره توانست در بین کاربران نیز محبوبیت پیدا کند و گوی سبقت را از نسخه ۷ ویندوز برباید. چیزی که این شرکت سال ها آرزوی آن را داشت و برای دستیابی به آن تلاش فراوانی انجام داده بود. 

همانطور که می دانید شرکت نرم افزاری مایکروسافت مالک سیستم عامل های ویندوز می باشد و نسخه های مختلفی از آن را ارائه داده است که یکی از محبوب ترین آنها ویندوز ۷ می باشد که در زمان انتشار آن به نقل برخی کارشناسان انقلابی در نسخه های ویندوز مایکروسافت ایجاد کرد. همین امر باعث شد کاربران رغبت پیدا کنند که آن را نصب کرده و جایگزین ویندوزهای قبلی خود نماییند. در نتیجه ویندوز ۷ به سرعت در بین کاربران محبوبیت پیدا کرد و تا سال های سال به عنوان محبوب ترین ویندوز مایکروسافت به شمار می آمد. به طوری که تا قبل از انتشار نسخه ۱۰ ویندوز آمار بالای ۵۰ درصدی کاربران را به خود اختصاص داده بود و باعث شد ویندوز ۷ محبوب ترین ویندوز در تاریخ جهان تا آن سال باشد.

اما پس از انتشار ویندوز ۱۰ که البته با تمرکز و تبلیغات فوق العاده شرکت سازنده همراه بود تعداد کمی از کاربران نسبت به ویندوز ۱۰ رغبت نشان دادند و حاضر شدند ویندوز سون را رها کرده و به سوی ویندوز تن بروند. با توجه به این که وایکروسافت تمرکز خود را روی ویندوز ۱۰ گذاشته بود این نتیجه برای او قابل قبول نبود و باز هم تلاش های خود را قطع نکرد تا بتواند سهم بیشتری از کاربران را درگیر ویندوز ۱۰ نمایند. برای دستیابی به این مهم علاوه بر تبلیغات فراوان، بروزرسانی های مداوم و رایگان در ویندوز ۱۰ ارائه می نمود و امکانات جدید و جذابی را نیز برای کاربران در این ویندوز تعبیه می کرد. همچنین برای سوق دادن کاربران به ویندوز ده آپدیت های ویندوز ۷ را قطع کرده و یا برای آن هزینه قرار می داد.

افزایش محبوبیت ویندوز ۱۰

طی تلاش های مایکروسافت هر ساله کاربران بیشتری حاضر می شدند از نسخه ۷ به نسخه ۱۰ مهاجرت کنند و همین باعث می شد سهم ویندوز ۷ کاهش یافته و سهم ویندوز ۱۰ افزایش یابد. در نهایت در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی ویندوز ۱۰ توانست سهم بالاتری نسبت به ویندوز ۷ از کاربران ویندوز دریافت کند. در این تاریخ ویندوز ۱۰ حدود ۳۹ درصد کاربران سیستم عامل ویندوز را داشته در حالی که ویندوز ۷ حدود ۳۶ درصد را در دست داشته است. با توجه به این که ویندوز ۱۰ پس از چند سال توانست رکورد ویندوز ۷ را بشکند به نظر می رسد این روند ادامه پیدا کند و پس از آن ویندوز ۱۰ به محبوب ترین ویندوز جهان بدل شود.

در زمان انتشار ویندوز ۱۰ مایکروسافت قصد داشت طی سه سال تعداد نصب های آن را به یک میلیارد برساند اما پس از آن مشخص شد این موضوع به همین سادگی ها هم نیست و عواملی در سر این راه وجود دارند. یکی از این عوامل ویندوز ۷ بود که مایکروسافت برای دستیابی به هدف خود حاضر شد محصول قدیمی خود را از سر راه بردارد. البته ویندوز ۷ تنها قربانی رشد ویندوز ۱۰ نبوده است. ویندوز ۸ و ویندوز ۹ (که هرگز منتشر نشد) نیز قربانی رشد ویندوز ۱۰ می باشند. هم اکنون حدود ۷۰۰ میلیون دستگاه از ویندوز ۱۰ استفاده می کنند که علاوه بر کامپیوتر و گوشی هوشمند، کنسول های بازی نیز جزء آنها به حساب می آیند. با توجه به این شرایط به نظر می رسد در سال های آینده مایکروسافت بتواند به هدف یک میلیارد نصب خود رسیده و رکورد تاریخ ویندوز را بشکند.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)