یاهو موتور جستجوی پیش فرض فایرفاکس شد
دنیای وب

یاهو موتور جستجوی پیش فرض فایرفاکس شد

نویسنده: تحریریه آن‌دیجیتال

اکثر مرورگرهای اینترنت موتور جستجوی گوگل را به عنوان جستجوگر پیشفرض خود قرار داده اند که فایل فاکس نیز جزء همین مرورگرها بود و چند سالی می شد گوگل موتور جستجوی پیش فرض آن بود. حدود ده سال بود که گوگل موتور جستجوی پیش فرض فایرفاکس بود اما اخیرا وضعیت تغییر کرده و یاهو به جای گوگل موتور جستجوی فایرفاکس شده است.

طی توافق شرکت موزیلا و یاهو که اخیرا اتفاق افتاده موزیلا متعهد شده برای ۵ سال یاهو را موتور جستجوی خود به جای گوگل قرار دهد و این تغییرات در هر دو نسخه موبایل و دسکتاپ اعمال شود. بر این اساس دیگر گوگل جستجوگر پیشفرض فایرفاکس نخواهد بود و کاربران باید از یاهو به جای آن استفاده کنند. همچنین یاهو نیز متعهد شده خدمات جدیدی را به کاربران فایرفاکس ارائه دهد.

نکته مهم در مورد این توافق این است که دو شرکت یاهو و موزیلا یک رقیب یا به عبارتی دشمن مشترک دارند که آن هم کسی نیست جز گوگل که در سال های اخیر برای هر دوی این شرکتها خسارتهایی به بار آورده است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شرکت یاهو که یکی از سرویس دهنده های وب می باشد و آمار بالایی از بازدیدکنندگان خود را از طریق موتور جستجو به خود جذب می کند در گذشته جایگاه خوبی در بین جستجوگرها داشت. اما رفته رفته رتبه یاهو در بین مرورگرها کاهش یافت و گوگل به عنوان رقیب اصلی توانست به جایگاه اول موتورهای جستجو دست بیابد و بیش از ۸۰ درصد جستجوهای کاربران را به خود اختصاص دهد. همین باعث شده یاهو تعداد زیادی از کاربران خود را از دست بدهد که این موضوع به خاطر برتری گوگل نسبت به یاهو می باشد.

موتور جستجوی یاهو

اتحاد یاهو و موزیلا علیه گوگل

شرکت موزیلا هم که سازنده مروگر معروف فایرفاکس می باشد بیش از ده سال است که فایرفاکس را منتشر کرده و بصورت دوره ای نسخه های بروزرسانی آن را نیز منتشر می کند. در روزهای آغازین انتشار فایرفاکس مرورگر مناسبی در فضای وب وجود نداشت و کاربران به ناچار و با شرایط سختی از اینترنت اکسپلورر استفاده می کردند که آمدن فایرفاکس برای آنها نویدی جهت رهایی از شر اینترنت اکسپلورر بود. در همان روزهای ابتدایی فایرفاکس توانست آمار خوبی از بازدیدکنندگان را به خود جلب کند و در مقام اول مرورگرها قرار گیرد اما پس از مدتی شرکت گوگل مرورگر اختصاصی خود یعنی کروم را تولید و منتشر کرد که در مقابل فایرفاکس ویژگی های مثبتی داشت و همین باعث شد برخی کاربران فایرفاکس آن را رها کرده به سمت گوگل کروم بروند. در این چند سالی که از انتشار گوگل کروم می گذرد فایرفاکس تعداد زیادی از کاربران خود را از دست داده و تنها ۱۷ درصد کاربران از فایرفاکس استفاده می کنند که عامل اصلی این مشکل شرکت گوگل بوده است.

خب مشخص شود که دو شرکت موزیلا و یاهو به اندازه کافی نسبت به شرکت گوگل تنفر دارند و در طول این چند سال از آن خسارت دیده اند و با این قرارداد قصد دارند در برابر گوگل متحد شوند. البته لازم به ذکر است اگر چه فایرفاکس سهم کمی از کاربران وب را در دست دارد اما همین سهم کم هم چیزی حدود ۳۰۰ میلیون جستجو در روز می شود که با انتقال این حجم جستجو به جستجوگر یاهو می تواند رشد خوبی برای این شرکت داشته باشد. در حالی که شرکت یاهو تنها یک دهم جستجوهای وب را در دست دارد.

بر مبنای گفته های مدیر عامل موزیلا، کریس بیرد، کاربران فایرفاکس بیش از ۱۰۰ میلیارد بار در طول یک سال به جستجوی وب می پردازند، که با انتقال این حجم بالای جستجو به سرویس مرتبط کمپانی یاهو، این شرکت نیز از منفعت قابل توجهی بهره مند خواهد شد. لازم به ذکر است که این قرار داد به معنی اجباری بودن استفاده از یاهو نمی باشد و فایرفاکس یاهو را تنها به عنوان موتور جستجوی پیش فرض خود قرار می دهد و کاربر می توان آنرا تغییر دهد.

به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران (۰)