بلاکچین تکنولوژی خوبی است؛ با آن مقابله نمی‌کنیم
شبکه و امنیت

بلاکچین تکنولوژی خوبی است؛ با آن مقابله نمی‌کنیم

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

با این که برخی تصور می کنند که فناوری بلاک چین برای دورزدن فیلترینگ کاربرد دارد اما وزیر ارتباطات ضمن مخالفت با این نظر اعتقاد دارد که فناوری بلاکچین قابلیت های اصلی دیگری به جز دورزدن فیلترینگ دارد و مقابله با آن در دستور کار دولت نیست.

محمد جواد آذری جهرمی به تازگی در خصوص فناوری بلاک چین و کاربردهای آن صحبت کرده و این تکنولوژی جدید را مفید و کارآمد تلقی کرده است. جهرمی با ذکر این که نباید دائما به دنبال مقابله با تکنولوژی‌های روز باشیم گفت:

بلاکچین اتفاق بدی نیست که در حوزه ارتباطات روی می‌دهد، اما در افکار عمومی اینگونه جا افتاده که این فناوری برای دور زدن فیلترینگ استفاده می‌شود در حالی که کاربرد اصلی این پروتکل چیز دیگری است.

وزیر ارتباطات در ادامه سخنان خود تاریخچه ارتباطات را مطرح کرده و در مورد پیشرفت اینترنت و تکنولوژی می گوید: «زمانی اصلی ترین ابزار تجارت در دنیا حمل و نقل جاده‌ای بود. پس از آن ابزار ریلی و بعد از آن نیز  ارتباطات هوایی شکل گرفت و جهان را متحول کرد. در حوزه ارتباطات نیز وضعتی به همین صورت است و روز به روز پیشرفت های جدیدی رخ می دهد. این پیشرفت جدید نیز باعث شده ما اعتراف کنید که زمانی پروتکل‌های ارتباطی بر پایه کلاینت سرور (Client Server) فعالیت داشت. پس از آن ارتباطات پیر تو پیر (Pair to Pair) یا ارتباطات دوگانه توسعه یافت. بعد صنعت کلاود (Cloud) یا فضای ابری آمد و دنیای اینترنت را متحول کرد. اما پس از همه اینها فناوری بلاکچین (Blockchain) است که پا به عرصه وجود گذاشته است.»

آذری جهرمی یکی از مشکلات اصلی بلاکچین برای دولت ها را غیرقابل فیلتر بودن آن می داند و می گوید که در بلاک چین فیلترینگ معنا ندارد و در صورت استفاده از آن عملا فیلترینگ از کار خواهد افتاد. در عین حال جهرمی نظر دارد که مقابله با آن درست نیست و استفاده از آن در نظام بانکداری الکترونیکی و بسیاری از بخش های دیگر تکنولوژی می تواند به کلی آن بخش را دگرگون سازد.

ایشان در ادامه گفت: «با توجه به ماهیت بلاک چین حالا ما دو راه داریم. یا این که با این تکنولوژی جدید و بسیار مفید مقابله کنیم و از آن استفاده نکنیم؛ یا این که از این فرصت مناسب و ظرفیت بوجود آمده استفاده کرده و این فناوری را -با تمام مشکلاتی که ممکن است برای وضعیت فعلی ما بوجود آورد- برای بهبود زندگی مردم بکار گیریم.»

در پایان جهت پاسخ به سوال بسیاری از کاربران که می گویند بلاک چین چیست باید گفت که بلاک چین فناوری جدیدی است که روشهای پیشین ارتباط را به کلی تغییر داده است. بلاک چین برخلاف روشهای پیشین -که در آنها سرور تبادلات اطلاعات و ذخیره سازی را انجام می داد- دیگر دارای سرور نمی باشد و اطلاعات درون شبکه و در نقاط اشتراک ایجاد شده توسط کاربران ذخیره سازی می شود. 

در حقیقت باید گفت که بلاک‌چین نوعی پایگاه توزیع داده است که بر پایه اجتماع تعداد زیادی نقطه اشتراک ساخته شده است که داده های شبکه در این نقاط اشتراک به صورت هم زمان تغییر کرده و ثبت و اصلاح می شود. بلاک چین به خاطر داشتن این ویژگی منحصر به فرد جهت استفاده در تبادلات پولی و بانکی، اطلاعاتی، امنیتی و ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده کاربرد فراوانی دارد.

منبع: دیجیاتو

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)