الزام استفاده از آنتی ویروس بومی توسط دستگاه های اجرایی
نرم افزار و سیستم عامل

الزام استفاده از آنتی ویروس بومی توسط دستگاه های اجرایی

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

سال ۹۶ هیات دولت با ابلاغ دستورالعملی دستگاه های اجرایی را ملزم به استفاده از آنتی ویروس های بومی کرد. این دستورالعمل جهت حفظ امنیت دستگاه های رایانه دولتی ابلاغ شده و سازمانها از این پس باید ضدویروس های ایرانی را جایگزین نمونه های خارجی نمایند.

سید هادی سجادی معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفتگویی از ملزم شدن دستگاه های دولتی به استفاده از آنتی ویروس ایرانی خبر داد. ابلاغیه ای که طبق آن سازمان های دولتی جهت استفاده از خدمات آنتی ویروس باید ضدویروس بومی «پادویش» را نصب کرده و از آن استفاده نمایند. این تصمیم در جهت حفظ امنیت سیستم های رایانه ای دولت بوده و از طرفی قصد حمایت از محصول بومی را نیز داشته است.

این مقام مسئول گفت: طبق بررسی ها برخی دیگر از کشورهای دنیا نیز جهت حفظ امنیت سازمانهای دولتی از محصولات امنیتی بومی خود استفاده می کنند. علتش هم این است که در حوزه امنیت اطلاعات امکان اطمینان به محصولات خارجی وجود ندارد و به هیچ عنوان نباید چنین ریسکی را انجام داد.

سجادی در در خصوص روند شناسایی و کشف حملات امنیتی توسط آنتی ویروس های خارجی توضیح داد و گفت: محصولات خارجی حوزه امنیت اطلاعات نظیر آنتی ویروس ها در صورتی که مورد جدیدی را کشف کنند ابتدا آن را به آزمایشگاه های خود ارسال کرده و پس از بررسی و ارزیابی آن موضوع را به ما اطلاع مید هند. این موضوع ممکن است چند ماه به طول انجامد و در طول این مدت بدافزار یا ویروس در فضای کشور و رایانه های دولتی در حال فعالیت و خرابکاری باشد. اتفاقی که در ماجرای ویروس «فلیم» رخ داد.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات به موضوع ضعف آنتی ویروس های ایرانی و ناتوانی آنها در رقابت با نمونه های خارجی نیز اشاره کرد و گفت: برخی افراد نظر دارند که کیفیت آنتی ویروس های داخلی پایین بوده و با نمونه خارجی قابل مقایسه نیست و عملا توانایی شناسایی و از بین بردن حملات و بدافزارهای جدید را ندارد. این موضوع ممکن است تا حدودی درست باشد اما در عین حال آنتی ویروس های ایرانی عملکرد خوبی از خود نشان داده اند.

شناسایی باجگیر توسط ضدویروس ایرانی

به عنوان مثال در مورد ویروس باجگیر آنتی ویروس پادویش عملکرد مناسبی از خود نشان داده و پادویش توانست باجگیر را شناسایی نماید. علاوه بر این نمونه های خارجی پس از شناسایی حمله آن را مورد تحلیل و بررسی خود قرار داده و پس از آن به ما اطلاع رسانی می کنند که این موضوع باعث می شود تهدید مدتی طولانی باقی بماند.

بدافزار باجگیر

سجادی در مورد بهبود عملکرد ضدبدافزارهای ایرانی نیز توضیح داده و اضافه کرد: در صورتی که استفاده از ضدبدافزارهای ایرانی توسط کاربران رایج شده و فعالیت این برنامه ها رونق بگیرد قطعا کیفیت آنها نیز افزایش خواهد یافت و این مورد در توان شناسایی بدافزارها و حملات امنیتی نیز موثر خواهد بود. بنابراین می توان اینطور گفت که هرچه تعداد کاربران آنتی ویروس های ایرانی افزایش یابد کیفیت آنها نیز افزایش خواهد یافت.

جایگزین کردن آنتی ویروس ایرانی با خارجی

این مقام مسئول در سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: ابلاغیه اخیر هیات دولت در مورد الزام دستگاهها به استفاده از آنتی ویروس داخلی با تلاش و پیگیری وزیر ارتباطات انجام شده است که هدف از آن علاوه بر افزایش امنیت دستگاه ها حمایت از محصول بومی و داخلی نیز بوده است. البته نتایج این تصمیم در سال های آینده مشخص خواهد شد و ما پس از چند سال فواید استفاده از نسخه های ایرانی آنتی ویروس را مشاهده خواهیم کرد.

طبق نظر سجادی اکنون با این ابلاغیه دستگاه های دولتی به آرامی به سمت استفاده از نسخه های ایرانی آنتی ویروس ها خواهند رفت. البته این موضوع اندکی زمان بر خواهد بود اما در نهایت استفاده از آنتی ویروس های خارجی در دستگاه های دولتی ریشه کن خواهد شد. همچنین ایشان در مورد شائبه استفاده از آنتی ویروس پادویش توسط دولت نیز گفت: با توجه به این که در حال حاضر محصول داخلی دیگری در حوزه آنتی ویروس وجود ندارد بنابراین دستگاه ها باید از ضدویروس پادویش استفاده نمایند. اما در صورتی که نمونه بومی دیگری از آنتی ویروس تولید و راه اندازی شود امکان استفاده از آن نیز توسط دستگاه های دولتی وجود دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران (۰)