افشای اطلاعات کاربران باعث تعطیلی گوگل پلاس شد!
شبکه و امنیت

افشای اطلاعات کاربران باعث تعطیلی گوگل پلاس شد!

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

شبکه اجتماعی گوگل که سالهای زیادی است در فضای وب وجود داشته به خاطر مشکلات امنیتی و درز اطلاعات حدود ۵۰۰ هزار کاربر آن مسدود خواهد شد. این خبر را خود شرکت گوگل منتشر کرده و این شبکه اجتماعی تا چند ماه دیگر مسدود خواهد شد. طبق اخبار رسمی منتشر شده توسط گوگل این شبکه اجتماعی در فروردین ۹۸ تعطیل می شود و دیگر کاربران امکان استفاده از آن را نخواهند داشت.

اما چیزی که باعث تعطیلی گوگل پلاس شده دو اشکال امنیتی در این شبکه اجتماعی بوده که کشف شده است. یک آسیب پذیری در این نرم افزار پیدا شده که بمدت ۳ سال امکان افشای اطلاعات خصوصی کاربران را بوجود آورده بود. پس از آن اشکال جدید این برنامه که مجددا اجازه استفاده از اطلاعات خصوصی کاربران را به توسعه دهنده ها داده بود. این دو مشکل که از جانب غول نرم افزاری گوگل ایجاد شده وجه گوگل پلاس را در چشم کاربران پایین آورده و احتمالا رقبت افراد به استفاده از آن نیز کمتر شود. به همین دلیل شرکت گوگل تصمیم خود مبنی بر اتمام فعالیت گوگل پلاس را گرفته است.

چه چیزی باعث شده گوگل پلاس تعطیل شود؟

شرکت گوگل اظهار داشته که آخرین بروزرسانی نرم افزار گوگل پلاس دارای نواقصی بوده که برخی از کاربران آن را نصب کرده اند و همین باعث شده که اطلاعات خصوصی آنها فاش شود. در عین حال این شرکت ادعا دارد که هیچ هکر یا شخصی سیستم های گوگل را هک نکرده و حتی خطری نیز برای آن وجود نداشته است. تاکنون تعدادی از کاربرانی که تحت تاثیر این باگ گوگل پلاس بوده اند شناسایی شده اند و آمار آنها در دست گوگل می باشد اما این شرکت متعهد شده که از لو رفتن اطلاعات کاربران بیشتر جلوگیری کند و روشی برای حل این مشکل پیدا کند.

شرکت گوگل که مالک گوگل پلاس می باشد تاکید دارد که باگ این نرم افزار در طول یک هفته شناسایی و رفع شد اما به هر حال اطلاعات تعداد زیادی از کاربران منتشر شده که این مشکل اصلی ما است. اما طبق آمار منتشر شده حفره امنیتی یا رابط کاربری آسیب دیده گوگل باعث شد حدود ۵۰ میلیون کاربر تحت تاثیر قرار گرفته و اطلاعات مهم آنها فاش شود. روند کار به این صورت بوده که توسعه دهنده ها به وسیله این رابط کاربری (API) اطلاعات شخصی افراد را از آنها دریافت می کردند اما این اشکال بوجود آمده در رابط کاربری گوگل پلاس باعث شده توسعه دهنده ها به اطلاعات حساب های کاربری خصوصی (Private) دسترسی داشته اند و آنها را نیز دریافت کنند در حالی که حساب های کاربری خصوصی اجازه دسترسی به اطلاعات خود را به دیگران نمی دهند. گفته شده اطلاعاتی که احتمال افشای آنها وجود داشته عبارتند از: نام کاربر، تاریخ تولد، سن کاربر، آدرس ایمیل و ... که جز اطلاعات خصوصی افراد می باشد.

افشای اطلاعات گوگل پلاس

افشای اطلاعات کاربران گوگل پلاس

تنها نگرانی این شرکت از اشکال رخ داده در رابط کاربری این است که توسعه دهنده های خرابکار یا هکر به وسیله این اشکال رابط کاربری اطلاعات میلیون ها کاربر گوگل پلاس را جمع آوری کرده و از آن سوء استفاده نمایند. والا این اشکال سیستمی گوگل پلاس به هیچ وجه اطلاعات امنیتی افراد نظیر کد ملی و اطلاعات حساب های بانکی و رمزهای آنها را فاش نکرده است.

طی جریانات درز اطلاعاتی گوگل پلاس شرکت گوگل اعتراف کرده که گوگل پلاس به هیچ وجه استقبال کاربران را نداشته است و معمولا کسی از آن استفاده مفید نمی کرده است. حتی گفته میانگین حضور کاربران در این شبکه اجتماعی کمتر از ۳۰ ثانیه بوده است که با باگهای کشف شده در آن نیز کاهش خواهد یافت. در این صورت دیگر رقبتی برای استفاده از این شبکه اجتماعی غیرمحبوب وجود نخواهد داشت و برای گوگل نیز بهتر است که پایان کار آن را اعلام کند و گوگل پلاس را متوقف نماید.

ناامنی سرویس دهنده های بزرگ اینترنتی

البته لازم به ذکر است که اگرچه شرکتهای بزرگی همچون گوگل، فیسبوک و تلگرام ادعای امنیت و حفاظت اطلاعت افراد را دارند و با بروز کوچکترین باگ و حفره به حل آن می پردازند اما در عمل خود آنها از اطلاعات کاربران خود سوء استفاده کرده و آنها را برای اهداف سیاسی یا تجاری به فروش می رسانند. به عنوان مثال طبق گفته روزنامه وال استریت ژورنال شرکت فیسبوک در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا اطلاعات خصوصی حدود ۸۰ میلیون کاربر را به شرکتی به نام «کمبریج آنالیتیکا» که مربوط به تبلیغات ترامپ بوده فروخته است. همچنین برخی از کارشناسان فضای مجازی نظر دارند که سرویس نقشه گوگل یا همان گوگل مپ (Google Map) در هر حال حتی خاموش بوده گوشی یا جی پی اس (GPS) نیز امکان ردیابی کاربران را دارد.

اما نکته جالب این است که اخیرا افشای اطلاعات افراد توسط شرکتهای بزرگ رایانه ای که ادعای حفاظت اطلاعات را دارند رخ می دهد و همین موضوع باعث شده افکار عمومی در خصوص استفاده خدمات این شرکتهای بزرگ تردید داشته باشند زیرا ممکن است اطلاعات آنها نیز فاش شده و مورد سوء استفاده قرار گیرد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)