گوشی GLX مجهز به اندروید ایرانی تا شهریور عرضه خواهد شد
موبایل

گوشی GLX مجهز به اندروید ایرانی تا شهریور عرضه خواهد شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اخیرا وزیر ارتباطات از ساخت اندروید ایرانی خبر داده است و اکنون مدیر شرکت جی ال ایکس، تولید کننده گوشی های ایرانی از نصب اندروید ایرانی در گوشی های خود خبر داد. بنابراین تا شهریور ماه، شرکت GLX اندروید ایرانی را در گوشی هایی به نام «آریا مینی» به بازار عرضه خواهد کرد.

چندی پیش بود که آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تولید اندروید ایرانی خبر داد و گفت که این سیستم عامل موبایلی به زودی وارد بازار خواهد شد. حال شاهد این هستیم که GLX شرکت تولید کننده گوشی های ایرانی به زودی اندروید ایرانی را در سری جدید گوشی های خود ارائه خواهد کرد. 

حمید سعیدی، مدیرعامل شرکت جی ال ایکس در مورد ویژگی های اندروید ایرانی و تفاوت های آن با اندروید معمولی گفته که اندروید ایرانی تنها نسخه سفارشی اندروید اصلی می باشد. بنابراین در این نسخه دسترسی سرویس‌های گوگل به طور کامل قطع شده و از این سرویس ها نیز بی‌نیاز شده است. همچنین مدیرعامل جی‌ ال ایکس در مورد جایگزین سرویس‌های گوگل نیز گفته که سرویس جایگزینی برای این مورد تهیه شده است تا بتواند کار Google Play Services را انجام دهد. در عین حال که سرویس گوگل پلی از این نسخه حذف شده است، تمام اپلیکیشن های اندروید روی این نسخه قابل اجرا می باشند.

سعیدی در مورد فعالیت سرویس‌های دیگر گوگل (به جز Google Play Services) نظیر Maps و Gmail در اندروید ایرانی گفته: «در حقیقت این نسخه از اندروید تفاوتی با اندروید اصلی ندارد و تنها نسخه سفارشی شده آن می باشد. تنها تفاوت این است که اپلیکیشن‌های موبایلی توسط Google Play Services اجرا نمی‌شوند. در این صورت دیگر امکان حذف برنامه ها از گوشی کاربران نیز وجود نخواهد داشت. این مورد برای اپلیکیشن های پرکاربرد همچون بانکها بسیار کارآمد می باشد.»

تولید گوشی های دارای سیستم عامل اندروید ایرانی

مدیرعامل شرکت GLX درمورد همکاری با وزارت ارتباطات نیز گفت: «مذاکرات در خصوص اندروید بومی و سفارشی شده چند ماه پیش شروع شد و بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز درگیر توسعه این سیستم عامل بودند. اکنون تولید نرم افزار به پایان رسیده و بحث روی سخت‌افزار می باشد. ما بررسی های مختلفی انجام دادیم تا گوشی مناسبی جهت پشتیبانی از نرم افزار انتخاب شود. این مورد به خوبی پیشرفت پیدا کرد و اخیرا حدود ۵۰۰ نمونه از این گوشی را پس از آماده سازی به وزارت ارتباطات تحویل دادیم.»

عرضه اندروید ایرانی

ایشان در ادامه گفت که این نسخه صرفا جهت استفاده در گوشی های GLX تولید نشده است و وزارت ارتباطات تلاش دارد با برندهای خارجی فعال در ایران نیز همکاری داشته و این نسخه را روی گوشی های آنها نصب نماید. سعیدی در همین رابطه گفت: «آنطور که می دانم با چند شرکت خارجی تولید کننده گوشی موبایل که در ایران فعالیت دارند صحبت شده است تا آنها هم این نسخه از نرم افزار را روی گوشی های خود ارائه کنند. اما از پاسخ آنها اطلاع ندارم.»

افزایش سهم جی ال ایکس از بازار گوشی های هوشمند

سعیدی در مورد سهم جی ال ایکس از بازار گوشی های ایران نیز گفت و در مورد تاثیر استفاده از اندروید ایرانی در گوشی های GLX گفت: «به طور دقیق مشخص نیست که GLX چه درصدی از سهم بازار را در اختیار دارد اما طبق گزارش همتا، در حال حاضر از نظر تعداد فروش، رتبه هفتم بازار کشور را در اختیار داریم.»

پیش از این نیز معاون وزیر ارتباطات پیش بینی کرده بود که اندروید سفارشی شده ایرانی بتواند سهم ۸ درصدی بازار موبایل ایران را به دست آورد. در این میان برخی تصور دارند که این نسخه کاملا ایرانی است؛ در حالی که تنها نسخه سفارشی شده اندروید توسط ایرانی ها می باشد. در همین راستا یکی از مسئولین توسعه اندروید ایرانی گفته:

آنچه ما درست کرده‌ایم، زیست‌بوم سیستم عامل است نه فقط خود سیستم عامل. وقتی یک کاربر از اندروید استفاده می‌کند به شکل پیش‌فرض دارد از سرویس‌های کلاود، سینک، مارکت و نوتیفیکیشنی استفاده می‌کند که برای گوگل هستند. ما همه‌ی این بخش‌ها را در داخل پیاده سازی کرده‌ایم تا هیچ وابستگی به گوگل وجود نداشته باشد. برای مثال سینک با سرورهای داخل ایران و روی شبکه ملی اطلاعات کار می‌کند.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۱)

فرید

گوشی های glx که قبلا خودشونو نشان دادن. اگر این گوشی های جدید هم مثل جی ال ایکس باشه فایده نداره

۴ سال پیش