سرقت اطلاعات بانکی کاربران با اپلیکیشن تقویم گوگل
شبکه و امنیت

سرقت اطلاعات بانکی کاربران با اپلیکیشن تقویم گوگل

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

یکی از تلاش های هکرها در سرقت اطلاعات بانکی کاربران می باشد و سالانه افراد بسیاری درگیر این مشکل شده و حساب بانکی آنها سرقت می شود. اکنون کارشناسان امنیت سایبری اعلام کرده اند که سرقت اطلاعات بانکی این بار به وسیله اپلیکیشن تقویم گوگل (Google Calendar) رخ داده است. اپلیکیشنی که روی میلیونها گوشی اندروید نصب می باشد.

در سال‌های اخیر آمار هک و سرقت اطلاعات افزایش یافته و این موضوع به طریق روشهای مختلف انجام می شود که یکی از آنها اپلیکیشن های موبایلی می باشد. بنابراین متخصصان و کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری تلاش دارند تا آسیب پذیری های موجود در برنامه های موبایلی را کشف کرده و به کاربران اطلاع دهند. این بار اما پای یک اپلیکیشن معروف و بزرگ در میان است. اپلیکیشنی که توسط غول تکنولوژی گوگل ساخته شده است.

یکی از اقدامات رایج که توسط هکرها و مجرمین سایبری انجام می شود سرقت اطلاعات بانکی می باشد. این کار که جهت تخلیه حساب و بدست آوردن پول انجام می شود قربانیان زیادی در سراسر دنیا دارد و حتی با وجود هشدارهای کارشناسان امنیتی باز هم شاهد آمار بالای این موضوع هستیم. به نظر می رسد یکی از دلایل این آمار بالا استفاده از روشهای مختلف و بعضا جدید از جانب هکرها می باشد. چرا که این بار اپلیکیشن تقویم اختصاصی گوگل قربانی این حملات می باشد.

کارشناسان امنیتی فعال در حوزه سایبری پس از بررسی متوجه شدند که هکرها به وسیله اپلیکیشن تقویم گوگل (Google Calendar) اقدام به سرقت اطلاعات بانکی کاربران کرده اند. به همین دلیل این کارشناسان به کاربران گوشی‌های هوشمندی هشدار داده‌اند که پیش از نصب اپلیکیشن های مختلف از اعتبار و امنیت آن مطمئن شوند. همچنین هنگام استفاده از اینترنت نیز مراقب حمله هکرها و سرقت اطلاعات شخصی شان توسط مجرمان سایبری باشند. 

طبق بررسی های کارشناسان این حوزه مشخص شده مجرمان سایبری توانسته اند از آسیب پذیری موجود در اپلیکیشن Google Calendar استفاده کرده و پس از نفوذ به گوشی کاربران، اطلاعات خصوصی آنها نظیر اطلاعات حساب بانکی، کارت اعتباری، شماره ملی و دیگر اطلاعات خصوصی را سرقت نمایند. با توجه به این که این نفوذ از طریق تقویم گوگل رخ داده طبعا مسئولیت خسارات وارده نیز بر عهده گوگل می باشد.

اپلیکیشن Google Calendar، تقویم اختصاصی گوگل از جمله برنامه های موبایلی معروف می باشد که در بسیاری از گوشی های اندروید وجود دارد. این اپلیکیشن جزء برنامه های تولید شده توسط شرکت مادر گوگل، آلفابت می باشد که علاوه بر اندروید نسخه iOS نیز دارد. با توجه به آمار بالای کاربران این برنامه احتمال دارد حجم اطلاعات سرقت شده بسیار بالا باشد؛ اما هنوز توضیحی در مورد این موضوع ارائه نشده است.

کارشناسان امنیتی از کاربران خواسته اند تا پیش از نصب اپلیکیشن ها از اعتبار و امنیت آن مطمئن شده و سپس اقدام به نصب برنامه نمایند تا از سرقت اطلاعت و نفوذ هکرها جلوگیری بعمل آید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)