برق مراکز استخراج ارز دیجیتال قطع می‌شود
شبکه و امنیت

برق مراکز استخراج ارز دیجیتال قطع می‌شود

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

به تازگی شرکت توانیر طبق بخشنامه ای جدید دستور قطع برق استخراج کنندگان ارز دیجیتال را داده است. با توجه به مصرف بالای دستگاه های استخراج کننده (ماینر) مقابله با مراکز ماینینگ پیش از این نیز مطرح بوده اما فرارسیدن تابستان و کمبود برق در این فصل این تصمیم شرکت برق را به اجرا درآورده است. 

با توجه به فرارسیدن فصل تابستان و افزایش مصرف برق شرکت توانیر جهت برخورد با ماینر‌های ارز دیجیتال موضعی جدی تر اتخاذ کرد و در نهایت مدیر عامل شرکت توانیر طبق ابلاغیه ای قطع برق ماینر‌ها را صادر کرد. در این ابلاغیه استفاده از برق خانگی جهت مصارفی چون استخراج ارز دیجیتال را مغایر با قانون دانسته و به شرکت‌های زیرمجموعه دستور شناسایی قطع موقت انشعاب آنها را صادر کرده است. 

از ابلاغیه مذکور بر می آید که در حال حاضر هیچگونه قانونی جهت استفاده از برق شبکه برای استخراج ارز دیجیتال وجود ندارد و دستور قطع برق مراکز ماینینگ نیز به همین جهت صادر شده است. با این اوصاف مراکز ماینینگ رمزارز با خلاء قانونی موجود چه اقدامی باید انجام دهند؟ پاسخ این سوال در ادامه ذکر شده است.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در گفت‌وگوی خود اظهار داشت: ابلاغیه اخیر شرکت توانیر در مورد قطع برق ماینرها (تولیدکنندگان ارز دیجیتال) بلافاصله پس از ابلاغ اجرایی شده است. شناسایی ماینرهای ارز دیجیتال روش های خاصی دارد که این موضوع در دستور کار شرکت توزیع برق قرار گرفته است و برق آن دسته از متقاضیانی که به صورت غیرمجاز به شبکه متصل باشند قطع خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق ضمن تاکید بر مصرف زیاد ماینرهای ارز گفت: مصرف بالای برق دستگاه های تولید ارز دیجیتال باعث شده برخی نقاط با قطعی برق مواجه شده و خسارتی ینز مشترکین وارد آید. بنابراین با توجه به ادامه دار بودن این روند این مشترکین غیرمجاز شناسایی شده و طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

خلاء قانونی موجود و ابلاغیه اخیر شرکت برق باعث می شود که ماینرهای ارز دیجیتال غیرفعال شده و یا به صورت پنهانی فعالیت کنند. اما وزارت نیرو جهت حل مشکل اخیرا پیشنهادی به هیئت دولت ارسال کرده تا هزینه برق تولیدکنندگان ارز دیجیتال با تعرفه صادراتی محاسبه شود. این پیشنهاد در صورتی که در هیئت وزیران به تصویب برسد قابل اجرا خواهد بود.

بنابراین در صورتی که دولت پیشنهاد وزارت نیرو را بررسی کرده و به تصویب برساند دیگر شرکت توانیر به‌جای شناسایی و قطع برق مراکز ماینینگ ارز دیجیتال، باید فعالیت آنها را ضابطه‌مند نماید.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)