وزارت ارتباطات قصد افزایش قیمت اینترنت ADSL را ندارد
شبکه و امنیت

وزارت ارتباطات قصد افزایش قیمت اینترنت ADSL را ندارد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

در پی درخواست شرکتهای اینترنتی از وزیر ارتباطات جهت افزایش قیمت اینترنت، محمدجواد آذری جهرمی اعلام کرد که وزارت ارتباطات به هیچ عنوان درخواست شرکت‌های FCP جهت افزایش تعرفه اینترنت ADSL را قبول نمی کند. شرکتهای مذکور تنها در صورتی می توانند افزایش تعرفه داشته باشند که از تکنولوژی VDSL استفاده نمایند.

چندی پیش مدیرعامل شرکت شاتل از وزیر ارتباطات درخواست داشت تا قیمت اینترنت ۴۰ درصد افزایش پیدا کند. این درخواست باعث شد بحث افزایش قیمت اینترنت ثابت به شدت داغ شود و مسئولین مربوط در این مورد پاسخ ارائه دهند. مهمترین واکنش موبوط به وزیر ارتباطات بود که در پاسخ به این درخواست گفت: «سرویس ADSL رو به انقراض است؛ تکنولوژی را به روز کنید. هزینه سرویس خوب قابل توجیه است.» و مشخص شد که وزارات ارتباطات برنامه ای برای افزایش تعرفه اینترنت ندارد.

پس از این ماجرا به تازگی محمدعلی یوسفی‌زاده، مدیرعامل آسیاتک در گفتگویی اعلام کرده که شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت نیاز دارند تا قیمت خدمات خود را ۵۰ درصد افزایش دهند تا از ورشکستگی خود جلوگیری نمایند. مدیرعامل آسیاتک علاوه بر افزایش قیمت اینترنت ثابت درخواست داشت که قیمت اینترنت سیار نیز افزایش پیدا کند تا مخاطبین اینترنت ثابت ریزش پیدا نکند.

در پی این درخواست مدیرعامل آسیاتک، وزیر ارتباطات در پاسخی مجدد به چنین درخواست هایی ضمن تایید نظر پیشین خود در خصوص منسوخ شدن تکنولوژی ADSL و لزوم استفاده از تکنولوژی جدید VDSL، سرعت فعلی مشترکین را بسیار پایین و غیرقابل قبول خواند و گفت:

تا زمانی که شرکت‌ها فناوری VDSL را ارائه ندهند ما برنامه‌ای برای افزایش قیمت نداریم. ما شرایطی را برای شرکت‌ها قرار داده‌ایم و آنها باید بروند روی فناوری جدید سرمایه‌گذاری کنند. حقیقت این است که امروز دیگر تکنولوژی ADSL منسوخ شده. ۳۰ درصد از خطوط مسی ما بالای ۲ مگابیت بر ثانیه آپ نمی‌شوند. تنها ۱۶ درصد از مشترکین ما می‌توانند سرعت ۸ تا ۱۶ مگابیت را دریافت کنند. عمده مشتریان ADSL سرعتی بین ۲ الی ۸ مگابیت دارند که اصلاً سرعت قابل قبولی برای امروز نیست.

جهرمی نظر دارد که علت اصلی روی آوردن کاربران به اینترنت همراه همین ناتوانی شرکت ها از ارائه سرعت‌های بالاتر می باشد که این موضوع نیز به خاطر عدم سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در این حوزه است. ایشان گفت:

«شرکت‌های FCP به دلیل محدودیت سرعت‌شان و از طرفی اینکه LTE بالای ۲۰ مگابیت بر ثانیه به مردم خدمات می‌دهد، ۲ میلیون ریزش مشترک داشته‌اند و دلایل مشکلات مالی‌شان هم همین است. پس باید بروند ارتقاء تکنولوژی بدهند. ارتقا تکنولوژی هم نیاز به سرمایه‌گذاری دارد و شرکت‌ها پول‌شان را در این عرصه نمی‌آورند. می‌گویند با تعرفه‌های فعلی، سرمایه‌گذاری نمی‌ارزد.»

در ادامه این گفتگو از جهرمی این سوال پرسیده شد که در حال حاضر شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت از زیرساختی استفاده می کنند که برای ساختنش هزینه‌ای صرف نکرده اند. با این وجود چرا از این شرکت ها درخواستِ سرمایه گذاری و صرف هزینه جهت آماده‌سازی زیرساخت می‌شود؟ و وی در پاسخ گفت:

«توسعه آن زیرساخت مربوط به زمانی است که شرکت مخابرات ایران در اختیار دولت بود. اکنون شبکه ثابت کشور در اختیار مخابرات است و این موضوع برای ما یک مشکل تعارض ساختاری است. امسال به مجلس پیشنهاد دادیم که داکت و سیم مسی را از شرکت مخابرات پس بگیریم، اما مجلس با آن مخالفت کرد و همچنان داکت و سیم مسی در انحصار مخابرات می باشد. اما در ماه های اخیر فشار جدی روی مخابرات آورده‌ایم و تیم اجرایی مخابرات هم در حال رسیدن به نتیجه‌های خوبی است که به زودی اعلام خواهد شد.»

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)