خطرات نرم افزارهای ساخت شماره مجازی
موبایل

خطرات نرم افزارهای ساخت شماره مجازی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با توجه به افزایش استفاده کاربران پیام رسان ها از اپلیکیشن های ساخت شماره مجازی، مرکز ماهر در خصوص استفاده نامناسب و بدون آگاهی کاربران از این نرم افزارهای شماره مجازی جهت ثبت‌نام و ساخت اکانت در شبکه های اجتماعی هشدار داد. یکی از تهدیدهای استفاده از شماره مجازی در شبکه های اجتماعی، نقض حریم خصوصی و از دست رفتن اطلاعات کاربر می باشد.

امروزه یکی از استفاده های اصلی اپلیکیشن های ساخت شماره مجازی برای کاربران ساخت حساب کاربری در شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها می باشد که در همین خصوص مرکز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای) ضمن هشدار به کاربران این برنامه ها، از آنها خواست تا جهت حفظ حریم خصوصی خود در فضای مجازی و پیام رسان ها، پیش از بکارگیری برنامه های ساخت شماره مجازی نسبت به روش کار آنها اطلاع کافی داشته باشند.

برنامه های ساخت شماره مجازی چه کاربردی دارند؟

جهت ساخت حساب کاربری در بسیاری از برنامه های موبایلی آنلاین از جمله پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی فرد باید شماره موبایل خود را به عنوان شناسه کاربری ارائه دهد تا ضمن ساخت حساب، هویت فرد نیز برای برنامه احراز شود. در حالت عادی که فرد شماره موبایل خود را وارد می کند، این شماره جهت پیدا کردن دوستان و آشنایان مورد استفاده قرار می گیرد و مخاطبین موجود در دفتر تلفن فرد، به طور خودکار به لیست کاربران وی در آن شبکه اجتماعی اضافه می شوند. در این صورت اگرچه شماره فرد به دیگر کاربران نمایش داده نمی شود اما کاربرانی که شماره آنها در لیست مخاطبین فرد وجود داشته باشد، قادر به مشاهده شماره تلفن وی خواهند بود. 

به همین علت و برخی علل دیگر (عدم تمایل به اطلاع یافتن دیگران از فعالیت وی در شبکه اجتماعی، استفاده از شبکه جهت امور شغلی و غیرشخصی و ...) عده ای از کاربران تمایل ندارند که شماره شخصی خود را در برنامه ثبت کنند و ترجیه می دهند از شماره مجازی و غیرواقعی جهت ثبت نام در پیام رسان یا شبکه اجتماعی استفاده نمایند تا از این طریق بتوانند جلوی انتشار شماره اصلی خود را بگیرند.

برای این موضوع دو راهکار وجود دارد که یکی اپلیکیشن موبایل و دیگری وب سایت می باشد. سرویس ساخت شماره مجازی به وسیله برنامه های موبایلی و وب سایت های مختلفی ارائه می شود که حتی برخی از آنها رایگان نیز می باشند. SmartCell ،Talk۲ و ESIAtalk سه مورد از برنامه های ساخت شماره مجازی رایگان می باشند. برنامه‌های مذکور جهت فعالیت، تعداد زیادی شماره موبایل در اختیار دارند و آنها را به صورت اشتراکی در اختیار کاربران قرار می دهند. معمولا دریافت تماس و پیام در این برنامه ها رایگان است و به همین دلیل این قابلیت برنامه ها باعث شده برخی افراد از آن جهت ایجاد حساب کاربری در شبکه های اجتماعی استفاده نمایند.

شماره مجازی

گرچه برنامه‌های ساخت شماره مجازی به نظر بسیار مفید می آیند و کاربران بسیاری نیز از آنها استفاده می کنند اما در عین حال می توان مشکلات فراوانی را برای کاربران به دنبال داشته باشد. استفاده از این برنامه ها جهت ساخت حساب کاربری شبکه های اجتماعی و پیام رسان ها زمینه سرقت اطلاعات و نقض حریم خصوصی کاربران را ایجاد می کند. به همین دلیل مرکز ماهر ضمن هشدار به کاربران این برنامه ها، از آنها خواست تا با استفاده از شماره مجازی اشتراکی اطلاعات خود را در معرض سرقت قرار ندهند.

خطرات شماره های مجازی در ساخت اکانت

این نوع برنامه ها نه تنها باعث حفظ حریم خصوصی کاربر نمی شود بلکه آن را نقض نیز می کند. زیرا با استفاده از این برنامه ها هزاران نفر دیگر اجازه دسترسی به حساب شما را پیدا خواهند کرد. چرا؟ به این دلیل که برنامه های ساخت شماره تعداد محدودی شماره موبایل (اگرچه زیاد) در اختیار دارند و تعداد این شماره ها قطعا از تعداد کاربران آنها کمتر است. به همین دلیل این شماره ها به صورت موقت و کوتاه مدت در اختیار کاربران قرار می گیرند و پس از مدتی دسترسی کاربر به آن شماره قطع شده و شماره در اختیار کاربر دیگری قرار خواهد گرفت.

دیگر کاربران که از شماره مجازی استفاده می کنند نیز اهدافی چون شما دارند و احتمالا پس از دریافت شماره اقدام به ثبت نام در شبکه های اجتماعی می کنند. در این صورت چون شما پیشتر در آن شبکه اجتماعی ثبت نام کرده اید، با ارسال یک کد فعالسازی به شماره مجازی، اجازه ورود فرد به حساب ساخته شده داده می شود؛ حسابی که شما آن را ساخته اید و اطلاعات خصوصی شما در آن وجود دارد. 

گرچه برخی پیام رسانها نظیر تلگرام سازوکاری جهت مقابله با شماره های تکراری دارند و شماره هایی که به طور مکرر و به وسیله دستگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند را شناسایی کرده و آنها را مسدود می کند، اما استفاده شما از شماره مجازی به این معنی است که تا آن زمان شماره مجازی مذکور مسدود نشده بود و احتمال دارد که چند نفر دیگر نیز بتوانند از آن شماره استفاده کنند. پس در نظر داشته باشید که اکانتهای ساخته شده با شماره مجازی به نوعی عمومی و اشتراکی به حساب می آیند.

منبع: خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)