جرایم فضای مجازی از نظر پلیس فتا
دنیای وب

جرایم فضای مجازی از نظر پلیس فتا

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

فضای مجازی نیز همچون فضای حقیقی دارای یکسری جرایم می باشد که توسط برخی افراد انجام می شود. با رونق گرفتن اینترنت و فضای مجازی جرایم آن نیز زیاد شد و در حال حاضر جرایم مختلفی برای فضای مجازی در کشورهای مختلفی وجود دارد که در ادامه برخی از آنها را ذکر خواهیم کرد. 

اینترنت از زمانی که راه اندازی شد و پا به زندگی زندگى انسان گذاشت تا الان که این اختراع بزرگ بشر جزئی از زندگی انسان ها شده است دارای فواید و معایبی بوده است. فواید اینترنت اگرچه فوق العاده زیاد است و کلی منکر آن نمی شود اما در عین حال معایب یا به عبارت دیگر مشکلاتی دارد که باعث می شود هنگام استفاده از آن دغدغه­ و نگرانی برای انسان بوجود آید. این موضوع در تمام جوامع وجود دارد اما مصادیق آن متفاوت می باشد. در کشور ما نیز به خاطر فرهنگ و مذهب خاص این نگرانی صدچندان می باشد.

ویژگی­های خاص موجود در فضای مجازی و اینترنتی باعث شده بسیاری از والدین نسبت به فعالیت فرزندان خود من جمله جوانان و نوجوانان در آن نگرانی داشته باشند. عدم توان یا فرصت کافی برای شناخت این فضا و ناآشنا بودن با آن باعث می شود این نگرانی در والدین دوچندان شود. فعالیت کودکان در فضای مجازی که دیگر جای خود دارد و به طور کلی از جانب والدین دچار اشکال می باشد. 

این رفتار ناآگاهانه والدین باعث می شود فضای مجازی برای فرزندان تبدیل به یک فضای محرمانه و خصوصی شود و آنها بدون هیچگونه نگرانی و دغدغه به استفاده از آن پرداخته و هیچگونه ناظر بیرونی را بر رفتار خود نبیند. این استفاده می تواند استفاده از سایت های مختلف بوده و یا فعالیت در شبکه های اجتماعی مختلف و ارتباط با افراد گوناگون باشد که گاها ویژگی­‌ شخصیتی فرزندان و سن آنها باعث ایجاد کنجکاوی­ در آنها می شود تا وارد فضاهای ناسالم موجود در اینترنت شوند.

لزوم کنترل والدین جهت پیشگیری از جرم

در عصر حاضر خانواده های ایرانی در زندگی خود فضای مجازی و اینترنت، شبکه‌های ماهواره‌ای، رسانه‌های مدرن و ... مواجه هستند که تاثیرهای گوناگونی در فرهنگ و رفتار آنها می گذارد که این تاثیر در فرزندان بیشتر می باشد. هر یک از این موارد تاثیرات گوناگونی در افراد خواهند داشت و در صورتی که فرآیند استفاده و تأثیرگذاری آنها در خانواده توسط والدین کنترل نشود می تواند آسیب های جبران ناپذیری را متحمل آنها نماید. در ادامه لیستی از جرایم فضای مجازی از نظر پلیس فتا ذکر شده است.

۱.برداشت غیرمجاز از حساب‌های بانکی
۲.هتک حیثیت و نشراکاذیب
۳.دسترسی غیرمجاز
۴.کلاهبرداری رایانه ای
۵.تهدید، اخاذی و مزاحمت از طریق اینترنت
۶.کلاهبرداری از طریق ایمیل و پیام کوتاه
۷.کلاهبرداری از طریق کارت‌های اعتباری
۸.تخریب و اخلال در داده ها و سیستم‌ها
۹.کلاهبرداری از طریق درج آگهی و تبلیغ در اینترنت
۱۰. جرایم علیه مقدسات اسلامی
۱۱. جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی
۱۲. تکثیر غیرمجاز نرم افزار
۱۳. جعل رایانه ای
۱۴. انتشار محتوای جرایم رایانه ای
۱۵. سرقت رایانه ای

موارد فوق به کلی جرایمی می باشند که در فضای مجازی و اینترنت رخ می دهند که بسیاری از آنها ممکن است برای افراد خانواده رخ دهد. فرزندان خانواده ممکن است از روی ناآگاهی مرتکب یکی از این جرایم شده و یا مجرم دیگری جرم را روی آنها انجام دهد. به عنوان مثال موردی که امروزه در فضای مجازی کشور بسیار دیده می شود انتشار تصاویر خصوصی افراد می باشد که در صورت عدم نظارت بر جوانان و نوجوانان ممکن است درگیر چنین مشکلی شوند.

منبع: سایت پلیس فتا

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)