آیا قطع اینترنت ایران توسط آمریکا امکان‌پذیر است؟
شبکه و امنیت

آیا قطع اینترنت ایران توسط آمریکا امکان‌پذیر است؟

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

چند وقتی می شود که بحث «تحریم اینترنت ایران» بر سر زبانها افتاده و نظرات مختلفی در این خصوص ارائه می شود. برخی کارشناسان نظیر در خصوص قطع اینترنت ایران توسط آمریکا گفته اند که در صورت عملی شدن این موضوع و قطع شدن اینترنت ایران قطعا اختلالات زیادی برای سایت‌ها و اپلیکیشن‌های سراسر جهان بوجود خواهد آمد. حال جدای از این نظر می خواهیم بدانیم که آیا امکان قطع اینترنت ایران و به نوعی تحریم اینترنت کشور توسط آمریکا وجود دارد؟ در ادامه پاسخ این سوال ذکر شده است.

تحریم اینترنت! عبارتی که به تازگی وارد رسانه ها شده و نظرات مختلی در مورد آن ذکر می شود. تا پیش از این تحریم در مورد کالاها یا افراد بود اما به تازگی گمانه زنی هایی در خصوص قرار گرفتن اینترنت در لیست تحریم های ایران نیز مطرح شده است. البته موضوع تحریم اینترنت تنها در حد حدس و گمان است و این حدس از جانب عناصر داخلی و جهت پیش بینی مشکلات احتمالی بیان شده است.

بحث قطع اینترنت ایران توسط آمریکا را سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل مطرح کرد. بحثی که نگرانی بسیاری از افراد را به دنبال داشت و در پی آن برخی بروز این رخداد را غیرقابل انجام دانستند. در این میان برخی صاحبنظران حوزه فناوری اطلاعات گفتند که در صورت بروز این مشکل و قطع شدن اینترنت کشور می توان راه های مقابله برای این اقدام را تدارک دید که ایجاد شبکه ملی اطلاعات یکی از آنهاست.

آمادگی مقابله با تحریم اینترنت ایران

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل در مورد مسأله قطع اینترنت ایران از جانب آمریکا گفت: «برای مقابله با طرح قطع اینترنت توسط آمریکا راه‌حل داریم. گرچه احتمال این کار را ضعیف می‌دانیم اما در صورتی که این اتفاق رخ دهد، تدابیری اندیشیده شده که کارکردهای ضروری کشور حفظ شود و شبکه ملی اطلاعات به هر مقداری که آماده شده، خدمات اساسی مردم را پاسخ دهد.»

سردار جلالی در ادامه گفت: «در حوزه سایبری ابرقدرت نداریم؛ یک کشور کوچک هم می تواند به اندازه یک کشور بزرگ و ابرقدرت نقش‌آفرینی کند که این مورد بستگی به میزان توانمندی و آسیب‌پذیری دارد. کشوری آسیب‌پذیرتر است که سایبری‌تر است. آمریکا نسبت به ایران سایبری‌تر است و بسیاری از زیرساخت‌های‌شان در اینترنت است. پس طبیعتا از ما آسیب‌پذیرترند.»

تحریم اینترنت ایران

رئیس سازمان پدافند غیر عامل تصریح کرد: «البته تصور ما از تحریم اینترنت توسط آمریکا یک تهدید ترکیبی با استفاده از شبکه های اجتماعی است؛ یعنی آمریکا قصد دارد با ابزار شبکه، رسانه و گوشی و اینترنت به ما ضربه بزند و مردم را تحریک و سازماندهی نماید تا به مخالفت با دولت و حکومت برآیند. در این صورت اگر اینترنت را قطع کند، دست‌ خودش را کوتاه کرده است.»

قطع اینترنت ایران در سطح کلان غیرممکن است

یک کارشناسان فعال در حوزه شبکه و اینترنت قطع شدن اینترنت ایران توسط آمریکا را غیرممکن دانست و گفت: «طبیعی است که دنیا به سمت جنگ رسانه ای پیش می‌رود. در این جنگ رسانه ای قطعا قطع اینترنت ایران برای آمریکا پیروزی نیست. علاوه بر این استفاده از اینترنت توسط کشورهای دنیا به عنوان وابستگی آن کشور می باشد. طبیعتا استفاده ایران از اینترنت برای آمریکایی ها ارزشمند است.»

این کارشناس در ادامه افزود: «به هر حال در صورتی که چنین اتفاقی رخ داده و آمریکا اینترنت ایران را قطع نماید اختلالات زیادی برای سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بین‌المللی به وجود خواهد آمد. بنابراین چنین اقدامی در سطح کلان غیرممکن است. مشخص است که ذکر این مسئله از جانب آمریکایی ها نوعی جنگ رسانه‌ای است.»

این کارشناس رسانه در مورد امکان جلوگیری از این رخداد توسط سازمان یا نهادهای بین‌المللی نیز گفت و اظهار کرد: «در صورت اعمال تحریم اینترنت ایران، اتحادیه بین‌المللی مخابرات می‌تواند اقداماتی موثر و مفید جهت بازدارندگی آمریکا انجام دهد.»

برخی دیگر از کارشناسان نیز عقیده دارند که اینترنت کاملا آزاد است و تحت کنترل هیچ کشوری نمی باشد تا بتواند دیگر کشورها را از آن خارج کند. بنابراین ادعای قطع کردن اینترنت ایران توسط آمریکا خارج از بحث جنگ رسانه ای و فضاسازی می تواند به معنی محروم کردن ایران از دستیابی به سرویس های اینترنتی باشد. در میان این سرویسها ترافیک بین الملل (Gateway) و DNS بااهمیت می باشند که طبق نظر کارشناسان ترافیک بین المللی کشور توسط بیش از ۱۲ Gateway واقع در کشورهای همسایه تأمین می شود که این کشورها ارتباط خوبی با ایران دارند. در خصوص سرویس DNS هم باید گفت که این سرویس بین المللی است و آمریکا توانایی دخالت در تصمیمات آن را ندارد. ضمن اینکه در حال حاضر چند سرور ریشه DNS در کشور فعال بوده و به کاربران خدمت رسان می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۱)

kordan

اصلا چه ربطی داره؟ اینترنت یه شبکه جهانیه که همه کشورهای دنیا تشکیلش دادند. هر کشوری میتونه خودش جدا بشه اما کسی نمیتونه یه کشور رو جدا کنه. مگر این که همسایه های اون کشور به اون متصل نشوند

۱ سال پیش